Milioni isplaćeni za prekovremene sate u javnom sektoru
Preporuka Vlade o štednji nije svuda urodila plodom. Tako je broj prekovremenih sati u pojedinim institucijama previsok. I mada je u pojedinim državnim organima logično da se na poslu ostaje duže, za pojedine institucije nema opravdanja, pa je jasno da neki od njih na ovaj način varaju državu.
Prema dokumentima u koje je uvid imao list Blic, apsolutni rekorder po prekovremenim satima je Republički geodetski zavod. U ovoj instituciji zaposleno je 2.897 ljudi, a za prvih osam meseci 2016. godine na prekovremeni rad potrošeno je skoro 160 miliona dinara ili oko 1.300.000 evra. Kada se pojednostavi, ispostavlja se da je svaki od zaposlenih primio po nešto više od 54.664 dinara, ili više od prosečne plate.
"Imajući u vidu da je na snazi zabrana zapošljavanja u državnim organima, u Zavodu se zbog odlaska u penziju stalno smannuje broj zaposlenih. Pritom, zbog izmena zakona dobili smo više novih nadležnosti, kao što je rešavanje žalbi na drugom stepenu i učešće u postupku izdavanja elektronske građevinske dozvole. Obim poslova koje obavljaju zaposleni u RGZ-u je povećan, a rokovi za izvršenje zadataka su skraćeni", tvrde u ovoj instituciji.
Na prekovremene sate Uprava za zajedničke poslove od početka godine je naplatila iz budžeta oko 35 miliona dinara, a nisu štedeli ni Uprava za trezor, u kojoj je zabeleženo više od 100.000 radnih sati. Mada je reč o zvaničnim podacima, u ovoj instituciji kažu za Blic da je reč o manjoj sumi.
"U prvih sedam meseci isplaćeno je ukupno 22.600.765 dinara za prekovremeni rad, odnosno prosečno mesečno 9,87 sati po zaposlenom", kažu u Upravi. Na pitanje koliko je potrošeno do danas, kažu da precizne podatke nemaju, ali da sa još dva meseca nije mogla da se preskoči suma od 26 miliona dinara.
"U skladu sa Ugovorom o privremenom poveravanju poslova zaključenim sa Ministarstvom poljoprivrede i zaštite životne sredine, Uprava za trezor vodi Registar poljoprivrednih gazdinstava za 480.491 poljoprivrednih gazdinstava. Na osnovu zahteva primalaca subvencija, organizovala je rad subotama u trajanju od osam radnih sati. Potreba rada subotom uslovljena je i obračunom zarada za 120.000 zaposlenih u prosveti, kao i za zaposlene kod direktnih budžetskih korisnika i pravosudnih organa", navode u Upravi za trezor.
Mnogo prekovremenih radnih sati ima i MUP, ali se to može opravdati prirodom njihovog posla.
Komentari 10
PRIVATNIK
Računi skoro svih ustanova u javnom sektoru su ili blokirani,ili će uskoro biti blokirani.
Od budžetskih para namiruju prvo sebe i svoje plate,a ostalo ne plaćaju.Navikli tako.
Lepo mi tata rekao -državni posao debela ladovina, ne budi glup, ne idi u privatnike! Ko mi kriv kada ga nisam poslušao.
Sada će svima u javnom sektoru nakon povećanja minimalne cene rada da povećaju plate, a meni će da povećaju porez da bi oni imali te veće plate.Lepota!
Radenko
Sover
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar