Dan mladosti u Srbiji i regionu

U Memorijalnom centru 25. maj u Beogradu, poznatijem kao "Kuća cveća", gde je sahranjen Josi Broz Tito, od ranih prepodnevnih sati pristižu građani iz Srbije i država regiona da, povodom Dana mladosti, odaju počast liku i delu doživotnog predsednika bivše SFRJ.

Dok većina medija u regionu podseća na Dan mladosti, koji se u bivšoj SFRJ obeležavao kao Titov rođendan, u njegovoj rodnoj Hrvatskoj se on proglašava najvećim zločincem totalitarnog komunističkog režima i zahteva zabrana simbola sa njegovim likom.

Nakon zahteva političke stranke Projekat Domovina, danas je i Hrvatsko nacionalno etičko sudište zatražilo zabranu Titovog imena na ulicama, kao i komunističkih simbola. Na tribini koja je održana u Zagrebu, Zdravko Tomac je u ime predsednika HDZ Tomislava Karamarka najavio da će ta stranka od jeseni pokrenuti inicijativu za promenu imena Trga maršala Tita u Zagrebu, ali i imena svih trgova, ulica koje nose Titovo ime, a nalaze se u mestima i gradovima u kojima HDZ ima većinu, prenela je N1.  Projekat Domovina, naime, smatra da je nedopustivo da se u demokratskoj Hrvatskoj organizuje proslava povodom rođendana, kako navode, komunističkog diktatora Josipa Broza Tita i zatražila zabranu korištenja i nošenja simbola komunizma - od crvene zvezde petokrake, srpa i čekića, do štafete i bedževa s Titovim likom.

Dan mladosti bio je praznik kojim se obeležavao datum rođenja predsednika SFRJ Josipa Broza Tita. To je bio dan kada su generacije pionira, studenata, vojnika nosile štafetu s rođendanskom porukom tadašnjem predsedniku. Oni su prelazili hiljade kilometara, od Triglava do Đevđelije, kako bi je predali Titu na stadionu JNA u Beogradu, gde su održavani tradicionalni sletovi.

Iako je poslednja štafeta napravljena i donesena u Beograd 1987, Dan mladosti i danas, piše portal ove TV, mnogi obeležavaju kao uspomenu na "bolja vremena". O tome šta je nekada značio 25. maj, piše i portal Klix.ba koji navodi da je to bila Titova štafeta, slavljenje mladosti i kult jedne ličnosti. Dan mladosti je bila priredba i sastavni deo kulta ličnosti Josipa Broz Tita u SFR Jugoslaviji, navodi ovaj portal. Podsećaju da je štafetna palica svake godine polazila iz drugog mesta i iz druge republike, da je prolazila kroz celu SFRJ da bi bila uručena Titu.

Podsećaju i da je taj datum proglašen za službeni datum njegovog rođenja, iako je Tito bio rođen 7. maja. Po pravilu, štafetu mladosti Titu su, uz prigodnu čestitku sa željama za dug život i dobro zdravlje, uručivali najbolji omladinci i omladinke. Nošenje štafete trajalo je pune 42 godine, do 1987. godine. Posle Titove smrti, štafetu su primali predsednici tadašnjeg Saveza socijalističke omladine Jugoslavije.

Štafeta mladosti je uvedena 1945. godine, na predlog omladine Kragujevca, kao Titova štafeta. U prvoj Titovoj štafeti učestvovalo je 12.500 omladinaca koji su, pretrčavši trasu dugu 9.000 kilometara, Titu predali prvih devet štafetnih palica i Plavu knjigu sa 15.000 potpisa omladine Šumadije.

Godine 1957. na Titovu inicijativu taj događaj proglašen je Danom mladosti. Do Titove smrti 1980. štafeta se dodeljivala lično njemu, a onda je te godine idući u susret njegovom 88. rođendanu, na dan njegove smrti 4. maja prekinula svoj put i položena je na odar predsednika u Skupštini SFRJ. Prigodnim tekstom na obeležavanje Dana mladosti u bivšoj SFRJ podsećaju i makedonski mediji.






 

  • Nar

    25.05.2016 17:50
    Da li je tako?
    "Štafeta mladosti je uvedena 1945. godine, na predlog omladine Kragujevca"
    Takav oblik "štafete", tj. pozdrava vršen je pre IIsv rata kad je kralju za njegov rođendan takođe uručivana štafeta!
  • ANTIFA

    25.05.2016 15:44
    Smrt fašizmu
    Sloboda narodu!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Preminuo novinar Bojan Tončić

U Beogradu je u 57. godini, nakon duge bolesti, preminuo novinar Bojan Tončić, saopštilo je danas Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).

Uhapšen zbog pokušaja ubistva u Mirijevu

Policija u Beogradu je, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom, uhapsila M. P. (41) zbog sumnje na pokušaj ubistva, saopštili su danas iz Ministarstva unutrašnjih poslova.