Kakvo se grejanje najviše isplati?

Niže troškove energije za grejanje stambenog prostora u predstojećoj grejnoj sezoni imaće domaćinstva koja se greju na drvo, saopštava Agencija za energetiku.
Slede prirodni gas, ugalj, skuplje ogrevno drvo, pelet, struja - TA peć, grejna tela na struju i kotlovi na struju za etažno grejanje i propan butan gas.
 
Za grejanje prosečno izolovanog stambenog prostora od 60 kvadratnih metara na 20 stepeni, u toku 16 sati dnevno u celom stanu, 180 dana u grejnoj sezoni, potrebna je energija od oko 9.000 kWh. 
 
Treba imati u vidu da je 150 kWh/m2 prosečna procenjena potrošnja u Srbiji. "Najniže troškove energije za grejanje, za navedene uslove, u grejnoj sezoni 2017/2018. (prema cenama iz oktobra 2017) imaće domaćinstva koja se greju na drvo u područjima Srbije u kojima se ono može nabaviti po nižim cenama (na primer 4.500 dinara po metru kubnom) i ukoliko imaju novije peći čija je efikasnost veća, npr. 65 odsto. U tom slučaju im je za nabavku goriva potrebno 37.000 dinara za sezonu." 
 
Agencija navodi da je povoljno grejanje i na prirodni gas - 42.000, čija je dodatna prednost i komfor koji pruža. 
 
Nešto viši su troškovi grejanja na ugalj, 47.000 do 50.000 dinara. 
 
Veće troškove, oko 60.000 dinara, imaće domaćinstva koja koriste skuplje ogrevno drvo, čija je cena 6.200 dinara po metru kubnom i imaju peći niže efikasnosti, kao i građani koji se greju na pelet, čiji su godišnji troškovi oko 66.000, ako se sagoreva u efikasnijim pećima konstruisanim za ovo gorivo.
 
Domaćinstva koja koriste termoakumulacione peći imaće troškove energije od 48.000 dinara, ali samo ukoliko se isključivo koristi jeftinija noćna električna energija. Dopunjavanje peći korišćenjem skuplje električne energije samo tokom dva sata dnevno, uvećava troškove za čak 44 odsto, na oko 69.000 dinara, što je skuplje od većine alternativnih goriva. 
 
Najveće troškove energije za grejanje imaće domaćinstva koja koriste električnu energiju direktno u grejnim telima i kotlovima za etažno grejanje i propan butan gas. Za nabavku energenata ili energije ona moraju izdvojiti po 128.000 dinara.
 
U odnosu na prethodnu godinu, većina jediničnih cena je porasla od jedan do devet odsto, dok je cena propan butan gasa viša za 14 odsto. 
 
"Svi navedeni troškovi će biti niži ili viši, ukoliko se koriste peći i kotlovi čija je efikasnost manja ili veća, ukoliko su vam stan ili kuća bolje ili lošije izolovani, ukoliko grejete kraće ili duže vreme od ovde navedenih". Agencija je navela da navedeni iznosi obuhvataju samo troškove nabavke energije, odnosno goriva, a ne obuhvataju investicione troškove (npr. nabavku peći i ugradnju instalacija centralnog grejanja) i troškove periodičnih pregleda i održavanja.
  • Тале

    18.02.2021 15:07
    Нисам робот
    Сада више ништа није јефтино јер народ лове нема.

    Успут, једна информација:
    Свуда у земљама које нису колонизоване, имате забрану грејања из димњака у густим насељима. Само у земљи правде и слободе-Србадији, дими се из оџака од којих само неколико угуши све станаре у већој улици.
  • @ Običan čovek

    03.10.2017 16:12
    Ah, istini za volju, nije ni prirodno da sa 42000 platom zivis u 100 kvadrata.
  • Drndara

    03.10.2017 08:52
    Grejanje u Nemačkoj... Ili nekoj normalnoj zemlji...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Nedelja ponosa u Beogradu od 2. do 8. septembra

Nedelja ponosa u Beogradu biće održana od 2. do 8. septembra, a program će obuhvatiti 30 događaja fokusiranih na nekoliko segmenata - prajd umetnost, pozorište, poezija i drag umetnost.