Srbija dobija još 160 poreskih policajaca

Vlada je utvrdila mere za suzbijanje sive ekonomije u 2018. godini koje predviđaju i zapošljavanje 160 poreskih policajaca, ali i specijalizaciju 50 sudija za vođenje sporova u ovoj oblasti.
Srbija dobija još 160 poreskih policajaca
Foto: Pixabay
To znači da će država dodatno pojačati kontrolne mehanizme kako bi se smanjilo nelegalno poslovanje zbog kojeg Srbija dnevno gubi osam miliona evra. Tako stoji u zaključku Vlade o sprovođenju akcionog plana za suzbijanje sive ekonomije, kojim bi njeno učešće u BDP-u trebalo smanjiti sa prošlogodišnjih 30,1 na 26,7 odsto. Da bi se ovako visok cilj realizovao mora da se reorganizuje mreža Poreske uprave, ali i da se sve institucije koje imaju kontrolnu funkciju povežu u jedinstven sistem.
 
Izvor "Blica" iz Nemanjine 11 tvrdi da je pojačavanje sveokupanog nadzora nad tokovima sive ekonomije nužnost jer u protivnom rezultati postignuti u fiskalnoj konsolidaciji mogu da budu dovedeni u pitanje.
 
"U prvom kvartalu naredne godine trebalo bi da se uposli 160 poreskih policajaca, a za pedesetak već zaposlenih biće organizovana posebna obuka. Naime, jačanje kadrovskih kapaciteta Poreske uprave je ključ za otkrivanje nelegalnog poslovanja jer se pokazalo da su efekti zapošljavanja 100 inspektora ove godine veliki. Procenjuje se da će se njihovim angažovanjem do kraja godine siva ekonomija smanjiti za dva odsto u odnosu na 2016. Drugim rečima, državi se to višestruko isplatilo, a novac za novo zapošljavanje će biti projektovan budžetom za 2018", objašnjava neimenovani sagovornik beogradskog lista.
 
On dodaje da je analizom Koordinacionog tela utvrđeno da samo jačanje poreske policije nije dovoljno.
 
"Poreski policajci nemaju adekvatnu podršku u sudovima jer specifičnost ovih krivičnih dela traži specijalizaciju sudija. Praksa je pokazala da nedovoljno poznavanje ove oblasti produžava krivične procese. Zato je kao posebna mera utvrđena edukacija 50 sudija specijalizovanih za procese iz sive ekonomije. Drugim rečima, Vlada ima nameru da se ovim mehanizmima ozbiljno uhvati u koštac sa rak-ranom srpske ekonomije."
 
Ali, pored represivnih mera, predviđene su i podsticajne koje će znatno rasteretiti privredu, kao što je smanjenje parafiskalnih nameta, ali i poreska oslobađanja u prvoj godini poslovanja kako bi se povećao broj subjekta u legalnim vodama. 
 
List je u Koordinacionom telu dobio spotvrdu da će se pojačati kadrovski kapaciteti.
 
"Promeniće se i način rada inspekcija. Iskoristiće se podaci različitih organa, kao i podaci o ranijim kontrolama, kako bi kompanije bile svrstane u grupe rizika. Najrigoroznijim kontrolama biće podvrgnuti oni za koje postoje indicije da ne poštuju propise i da vode poslove u sivim vodama", kaže šefica Koordinacionog tela Dragana Ilić.
 
Dodajmo da je juče ministar za rad Srbije Zoran Đorđević najavio još oštrije kontrole poslodavaca u cilju sprečavanja "rada na crno", uključujući i uvođenje "mobilnog inspektora" koji će proveravati da li je poslodavac uplatio doprinose za zaposlene. Najavio je da će i inspektori rada svakodnevno biti na terenu u svim krajevima Srbije, a ne, kako je rekao, "samo u Beogradu i većim centrima" kako bi kontrolisali da li poslodavci prijavljuju radnike. 
  • Privatnica

    13.10.2017 13:05
    @ Opelješena
    A tek ja što sam opelješena! Deru mi kožu sa ledja porezima i doprinosima na zaradu koji iznose 68% na isplaćeni neto!
    Nisam prijavljena na minimalnu zaradu i pošteno prijavljujem iznos plate, da bi se budžet napunio.
    Sa druge strane na sve strane vidjam državne uposlenike koji primaju redovne bruto plate od mojih poreza i doprinosa i rade "dodatno" svoj posao neprijavljeno.
    Recimo prosvetni radnici daju privatne časove i vode decu na ekskurzije uz proviziju, lekari i medicinsko osoblje sa državnih klinika masovno radi "privatno" i niko im ne govori da je to sukob interesa, finasijski stručnjaci iz javnih preduzeća i državnih službi dodatno "vode knjige
    i izradjuju biznis planove", majstori iz Elektroprivrede "uvode struju i rade elektroinstalacije" gradjanima posle posla , kao i vodoinstalteri iz JKP, policajci "obezbedjuju" restorane i kafane, dipl pravnici iz javnih službi i katastra "pišu ugovore i daju pravne savete" ima ih još...
    Neka rade slobodno svi, ali neka prijave prihode i plate i na svoju dodatnu zaradu 68% poreza i doprinosa na zarade, kao i ja.
    Ne može samo legalno prijavljeni nesubvencionisani mali privatni sektor da puni budžet,a ostali da prime budžetsku platu i prave se nevešti u vezi svojih "dodatnih poslića".
  • a sta ono

    10.10.2017 15:49
    nema zaposljavanja u javnom sektoru
  • Semiramida

    10.10.2017 14:33
    Ohohohohooo
    Tresla se gora, rodio se miš... O ovoj temi se već decenijama priča, i metode su sve "represivnije" a siva ekonomija sve jača...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija