Srbija među najzagađenijim zemljama

Doktorka fizičke hemije Svetlana Stanišić izjavila je za N1 da je Srbija među najzagađenijim zemljama u Evropi, podsetivši na procenu Fiskalnog saveta da je u narednih 10 do 15 godina, u zaštitu životne sredine i komunalnu infrastrukturu potrebno uložiti oko 8,5 milijardi evra iz budžeta.
Srbija među najzagađenijim zemljama
Foto: Pixabay
Stanišić je u Novom danu N1 rekla da se studenti iznenade kada im kaže da je Srbija jedna od najzagađenijih zemalja u Evropi i da je najčešće pitaju kako je moguće da je zagađenje vazduha toliko veliko kada nemamo razvijenu industriju.
 
Objašnjava da veliki problem postoji sa Elektroprivredom Srbije, jer distributivna mreža pravi ogromne gubitke, dok se u proizvodnji struje najviše oslanjamo na fosilna goriva, odnosno niskoeneergetski ugalj – lignit – koji produkuje veliko zagađenje vazduha.
 
Faktori koji utiču su, kako kaže, i industrija sa zastarelim tehnologijama i stari automobili, ali i geografski položaj, budući da je Srbija daleko od oekanskih čistih struja. "Države blizu okeana imaju čist vazduh ne samo zato što vode računa, nego i zbog toga što stižu čiste okeanske struje. Imate primer Kube, gde ljudi žive preko 100 godina, a jedan od razloga je čist vazduh", istakla je Stanišić.
 
Investicije u zaštitu životne sredine su stoga neodložne, a na njih obavezuje i Poglavlje 27 u procesu pridruženja Evropskoj uniji. U protivnom, država rizikuje da plaća penale za zagađenje životne sredine.
 
EU od zemalja članica očekuje da izdvajaju od dva do tri odsto BDP-a u zaštitu životne sredine, dok je u Srbiji to trenutno oko 0,7 odsto, podseća Stanišić i dodaje da je za nove članice Unije ranije postojao prelazni period za ispunjavanje svih uslova, dok se sada očekuje da svaka država, čim formalno pristupi Uniji, ispunjava sve propisane standarde ili iskazuje bar jasne namere da ih reši u kratkom periodu.
 
"Zvaničnici EU su jasno stavili do znanja da se očekuje da se država oslanja na sopstvena finansijska sredstva pri implementaciji ekoloških propisa", rekla je gošća Novog dana, ističući da to znači da ne treba očekivati velike donacije za tu oblast.
 
Najviše novca, kako kaže, potrebno je za izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. Trenutno se prerađuje tek negde oko 10 odsto otpadnih voda, dok ostatak neprečišćen završava u rekama koje protiču kroz Srbiju, a u nekim mestima se ta ista voda koristi za piće.
 
Najgori kvalitet vode je, kako kaže, u Vojvodini, i to ne samo zbog otpadnih voda, već i zagađenja poljoprivrednog zemljišta, tako da su u podzemnim vodama, koje se koriste za snabdevanje građana, prisutni teški metali i pesticidi.
 
Ako su otpadne vode najskuplji, onda je komunalni otpad najvidljiviji problem, ukazuje Stanišić i podseća da u Srbiji ima oko 3.500 divljih deponija na koje se odlaže otpad koji ne može da se raspadne dugi niz godina, pa i vekova.
 
Plastičnim kesama je npr. potrebno i po hiljadu godina da se raspadnu, kaže Stanišić i ukazuje da čak ni papirne kese nisu rešenje jer još više zagađuju prirodu, teže su, proizvode veću količinu otpada, i ne mogu da se koriste više puta. "Pravo rešenje je reciklaža, ali za to je potrebno razvrstavanje, sistem za reciklažu. I potrebno je podići nivo svesti građana da razumuje da treba da koriste pamučni ceger. Prosečan Srbin oko 500 kesa godišnje potroši", podsetila je ona.
 
Iako ljudima kazne prvo padaju na pamet, preventiva je nekad jeftinija i bolja, kaže Stanišić. "Građani moraju da shvate. Ljudima je teško da prihvate da postoje druge teme, osim egzistencijalnih, koje zavređuju pažnju. Za njih je svako odricanje preveliko, ali treba im približiti da ta odvajanja nisu besmislena. Važna su za zdravlje i život budućih generacija", poručila je dr Svetlana Stanišić.
  • Sremac

    15.07.2018 11:00
    Boki, Srbija nije na Gardianovoj mapi jer je van te skale. Srbija je toliko zagađena da ne postoji skala koja to može da izmeri.
    Norvežani su se šokirali analizom Velikog Bačkog kanala. Odmah su ga proglasili najvećom toxičnom septičkom jamom u Evropi.
    Ovde nedozvoljena upotreba hemije u poljoprivredi, ilegalna prodaja raznih preparata zabranjenih u EU, manjak edukacije i svesti zajedno sa korupcijom desetkuje populaciju Srbije. Ali mi imamo rešenje za sve, samo okrivimo NATO i sve je OK.
  • Svetlana NS

    15.07.2018 09:15
    Metodika vaspitavanja
    Nigde kultura ponašanja nije pala s neba. U razvijenim zemljama rigorozne su kazne, kad vas udare po džepu, odmah shvatite šta se sme, a šta ne. Ovde je "sloboda naroda". Nikad nisam čula da je neko kažnjen jer je bacio opušak ili pljuno na ulici ali ni kad napravi neku ekološku štetu (to se samo kontatuje kao najnoviji pomor pčela u Vojvodini). Naravno decu treba vaspitavati od malih nogu ali je pitanje ko će ih vaspitati kad su i roditelji bahati. Zato sistem kazni treba da profunkcioniše i sve će se vrlo brzo dovesti u red.
  • Milan Perkov

    15.07.2018 07:30
    Ivanova 32, Novi Sad
    Dodjem iz Slovenije i onda pljuju po meni kad ocistim sredim ili zelim da nam bude cisto oko zgrade u zgradi...i to je kultura. Sramota. Jad i beda ovog naroda.
    Pre 3 dana sam komsijama zenama starijim sve babe 70 godina koje svaki dan puse na klupi napisao listic: Zamolicemo Vas, da ne bacate opuske iza klupe i pred klupu uzmite flasicu sa vodom peskom ubacite unutra promesajte pa bacite u kantu kad se napuni...nemate izgovor da bacate pa kao ocisticemo kasnije. Zalosno. Zasto toga nema u Ljubljani? Recite sta ocete pljujte stoko nekulturna to se zove Bonton i kultura od roditelja od malena. Stojim na semaforu taxista otvori vrata istrese jos izlupa o rub vrata pepeljaru punu cikova izadjem pokupim to i bacim mu unutra...naravno odmah palice kablovi lanci nasilje oces da te bijem idi ti tamo u Sloveniju pa imaj cisto...i slicne nasilnicke bedne reakcije. Da kaze izvini necu vise prije bi si prst odrezo. I onda Vam je sve krivo sto jedan zeli da Vam ukaze da drzite cisto oko sebe za decu za nas sve. Ne vredi pljuju te ismijavaju i sarkazmom sire svoju nekulturu. Ali samo dokazuju na kojem su nivou ekologije. Nisu ih turci djaba zive nabijali na kolceve da ne seru ni na usta ni na dupe vise.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija