Studenti uputili ultimatum vlasti: Ili raspisivanje izbora do 28. juna - ili građanska neposlušnost
Studenti u blokadi fakulteta u Beogradu zatražili su raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora i prekidanje skupa u Pionirskom parku i ispred Skupštine Srbije.
Foto: 021.rs
Rok je do subote, 28. juna, u 21 čas.
U slučaju da to ne bude ispunjeno, kako kažu, "građani će biti spremni preduzmu sve postojeće mere građanske neposlušnosti".
Studenti u otvorenom pismu Vladi Srbije traže da u skladu sa Ustavom uputi obrazloženi predlog predsedniku Republike za raspuštanje Skupštine Srbije, sa ciljem raspisivanja vanrednih parlamentarnih izbora do tog termina.
Od Vlade traže i da apeluje na Ministarstvo unutrašnjih poslova da do subote u 21 čas, u skladu sa Zakonom o javnom okupljanju, prekine navodno prijavljeni javni skup u Pionirskom parku i Ulici Trg Nikole Pašića.
"Trenutna Vlada dobila je mandat od Skupštine Srbije, koja ne odražava aktuelno političko stanje u zemlji. Režim je pokazao da nema više kapacitet da vodi državu kroz najveću društveno-političku krizu u proteklih nekoliko decenija", naveli su studenti.
Prema njihovim rečima, najveći protesti u istoriji Srbije su delegitimisali ovu vlast, zbog čega su još 5. maja tražili raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.
"Smatramo da su izbori osnovni mehanizam svakog demokratskog društva dovedenog do ovog stepena nepoverenja u institucije i da alternativno rešenje ove krize ne postoji", istakli su studenti.
Kada je u pitanju skup "studenata koji žele da uče", studenti u blokadi smatraju da su Pionirski park i njegova okolina već više od tri meseca "uzurpirani, uprkos brojnim zahtevima građana upućenih nadležnim institucijama".
"Naš zahtev je upućen Vladi zato što se MUP nije odazvao na dosadašnje žalbe i prijave građana, kao i iz razloga što pripadnici MUP-a koji obezbeđuju skup na navedenom području u više situacija nisu postupali po službenoj dužnosti", dodaju.
Studenti su naveli da smatraju da su ti zahtevi opravdani, u interesu šire javnosti, kao i da su svojim dosadašnjim delovanjem dokazali da se protive svakom obliku nasilja.
"U subotu, 28. juna u Beogradu će se održati skup na kome očekujemo prisustvo velikog broja nezadovoljnih građana i ne možemo da predvidimo dalje korake građana nakon zvaničnog završetka skupa", pišu u otvorenom pismu Vladi.
S obzirom da su isti ti građani, kako su dodali, neformalno i formalno već više puta izneli iste zahteve, studenti poslednji put apeluju na ispunjenje istih kako bi sprečili kulminaciju građanskog i studentskog nezadovoljstva.
"Mi očekujemo da će u slučaju neispunjenja navedenih zahteva u datom roku građani Srbije biti spremni da preduzmu sve postojeće mere građanske neposlušnosti, kako bi zaštitili svoje osnovno pravo na slobodan i legitiman demokratski sistem", dodaje se u otvorenom pismu Vladi Srbije.
Studenti su dodali da će uskoro objaviti više informacija o samom protestu na Vidovdan.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Odložena naplata putarine za teretna vozila na magistalnim putevima
27.12.2025.•
0
Iako je bilo najavljeno da bi za teretna vozila na magistralnim putevima od prvog dana nove godine trebalo da počne naplata putarina, ova obaveza za sada neće stupiti na snagu.
Uhapšena dva mladića zbog sumnje da su zapalili lokal na Vračaru
27.12.2025.•
0
Dve osobe uhapšene su u Beogradu zbog sumnje da su 19. decembra izazvale požar u jednom ugostiteljskom objektu na Vračaru.
Analitičar: Vučićeva najava fabrike dronova - projekat koji jako podseća na Beograd na vodi ili Generalštab
27.12.2025.•
3
Vojni analitičar Aleksandar Radić je, povodom najave da će u Srbiji biti otvorena fabrika dronova u saradnji sa velikom stranom silom, ocenio da Vučić kao da prstom pokazuje na Ujedinjene Arapske Emirate.
Ministarstvo spoljnih poslova: Srbija podržava teritorijalni integritet Somalije
27.12.2025.•
1
Ministarstvo spoljnih poslova (MSP) saopštilo je da Srbija podržava teritorijalni integritet i suverenitet Somalije.
AMSS: Raskvašen sneg na putevima na jugoistoku Srbije
27.12.2025.•
0
Na putevima na teritoriji Ivanjice, Niša, Vranja i Zaječara ima i do pet centimetara snega u mestimično raskvašenom stanju, zbog čega Auto-moto savez Srbije (AMSS) preporučuje oprezniju vožnju.
Macut razgovarao sa rektorima i dekanima o primeni sistema SPIRI
27.12.2025.•
0
Predsednik Vlade Srbije Đuro Macut razgovarao je danas sa rektorima, prorektorima i dekanima fakulteta univerziteta u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu.
Željko Mitrović prodao Rock radio izdavaču tabloida Alo, zaposleni objavili da su dali otkaze
27.12.2025.•
1
Kompanija Pink media group Željka Mitrovića prodala je "Rock radio" firmi Alo media system koja izdaje, između ostalog, tabloid "Alo".
FOTO: MUP objavio fotografiju muškarca za kojim se traga nakon razbojništva na Novom Beogradu
27.12.2025.•
0
Beogradska policija intenzivno traga za muškarcem osumnjičenim za razbojništvo na Novom Beogradu.
Žena izbodena na Novom Beogradu, napadnuta u hodniku zgrade
27.12.2025.•
0
Jedna žena izbodena je danas na Novom Beogradu, rečeno je za Tanjug u Hitnoj pomoći.
Radnik poginuo na gradilištu u Beogradu, drugi povređen
27.12.2025.•
0
Jedan radnik poginuo je na gradilištu u Grockoj.
Demostatova analiza pristalica SNS-a: Više tipova lojalista, podanici, sukorisnici...
27.12.2025.•
8
Pristalice Aleksandra Vučića i Srpske napredne stranke često obeležava iskrena, ili nešto ređa patvorena, podanička vernost. Lojalnost je javna odlika njihovog identiteta, po njoj se prepoznaju i međusobno povezuju.
Muškarac u Kruševcu ubio roditelje, pa počinio samoubistvo
27.12.2025.•
1
U Kruševcu su u stanu pronađena dva tela, dok je treće bilo na trotoaru ispred zgrade.
Položen kamen temeljac za novi Generalštab na Banjici: Rok za izgradnju kraj 2028.
27.12.2025.•
4
Položen je kamen temeljac za izgradnju nove zgrade Generalštaba na Banjici, nedaleko od Vojnomedicinske akademije (VMA).
Vučić najavljuje uklanjanje šatora ispred Skupštine: Biće lepo božićno selo, junacima ću se zahvaliti
27.12.2025.•
37
Predsednik države Aleksadar Vučić najavio je da će se od sutra uveče krenuti u uklanjanje šatora ispred Skupštine Srbije.
Izgorela dva automobila na Voždovcu, stanari evakuisani iz bezbednosnih razloga
27.12.2025.•
0
U beogradskoj opštini Voždovac noćas je izbio požar na jednom od parkiranih automobila koji se ubrzo proširio i na drugo vozilo. Nije bilo povređenih.
Parlamentarni izbori u nedelju na Kosovu: Glasanje počelo u diplomatskim predstavništvima
27.12.2025.•
1
Vanredni parlamentarni izbori na Kosovu, na kojima će više od dva miliona građana birati između 24 političke opcije, biće održani sutra, a već je počelo glasanje u kosovskim diplomatskim predstavništvima u inostranstvu.
Brnabić: Naravno da ne možete da pobedite Vučića, jedino im ostalo da ga ubiju
27.12.2025.•
32
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da je ovo bila teška godina u kojoj je najveći uspeh što je "sačuvan mir" i što nije došlo do građanskih sukoba, "iako je to bio primarni cilj (blokadera)".
Uklanjanje bombe u Beogradu iz Drugog svetskog rata u nedelju: Ovo su uputstva za građane
27.12.2025.•
3
Sektor za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srbije sutra će u ranim jutarnjim časovima organizovati uklanjanje, transport i uništavanje avio-bombe američke proizvodnje iz Drugog svetskog rata.
Sudije i tužioci se obratili EU: Povodom ugrožavanja nezavisnosti pravosuđa i izmena zakona
27.12.2025.•
6
Neformalna grupa sudija i tužilaca "Odbrana struke", obratila se evropskim institucijama zbog političkih pritisaka i niza drugih problema koje, kako tvrde, ima pravosuđe.
Smenjene sudije iz Novog Pazara: Ukinuli pritvor osumnjičenima za napad na policajce ispred Univerziteta
27.12.2025.•
7
Dvoje sudija Osnovnog suda u Novom Pazaru, koji su ukinuli pritvor osumnjičenima da su 29. jula ispred Državnog univerziteta napali policajce, premešteno je na druga radna mesta.
AMSS: Očekuje se pojačan saobraćaj i u gradovima i na granicama
27.12.2025.•
0
Povremeni talasi pojačanog saobraćaja očekuju se na najfrekventnijim graničnim prelazima i naplatnim rampama, a gužve se očekuju i unutar gradova.
Komentari 63
SSS
Mix
Tako je, nastavi da glasas za ove koji rekonstruisu nadstresnice.
Miroslav
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar