Preduzeća će ipak morati da budu članovi Privredne komore Srbije
Oni koji su protekle četiri godine istupili iz nacionalne privredne alijanse, moraće da se vrate. Još se ne znaju iznosi, ali ako opstane trenutni cenovnik - od bruto plate svakog zaposlenog Komori ide 0,19 odsto mesečno. Male firme, manje od deset zaposlenih, plaćaju 800 dinara svakog meseca.
Od 2013. godine zakon je odustao od obaveznosti članstva u PKS, pa su se polako osipali i prihodi od članarine. Već u 2013. PKS je od članova naplatila oko 722 miliona dinara, a lane - 624 miliona, pišu Novosti.
- Ukoliko za 2017. godinu bude važio cenovnik kao i za ovu, procenjeni iznos godišnje članarine biće 2,15 milijardi dinara, odnosno oko 17 miliona evra - veruje Mihailo Galić, programski direktor ekonomske istraživačke jedinice organizacije "Libek", dodajući da je to još jedna vrsta parafiskalnog nameta. - Trenutni iznos članarine je 800 dinara mesečno, ako firma ima do deset zaposlenih i godišnji prihod do 20 miliona dinara. Za sve ostale je 0,19 odsto od bruto zarade mesečno.
Grupa privrednika, okupljena u Udruženju za zaštitu ustavnosti i zakonitosti smatra da je član Zakona o komorama koji predviđa obaveznost članstva - neustavan. Za neke druge privrednike pitanje ustavnosti ovde nije ključno.
- Postoje države u kojima je članstvo u komori obavezno, kao i one u kojima nije. Nije to pitanje ustavnosti - smatra Goran Kovačević, direktor "Gomeksa". - Bitno je, međutim, da vidimo šta su obaveze PKS i onda da plaćamo članstvo. Ta institucija je dosta bila pod političkim uticajem, a treba da bude ogranak i servis privrede. Ako to profesionalno radi, onda treba da plaćamo članarinu.
Milan Knežević, predsednik Asocijacije malih i srednjih preduzeća, s druge strane, već je pozvao svoje kolege na bojkot uplata članarina, sve dok se Ustavni sud ne izjasni.
Komentari 9
Bio neko a sad je ni
dule
Kapitalizam (uopšte)?
Možda komunizam?
A ipak najverovatnije Liberalni Srbizam - đubretizam?
Joka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar