"Današnji đaci imaju višak znanja, a manjak vaspitanja"

Aleksandra Kraljević i Svilana Selaković, učiteljice u OŠ "Vlada Aksentijević" u Beogradu, govorile su za "Novosti" o svom pozivu i učenicima.

Sandra, kako svi zovu Aleksandru, iza sebe ima 33 godine radnog staža i osam generacija osnovaca. Sa većinom je u kontaktu i danas. Kaže, išla im je na ispraćaje u vojsku, venčanja, krštenja, rođendane, pozivali su je da dođe na Novi Zeland, u Ameriku... Kada dođu iz "belog sveta" obavezno se jave svojoj učiteljici. Prve "kose i tanke" linije uči danas i njihovu decu.

"Ranije generacije su bile manje informisane, a imali su više kućnog vaspitanja, dok ove današnje imaju manjak poštovanja i kućnog vaspitanja, a višak znanja", opisuje Sandra razliku među generacijama. "E, to treba upakovati, upristojiti. Zato je potrebno dosta pričati, često izbrojati do deset, ne reagovati odmah. Učitelj mora da zadrži dete u sebi", dodaje ona za "Novosti".

Njena mlađa koleginica Svilana, nije prešla još ni pola Sandrinog radnog puta, a iza sebe ima "tek" tri generacije osnovaca. Smatra da ono što se uči na fakultetu nema puno veze sa onim što učitelj radi za katedrom. Prava praksa je tek u učionici.

"U učionicu ulazim sa osmehom, pokušavam da se spustim na njihov nivo, da razgovaramo što više. Strpljenje i razumevanje su najvažniji. Trudim se da im časovi budu zanimljivi, da mogu da ispolje svoju kreativnost. Ako su umorni, dešava se da napravimo predah. Veoma je bitno i kakva je atmosfera u kolektivu, da se pomažemo, da nema sujete, da se odeljenja međusobno druže", kaže Svilana.

Ona dodaje da su starije koleginice uvek tu da pomognu, da posavetuju. Za svaki čas se temeljno priprema, kako bi svojim malim đacima što bolje prenela znanje i oni brže savladali gradivo.

Pošto se poslednjih godina rađa više dečaka nego devojčica tako je u odeljenjima, uglavnom, više dečaka, nego devojčica. I dok učiteljica Svilana kaže da nema problema sa svojim "momcima", Sandra ponekad "muku muči", ali sa "devojkama". Kaže da su, iako tako male - "lukave, prevejane, da su u stanju da dečake prevedu žedne preko vode".

Dešava se i da roditelji ne žele da prihvate da je njihovo dete pogrešilo, da se mešaju više nego što treba u posao učitelja. U tim slučajevima, ove učiteljice pokušavaju razgovorom da reše problem. Ono što je najvažnije, kako ističu je, da posle svega njihovi đaci izađu iz škole kao dobri ljudi.

  • Lela

    05.09.2017 11:53
    @jednorog
    Ako cemo vec da "baratamo" pojmovima, jedna rec samo za Vas - Predrasude
    Predrasude su vrsta stavova koji se ne zasnivaju na istinitom iskustvu niti na razumnim dokazima. Predrasude su težnje uopštavanja, opterećena i veoma otporne na promenu.Predrasude ne uključuju samo neutemeljeno negativno mišljenje o drugim društvenim grupama i nekritičko pozitivno o svojoj, nego i mržnju, kao i spremnost na progon, odvajanje i uništavanje pripadnika druge rase ili naroda.
    Vas stav je zasnovan iskljucivo na predrasudama i Vasem cvrsto utemeljenom stavu da su svi nastavnici isti i da ocito svoj posao ne rade odgovorno. Bilo kakvo polemisanje je, slozicete se, beskorisno.
  • једнорог

    04.09.2017 06:24
    @Lela
    Деца су увек полазила у школу са 6 или 7 година, па не видим потребу да се то посебно истиче. Педагог - то је ознака и за савременог мага - поседника знања и вештина недокучивим оним који нису завршили ту `науку`, коју је теже уписати него завршити. Тако је данашња педагогија потпуно супротна у односу на педагогију од пре 20-так година. Али, педагог је и комесар: исправност његове науке потврђују закони, инспекције /у којима обично седе партијске натикаче неспособне да одрже час/, директори који се шлихтају родитељима, родитељи - које ионако интересује само оцена и Министарство - где све кипи од компетенције и памети. Педагогија данас је синоним за лошу глуму, кревељење. И, сви срећни. И дебилни, али: није ни циљ да нешто знају, већ да је са њима `мама` и `другар` кроз цео живот.
  • hm?

    04.09.2017 03:14
    Pa ko da ih vaspitava kada su to deca roditelja koji su odrasli tokom devedesetih! Pravi potomci prvih pink i turbo folk generacija...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija