Ubuduće bez grupnih donacija krvi i pojedinačnog dolaska davalaca u bolnicu

U Srbiji krv više neće moći da se daje pojedinačno u bolnici ili grupno na akcijama u firmama i ustanovama da bi se rizik od prenosa hepatitisa ili HIV-a, poput nedavnog slučaja u Vojvodini o kojem je pisao 021, smanjio na najmanju moguću meru.
Ubuduće bez grupnih donacija krvi i pojedinačnog dolaska davalaca u bolnicu
Foto: Pixabay
Kako piše "Blic", Zakon o transfuzijskoj medicini, čija puna primena počinje od 1. januara 2019, dok se ove godine ustrojava, prilično centralizuje celu oblast transfuzije i davalaštva, ali nadležni tvrde da ne postoji bojazan da bolnice u unutrašnjosti Srbije ostanu bez krvi.
 
Potpredsednik Crvenog krsta Srbije dr Milutin Mihailović objašnjava za "Blic" da novi zakon definiše dva nivoa transfuzije. Prvi su ovlašćene službe za transfuziju koje će se baviti uzimanjem i obradom krvi i to će biti zavodi u Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, te Institut za transfuziju u Beogradu. Drugi nivo su opšte bolnice koje će postati banke krvi za lečenje pacijenata.
 
"Ovlašćene službe za uzimanje i obradu krvi dobiće najsavremeniju opremu i PSR sistem za testiranje krvi. Jednostavno, reč je o opremi koju je moguće obezbediti za četiri najveća centra, a ne za 47 pojedinačnih bolničkih službi za transfuziju koje prosečno imaju 4.000 jedinica krvi, jer ovde govorimo o obradi i kontroli 250.000 jedinica koliko Srbija ima", kaže dr Mihailović.
 
Od sada davaoci pojedinci više neće sami dolaziti u bolnice niti će biti akcija prikupljanja krvi u firmama i ustanovama. Zakon, kako kaže, predviđa da do 1. oktobra svaka bolnica Ministarstvu zdravlja i Institutu za transfuziju u Beogradu dostavi svoje godišnje potrebe u krvnim derivatima, na osnovu čega će se praviti plan rasporeda. PSR testiranje će se raditi isključivo u Institutu i to, kako kaže, obezbeđuje da u svaki grad stigne potrebna količina najbezbednije moguće krvi.
 
"Ovo nije izmišljen model, transfuzija na ovaj način, sem razvijenog sveta, funkcioniše i u zemljama okruženja kao što su Slovenija, Hrvatska, Makedonija, čak i Republika Srpska. Apsolutno bezbedne krvi nema, a to svedoči i nedavni "fenomen prozora" i prenos HIV-a putem transfuzije u Vojvodini. Ovaj model, međutim, te rizike smanjuje na najmanju moguću meru", objašnjava dr Mihailović.
 
Davalaštvo krvi, kako dodaje, takođe će od sada biti kontrolisano i moguće samo u organizovanim akcijama u saradnji sa Crvenim krstom, po striktno utvrđenom kalendaru. 
 
Ni u situacijama kada je, kao na primer u slučaju teških saobraćajnih nesreća, krv hitno potrebna, neće biti pozivanja pojedinačnih davalaca.
 
O slučaju žene koja je zaražena HIV-om posle transfuzije kvi, možete pročitati u našem tekstu OVDE.
  • Boba

    15.01.2018 16:36
    B+
    A da lepo platite 100 f po jedinici , kao u Svajcarskoj ?
  • Osoba M

    15.01.2018 15:33
    Vec postoji problem nedostatka krvi, a sada cete vi dodatno jos da obeshrabrite dobrovoljne davaoce? Citava prednost dobrovoljnog davalastva je u tome da ljudi mogu doci kada njima odgovara. Dzaba vama organizove akcije zacrtane u nekom trenutku, kada odredjen procenat davaoca jednostavno ne moze doci tada i to sumnjam na nemali broj.
  • ZarJeBitno

    15.01.2018 12:42
    Odlučite se...
    http://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/180081/Manjak-A-i-O-krvne-grupe-poziv-davaocima-da-se-sto-pre-jave.html

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija