Marihuana "najpopularnija" droga u Srbiji

Marihuana je najzastupljenija droga i u Srbiji. pokazuju podaci Kancelarije za borbu protiv droga.

"To je droga koja može da se uzgaja na teritoriji Srbije u prirodnim uslovima. Pored toga, uzgaja se u veštačkim uslovima u laboratorijama. Proces proizvodnje je jednostavan pa je zato dostupna i onima koji nemaju sredstava da sebi priušte neke skuplje droge", rekao je direktor Kancelarije Milan Pekić.

Pored uzgajanja marihuane na domaćoj teritoriji, ona u Srbiju dolazi sa područja Albanije, preko Kosova i Metorije, iz Crne Gore, i jedan manji deo iz Makedonije.

Prema rečima Pekića, teško je opredeliti koliki je tačan broj konzumenata marihuane u Srbiji, jer su "jedni zavisnici, a drugi je samo probaju iz znatiželje".

Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", marihuanu je među odraslom populacijom između 18 i 64 godine konzumiralo 7,7 odsto populacije nekada u toku života, dok ju je u prethodnih 12 meseci konzumiralo 1,6 odsto odrasle populacije. To su međutim, zvanični podaci, a pretpostavlja se da je broj konzumenata znatno viši.

Ulična prodajna cena marihuane u Srbiji varira i zavisi od mnogo faktora, a prosečno se kreće oko 500 dinara za pola grama, jedan gram je 1.000 dinara, pet grama košta oko 3.000 dinara, a 10 grama oko 6.000 dinara, navodi se na sajtu Kancelarije.

Kancelarija za borbu protiv droga naglašava da su znaci raspoznavanja konzumenta kanabisa mahom euforično raspoloženje, dezorijentisanost, napetost, pospanost, zaboravljanje, napadi paranoje, straha ili smeha, zatim zakrvavljene oči, povećan apetit, ubrzan rad srca, široke zenice, crvenilo beonjača, suvoća usta, pojačana žeđ.

Veoma je važno istaći da konzumiranje kanabisa stvara psihičku, ali ne i fizičku zavisnost, a prestanak konzumiranja ne izaziva apstinencijalne krize.

"Međutim posledice korišćenja su mnogobrojne i mogu se ispoljiti u oštećenju mozga i centralnog nervnog sistema (oštećenja memorije i nedostatka motivacije), kao i u poremećaju rada srca (povećanju krvnog pritiska, aritmije). Povećava se i rizik od malignih oboljenja, hroničnog bronhitisa i drugih problema sa disajnim putevima", kažu podaci Kancelarije za borbu protiv droga.

Hašiš se takođe dobija od indijske konoplje, a nalazi se u dlačicama kojima je prekriveno čitavo stablo biljke kanabisa, a naročito dlačice lista.Ovako dobijena materija se presuje u različite oblike. Cena jednog grama na našem tržištu se kreće između 1.000 i 1.500 dinara. Hašiš je dosta jači od marihuane.

Inače, kada su u pitanju pojedini gradovi, Beograd prednjači po zaplenama kokaina i hašiša, dok je u Novom Sadun bilo najviše zaplena amfetamina. Opšrinije o ovoj statistici može se pronaći OVDE.

  • Piplfoks

    26.07.2016 11:42
    @Međutim
    Ne znam šta je smešnije kao argument protiv kanabisa, izmišljene gluposti o vešticama i babarogama ili 30 godina stare anegdotalne priče o udesu pijandura.
    Svako ko korisnike kanabisa naziva narkomanima u najboljem slučaju je blago retardiran.
    Kratko i jasno.

  • Blagzor

    24.07.2016 18:34
    Droga
    Zar nisu alkohol, kofein i nikotin odnosno rakija, kafa i cigarete najpopularnije psihoaktivne supstance u Srbiji? Mislim da su ove tri psihoaktivne supstance koje izazivaju tešku telesnu/psihičku zavisnost mnogo zla učinile do sada.
  • witch-doctor

    24.07.2016 17:51
    dekriminalizacija
    Kanabis je lek,sloboda za biljku!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Počinje popis belih roda u Srbiji

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije saopštilo je danas da će od 22. aprila do 31. maja raditi prvi krug popisa belih roda u Srbiji, a u drugom krugu popisivaće rode od 17. juna do 15. jula.