U Srbiji pada gradnja stanova i usporava rast BDP-a

Dugoročno održiv rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) moguć je jedino uz jako građevinarstvo, a u Srbiji je od 2012. godine udeo građevinskih radova pao na 40,2 odsto ukupnih investicija, rekao je danas ekonomista Ivan Nikolić.
U Srbiji pada gradnja stanova i usporava rast BDP-a
Foto: Pixabay
On je na predstavljanju novog broja časopisa "Makroekonomske analize i trendovi" (MAT) rekao da se uspešne i brzorastuće ekonomije trude da građevinarstvo ne bude zapostavljeno. "Za brži ekonomski razvoj Srbije neophodno je da investicije čine 25 odsto BDP-a, sada su 17,7 odsto", rekao je Nikolić.
 
Dodao je da uprkos atraktivnom ambijentu u Srbiji investicije ne rastu potrebnom brzinom, a za značajniji ekonomski rast ukupne bruto investicije moraju biti ravnomerno raspoređene između građevinarstva i ulaganja u mašine, opremu i ostalo. Zbog različitih razvojnih prioriteta taj odnos, prema njegovim rečima, može biti samo u kratkom roku narušen. U poslednjih deset godina Srbija je, kako je ocenio Nikolić, dostigla poželjan udeo građevinskih radova u ukupnim investicijama samo od 2009. do 2011. godine.
 
"Tada su investicije u stanogradnju činile 48 odsto ukupnih ulaganja i to je postignuto subvencionisanjem stambenih kredita, a od tada su investicije padale i danas čine oko 37 odsto ukupnih ulaganja", rekao je Nikolić.
 
U 2015. godini stanogradnja je u Srbiji, kako je naveo, dostigla istorijski minimum, jer je izgrađeno svega 10.300 stanova, odnosno 1,5 na 1.000 stanovnika. Broj novoizgrađenih stanova smanjen je i u Beogradu pa je 2016. godine, kako je rekao, ukupna površina izgrađenih stanova bila 2,5 puta manja nego 2008. godine. "Problem je u niskim primanjima građana jer za stan od 57 kvadrata u Srbiji je neophodno više od 16 godišnjih plata, a u Velikoj Britaniji, gde su kvadrati skupi, svega 5,2 godišnje plate", rekao je Nikolić.
 
Direktor Republičkog zavoda za statistiku Miladin Kovačević rekao je da se ne slaže sa Nikolićevim objašnjenjem uticaja stanogradnje na privredni rast, već smatra da je ta privredna grana posledica ekonomskog rasta. Kovačević je rekao da je privreda Srbije prošlu godinu završila sa neto dobitkom od 1,9 milijardi evra, dok je godinu dana ranije dobitak bio 1,2 milijarde evra.
 
"Taj preokret u poslovanju privrede posledica je zaokreta u monetarnoj i fiskalnoj politici, smanjenja budžetskog deficita, javnog duga, stabilnosti kursa i cena", rekao je Kovačević  i dodao da su prosečne kamatne stope u prošloj godini za privredu bile četiri odsto, a godinu dana ranije 5,5 procenata. On je ocenio da je privreda "iskoračila u zonu mogućnosti da se zadužuje i ostvaruje dobitak".
  • V

    11.10.2017 20:40
    To nesto novo? Pa vidimo valjda svi gde i kako zivimo. Hunta svinjska nas satire moralno i novcano.
  • burn it down

    11.10.2017 20:27
    Gradjevinarstvo vas brine? Zivece u tim nezavrsenim zgradama klosari dok ne napunite sedam banki i ne poklonite te ruine.
  • Miladin

    11.10.2017 19:55
    Miladin Kovacevic, poznat po kradji glasova i izbora. Ako se ikada promeni vlast u Smrdiji, ceka ga zatvorska celija.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kamioni čekaju pet sati na Batrovcima

Prema informacijama iz Uprave granične policije, putnička vozila čekaju na izlazima iz zemlje na dva prelaza, pola sata na Gradini i 35 minuta na prelazu Preševo.