U većini zgrada za upravnika izabran komšija

Oko 25.000 stambenih zgrada, od 40.000 koliko ih postoji u Srbiji, do sada je upisano u registar stambenih zajednica, što je nešto više od 50 odsto, a u 90 odsto slučajeva stanari su se opredelili za komšiju, a 10 odsto slučajeva za profesionalnog upravnika, kaže Mirjana Kovačević iz Privredne komore Srbije.
U većini zgrada za upravnika izabran komšija
Foto: 021.rs
Ona je navela da, iako je praktično rok za upis zgrada u registar istekao 12. decembra prošle godine i dalje postoji mogućnost upisa, a komunalni inspektori iz lokalnih samouprava počeli su da utvrđuju činjenično stanje na terenu - da li je izvršen upis, ukoliko nije koji su razlozi i da donesu rešenja o upisu u registar bez odlaganja.
 
"Pre svega će se dati preporuka da se u određenom roku, koji se utvrdi rešenjem, izabere upravnik među komšijama ili da se opredele za profesionalnog upravnika i zgrada upiše u registar. Ukoliko do toga ne dođe ići će dalje preporuka da se izabere prinudna uprava", objasnila je Kovačević.
 
Kako je rekla, prinudni upravnik se bira iz redova profesionalnih upravnika iz registra koji vodi PKS. Trenutno je 520 profesionalnih upravnika na listi, a u toku je ispit, pa će novih 135 uskoro ispuniti i taj uslov.
 
Kada je reč o novčanim kaznama, Kovačević je navela da je Zakonom o stanovanju predviđena mogućnost kazne od 50.000 do dva miliona dinara, ako stambena zajednica nije izvršila svoju obavezu, ali je istakla da cilj nije kažnjavanje već podizanje kvaliteta stanovanja i življenja. Zato će, kaže, inspektori pribegavati prvo izdavanju naloga da se imenuje prinudna uprava, čiji je zadatak da organizuje zajednicu da se registruje i izabere upravnika.
 
Ona je navela da prema podacima RGZ u Srbiji postoji 40.000 stambenih zgrada, a da je od tog broja 15.000 zgrada organizovano prema starom Zakonu o stanovanju, tako da nije potrebno da im se dodeljuje PIB i matični broj, već samo da se opredele za način upravljanja - izbor upravnika ili profesionalnog upravnika.
 
"Oko 10.000 je novih stambenih zgrada upisanih u registar, tako da je praktično oko 25.000 stambenih zgrada upisano je u registar, što je više od 50 odsto. Od tog broja oko 10 odsto se opredelilo za profesionalnog upravnika, a 90 odsto se opredelilo za komšiju, a to znači da imaju upravnika", navela je Kovačević.
  • Mitar

    20.02.2018 19:05
    Još se ne zna
    Kod nas nemamo nikakvo obaveštenje, nas profesionalac je skupljao potpise po stanovima, doveo novu spremaljku koja se baš ne meša u pisao. Ne pitajte koliko plaćamo sve? Profi je čist profi. Ali verujte da takav profi koji ne oglašava trošenje ne malih para odgovara stanarima ha ha, kod nas su sve same platise. A po hodniku psuju gradsku vlast ha ha.
  • Мунгос

    29.01.2018 15:01
    Колеге коментатори, да ли неко зна од кога ће се наплаћивати казна од 50.000 до два милиона динара, како каже поштована Ковачевићка.
    Није ми јасан појам „стамбена заједница“. Месна јасно, али буни ме та стамбена. Да ли сам ја члан неке стамбене заједнице ако нисам потписао приступницу. Да ли се мора плаћати чланарина, и та заједница треба од нечега да живи.
    Вероватно нам је НАЛЕД поклонио овакав закон у коме се квалитет становања постиже кажњавањем заједнице у износу од 50.000 до два милиона.
  • Kokakole

    29.01.2018 14:38
    Slušao na radiju emisiju u kojoj je jedna od tema bila profi upravnici. Radio 202. Neka što ih obučava je pričala o tome kao da ih obučavaju za odlazak u duboki svemir. Sva nadahnuta, gomila pravila, pa polaganja, učenja... Posle se uključio u program profi upravnik. Neki jaran počeo da mumla. Juče se sa neke planine skotrljao. Ulepšali mi dan. Od budalaštine koju može svaki penzoner da radi su napravili nauku.
    Doduše, u nekim zgradam bi i trebao da dođe neko sa strane. Sližu se ljudi, pa zajednički odlučuju da ne rade ništa.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija