"Stišala" se epidemija malih boginja, više dece se vakciniše

Konačno se "stišala" epidemija malih boginja, te je u julu bilo 50 obolelih, a u avgustu do sada njih šest.
"Stišala" se epidemija malih boginja, više dece se vakciniše
Foto: Pixabay
"Stišavanju" epidemije doprineo je veći broj vakcinisane dece MMR vakcinom, ali i to što su đaci na raspustu, manje je dece u vrtićima i više se boravi na otvorenom prostoru.
 
Pomoćnica direktora Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" Darija Kisić Tepavčević kaže da je tokom prošle godine obuhvat za prvu dozu MMR vakcinom, koja se daje od 12. do 15. meseca bio 85 odsto, a za drugu dozu koju deca primaju sa polaskom u školu više od 91 odsto.
 
Još nije urađen presek koliko je dece u Srbiji vakcinisano u prvih šest meseci, ali po potrošnji vakcina može se zaključiti da je mnogo više nego prethodnih godina.
 
"U prvoj polovini godine potrošeno je 22.000 doza više nego prošle godine i na osnovu toga indirektno procenjujemo da je došlo do povećanja obuhvata vakcinacijom", kaže Kisić Tepavčević.
 
Ona pojašnjava da je značajno povećan broj vakcinisane dece koja su propustila vakcinaciju u prethodnom periodu. Dodaje da je važno da se takav trend nastavi i roditelji koji nisu vakcinisali svoju decu da to učine.
 
Od oktobra prošle godine do danas u Srbiji je registrovano 5.715 slučajeva malih boginja, dok je umrlo 15 ljudi. Smanjenju obuhvata vakcinisane dece doprineo je i antivakcinalni lobi koji je aktivan u celom svetu i koji MMR vakcinu dovodi u vezu sa autizmom, što su demantovale brojne studije.
 
Epidemiolog Ivana Begović Lazarević iz Zavoda za javno zdravlje Beograda kaže da je obuhvat vakcinacijom u prvoj polovini godine prvom dozom vakcine bio 54 odsto i da je to mnogo više u odnosu na prethodne godine. 
 
Navodi da je najviše problema ranije bilo sa prvom dozom MMR vakcine jer se roditelji "plaše autizma i čekaju da dete progovori i prohoda". Obuhvat drugom dozom mnogo je veći i u prvih šest meseci vakcinisano je skoro 88 odsto mališana.
 
"Imali smo epidemiju sa velikim brojem obolelih i to je doprinelo da se narod osvesti i počeli da vakciniše decu", rekla je Begović Lazarević.
 
Epidemiolog Zoran Radovanović podseća da je sezonski vrh - najviše obolelih za male boginje kraj hladnog perioda, obično kraj marta.
 
"Male boginje se javljaju češće kada je hladno, jer su ljudi zbijeni u zatvorenom prostoru, lakše se virus prenosi sa osobe na osobu. Ključno je kakav će biti obuhvat vakcinacijom i da li će se poštovati da deca ne mogu da se upišu u vrtić i obdanište ukoliko nisu vakcinisana", zaključio je.
  • Dragan

    17.08.2018 11:45
    Smesan i proizvoljan text
    Novi info za neobavestene...
    Od 1980tih 30 godina nije uradjeno ni jedno nezavisno ispitivanje vakcina. To je trebalo u Americi da odradi drzavna agencija koja je na sudu morala priznati ove godine da nista nije uradila, jer nije imala dokaza. Ostaju testovi samih proizvodjaca koji nisu ludi da ih odrade kako treba. U placebo ubacuju aluminijum (inace pojacivac imuno odgovora i neurotoxin) da bi rezultati bili slični. ALIMS samo prepisuje testove proizvodjaca, ne rade nista sami. U Americi je udruzenje majki odradilo nezavisno testiranje vakcine u StLuisu, rezultat je velika kolicina Glifosata. Alumininum standardno iznad dozvoljenog. I kod nas ce biti to odradjeno. Mislim da ce sedi čika od muke pojesti svoju bradicu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija