Umesto prijemnih ispita, srednjoškolce čeka velika matura

Pre nedelju dana iznet je pozitivan stav Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje u vezi sa uvođenjem velike mature.

Ne može biti primarni uslov materijalni interes fakulteta, ne može se ucenjivati, velika matura mora da bude kruna školovanja – izjavio je ministar prosvete Mladen Šarčević, u emisiji "Prosveta ima reč", koju je na početku ove godine pokrenula Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije.

Odgovarajući na pitanja predsednice Unije Jasne Janković, on je precizirao da će se velika matura polagati na kraju školske 2018/19. godine, odnosno da će na ovaj ispit izaći generacija učenika koja je sada u drugom razredu srednje škole.

Podsetimo, prema dokumentu "Strategija razvoja obrazovanja Srbije do 2020. godine", prijemne ispite na fakultetima zameniće velika matura, i to – opšta, stručna ili umetnička, u zavisnosti od toga koju školu đaci završavaju. Opšta matura (za gimnazijalce) davaće pravo upisa na sve visokoškolske ustanove bez polaganja prijemnih ispita (izuzetak su studijske grupe koje zahtevaju posebne sposobnosti, tj. talente, poput umetničkih). Umetnička matura (za učenike umetničkih škola) omogućavaće prohodnost na umetničke fakultete, a stručna (za đake srednjih stručnih škola) pravo upisa na matičnim disciplinama.

Ideja tvoraca strategije jeste da se ojačaju gimnazije kako po broju, tako i po kvalitetu đaka i da ovaj vid obrazovanja bude glavni "inkubator" budućih studenata. Srednje stručne škole su i zamišljene kao škole posle kojih će se učenici zapošljavati, a decenijama je takva situacija da se maltene čitava generacija đaka četvorogodišnjih srednjih stručnih škola upisuje na fakultete. To je s jedne strane za posledicu imalo nedostatak pravih majstora, a s druge strane gomilanje akademaca koji godinama nisu uspevali da diplomiraju.

Inače, da će velika matura biti uvedena školske 2018/19. godine prvi put je u javnosti izjavio bivši ministar Srđan Verbić, koji je pre dve godine rekao da će koncept biti završen do 1. septembra 2015. godine. Međutim, kako je tada rekao u intervjuu za Politiku, problem pravi zajednica univerziteta, jer fakulteti sami organizuju prijemne ispite i mnogi na tome dobro zarađuju. "Da budemo otvoreni do kraja, postojanje velike mature nekome bi smanjilo prihode", rekao je tada Verbić, koji je na iznenađenje mnogih ostao u ministarstvu i nakon dolaska novog ministra. Prema rečima Šarčevića, Verbić je ostao da završi koncept velike mature.

U pomenutoj emisiji "Prosveta ima reč", aktuelni ministar je najavio da će do naredne školske godine biti usvojen novi Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, jer je previše novina da bi skupština usvajala samo izmene. Uz dualno obrazovanje, u zakonu će morati da se na novi osnove postavi tehničko obrazovanje, informatička pismenost, čak i fizičko vaspitanje. Ministarstvu rada će biti predložene i izmene Zakona o porodici, kako bi se sankcionisali roditelji koji ne obavljaju svoje dužnosti, što često za posledicu ima veliki broj izostanaka sa časova.

"Roditelji moraju da shvate svoje odgovornosti i obaveze. Tražićemo kažnjavanje neodgovornih roditelja, ako ne mogu a plate novčanu kaznu, onda neka sankcija bude društveno-koristan rad", precizirao je Šarčević. 

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • LOL

    13.10.2016 12:05
    za nadrnadanu
    Eee nadrndana moja neko je spomenu gimnazije iz manjih mesta i uboo pravo u centar al nisu ni neke u NS bolje od tih jer se ocene u nekim slucajevima dele sakom i kapom apropo dobrog statusa skole/gimnazije. Naslusala sam se neznanja nekih na predavanjima bas tih veoma cenjenih gimnazijalaca(ima i onih drugih naravno :)) jedan od bisera je bila devojka iz Jovine koja je zapela na zahtevu profesora engleskog da speluje svoje ime i prezime pa je demonstrativno izasla iz amfiteatra jer su ljudi poceli da joj se smeju umesto da joj sapnu sta da radi, wtf?! Srednja skola nije merilo sposobnosti i uspeha deteta. Inace ako se ovo i sprovede bice kratkog veka posto je bio vec jedan pokusaj i brzo su ukinuli. Nisam sigurna o kojim godinama je rec moja majka je '60 godiste i bila je na zalost deo eksperimenta zvan 9/10 razred i kaze da su neki njeni malo stariji prijatelji imali veliku maturu a ne prijemni.
  • STEČENO PRAVO

    12.10.2016 19:07
    U ovoj Srbiji kada neko prvi nešto otme i zgrabi naziva to stečenim pravom i baš ga briga za sve ostale.
    E pezosi da znate nije stečeno pravo samo velika penzija.
    U Srbiji dete koje je 2015 i 2016 upisalo gimnaziju DOBILO JE stečeno pravo da studira o trošku svih gradjana Srbije DOŽIVOTNO
    Ostali jok Strogo zabranjeno.
  • Posmatrač

    12.10.2016 13:25
    Privatluk
    Pogodili ste, ali do pola.
    Jeste cilj zaposliti sve koje ste nabrojali, ali u PRIVATNIM GIMNAZIJAMA, jer je to jeftinije za budžet.Normalno, sve OCENE iz ovih novootvorenih gimnazija računaće se u rangu ocena Jovine gimnazije i ostalih državnih gimnazija.
    Za sledeću godinu očekujem da Ministarstvo prosvete izda dozvole za rad za bar još dvadesetak gimnazija u Novom Sadu i Beogradu, jer će roditelji da se upecaju da gimnazijski status, očekuju dobre OCENE za upis željenog fakulteta
    Naravno neko će od toga debelo da zaradi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija