Crna Gora će davati državljanstvo investitorima

Vlada Crne Gore odlučila je da oživi projekat ekonomskog državljanstva koji bi, sudeći prema oprečnim reakcijama, mogao pribaviti značajnu korist za državu, ali i naneti ozbiljnu štetu.
Crna Gora će davati državljanstvo investitorima
Foto: Pixabay
Kako prenosi Radio slobodna Evropa, shodno novoj odluci vlade će, od 1. oktobra biti moguće steći crnogorsko državljanstvo po osnovu novčanog ulaganja u razvojne projekte.
 
"Program ekonomskog državljanstva će biti dostupan za najviše 2.000 najreferentnijih aplikanata iz zemalja koje ne pripadaju EU i to tokom ograničenog perioda od tri godine", navodi se u vladinom saopštenju.
 
Odlukom donetom 26. jula vlada je oživela projekat koji je pokrenula još 2010. godine, ali je od njega odustala pre pet godina, nakon sugestija iz EU.
 
Prvo upozorenje je već stiglo i nakon nove vladine odluke. Ambasador EU u Crnoj Gori Aivo Orav rekao je da bi crnogorska Vlada trebalo da "pažljivo razmotri pitanje ekonomskog državljanstva kako ne bi napravila bilo kakvu prepreku na putu ka EU".
 
Ekonomski analitičar Vasilje Kostić, koji je i pre nekoliko godina podržavao uvođenje ekonomskog državljanstva, pozdravlja odluku vlade.
 
"Koristi su jasne. Time se podstiče dotok kapitala, razvoj investicija, razvoj tehnologije, znanja, unapređenje ekonomskog ambijenta, rast zapošljavanja, ali i rast životnog standarda i društveni napredak", rekao je Kostić.
 
Kostić je naglasio da je od najveće važnosti propisivanje jasnih pravila i poštovanje etike i svih relevantnih kriterijuma da bi se sprečilo sve što bi moglo da nanese štetu ugledu i ekonomskom razvoju Crne Gore.
 
"U suprotnom, to može postati sredstvo korupcije i uzrok negativnih iskustava poput poznatih slučajeva iz praksi drugih država, odnosno, da državljanstvo dobiju osobe koje bi mogle naneti ozbiljnu štetu ugledu države", dodao je.
 
Na raspolaganju će biti dve varijante ekonomskog državljanstva. Prva podrazumeva ulog od 250.000 evra u neki, od Vlade odoboren, razvojni projekat u nerazvijenom području Crne Gore i druga – ulog u razvijeno područje po istim uslovima ali u visini od 450.000 evra.
 
U oba slučaja, vlada će naplaćivati naknadu do 100.000 evra po zahtevu, a taj novac se usmeravati u Fond za nerazvijena područja.
 
Zamenik direktora nevladine organizacije MANS Dejan Milovac naveo je da Crna Gora do sada nije imala ekonomsko državljanstvo, ali jeste "počasno državljanstvo sa ekonomskim razlozima", za kako je dodao, predlagane razne individue, navodno, zbog interesa Crne Gore.
 
"Prošlogodišnje istraživanje MANS-a je pokazalo da postoji izvestan broj ljudi koji su dobili državljanstvo na osnovu obećanih investicija, a sve se završilo kupovinom stanova u Porto Montenegru", rekao je Milovac.
 
Najveće interesovanje javnosti su izazvala tri slučaja dodele crnogorskog državljanstva.
 
Kontroverzni bivši premijer Tajlanda, Taksin Šinavatra je 2009. dobio crnogorska dokumenta po skraćenom postupku i bez objašnjenja.
 
Malezijski biznismen i igrač pokera Vei Seng Pua, koji je 2014. bio uhapšen u Las Vegasu zbog organizovanja klađenja na utakmice Svetskog prvenstva u fudbalu, crnogorski pasoš je dobio kao "osoba od posebnog značaja za državni, naučni, privredni, ekonomski i drugi interes Crne Gore".
 
Nekadašnji palestinski ministar bezbednosti Mohamed Dahlan koji je svojevremeno optuživan za proneveru desetina miliona dolara iz državnih fondova postao je crnogorski državljanin nakon ličnog zahteva tadašnjeg premijera Mila Đukanovića.
 
Dahlan inače ima i državljanstvo Srbije a 2013. je dobio orden od tadašnjeg predsednika Srbije Tomislava Nikolića za učvršćavanje veza sa UAE. 
 

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet