Srbija još nema nacionalni SOS telefon za žrtve nasilja
Sklonište sigurne kuće nije jednako dostupno svim ženama, a sudski procesi za silovanje i nasilje u porodici traju suviše dugo – samo je deo zaključka koji se odnosi na našu zemlju, a u okviru istraživanja "Mapiranje usluga podrške za žene i devojčice koje su preživele nasilje u Jugoistočnoj Evropi".
U Srbiji je istraživanje sprovedeno od oktobra 2015. do marta 2016. godine, a ukupno je učestvovalo 46 organizacija institucija učesnica. Analizirani su SOS telefoni, podrška žrtvama seksualnog nasilja, sigurne kuće, podrška za decu svedoke, krizni centri, program za počinioce nasilja i podrška kroz pravni proces.
Ženske organizacije u Srbiji vode 23 SOS telefona koja pružaju podršku žrtvama svih oblika rodno zasnovanog nasilja. Primer dobre prakse je SOS Vojvodina, koju vodi šest nevladinih organizacija, ali, na žalost, zbog nedostatka novca, ni ovaj broj nije dostupan 24 sata sedam dana u nedelji.
Još uvek ne postoje krizni centri za žrtve silovanja, ali je najavljeno otvaranje kriznih centara u Vojvodini.
Više o ovome možete pročitati na sajtu Dnevnika.
Autor: Dnevnik
Komentari 1
Razlog
Bilo bi previše poziva.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar