Imovina SFRJ u Tokiju, Bonu, Bernu i Njujorku na tenderu

Prodaja diplomatsko-konzularne imovine bivše SFRJ koja se nalazi u Tokiju, Bonu, Bernu i Njujorku, uključujući i šestosobni apartman na Menhetnu, biće na međunarodnom tenderu.

Kako pišu "Novosti", reč je o dogovoru pet država naslednica bivše Jugoslavije - Srbije, Hrvatske, BiH, Makedonije i Slovenije koji je postignut na sastanku u Kranju u Sloveniji.

"Imovina je vredna oko 42 miliona dolara, ali pet zemalja je mišljenja da bi se imovina mogla prodati i po većoj ceni, jer je ova kojom se barata utvrđena pre deset godina", piše list.

Prema dogovorenoj proceduri, međunarodni tenderi će biti objavljeni u poznatim svetskim listovima Vašington postu i Ekonomistu.

Srbiji bi trebalo da pripadne skoro dve petine sume koja se dobije prodajom, a BiH očekuje da joj pripadne 15 odsto od ukupne vrednosti objekata.

Po sporazumu o sukcesiji, Srbija od prodaje ovih nekretnina treba da dobije 39,5 odsto dobijenog novca. Naredni sastanak oko prodaje nekretnina biće održan u martu 2017. godine u Beogradu.

Od 123 nekretnine, u procesu sukcesije do sada su podeljena 72 objekta, a ostalo je još 51. Većinu neraspodeljenih objekata koristi Srbija, ili ih održava.

Stan na Petoj aveniji u Njujorku, koji je zaključan još od 1992. i propada, mesečno je Srbiju koštao 14.000 dolara, a ukupno do sada 2,7 miliona dolara.
 

  • Mile

    24.10.2016 12:38
    Hrvatskoj bih poklonio jedino Kuću cveća i ćopavog.
  • Dejan

    24.10.2016 11:48
    Otkad je Jadransko more i otoci bilo samo Hrvatsko? Neka se podeli jednako kao ostala imovina bivse Juge svim drzavama a ne samo zato sto je obalna pripadnost u vecem delu Hrvatskoj da pripadne. Ni na starim kartama nije postojala Hrvatska samo u unutrasnjosti je bila sa malim delom obale i mora. Samo tako bi bilo posteno a ne da sad zezaju Sloveniju za Piranski zaljev i dole sa Bosnom oko par km obale. Svakoj republici podjednak dio otoka i Jadranskog mora.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija