Šta sve banka traži kada kupujete stan na kredit

Građani se sve češće odlučuju za stambene kredite prilikom kupovine stana, jer su u ovom trenutku kod većine banaka povoljni uslovi, odnosno kamate su niske.
Tako se ovi zajmovi u evrima mogu uzeti sa rokom otplate i do 30 godina, sa kamatom od 2,20 do 2,90 odsto godišnje. Učešće iznosi 20 odsto. Nekoliko banaka odobrava stambene kredite u dinarima, ali je kamata znatno veća i iznosi sedam odsto. Iako postoji valutni rizik, građani se radije opredeljuju za kredite u evrima upravo zvog povoljnije kamate. Klijent maksimalno može da optereti platu ratom do 50 odsto.
 
Neke banke omogućavaju građanima da uzmu kredit bez osiguranja kod Nacionalne korporacije, da bi smanjili troškove, kao i bez životnog osiguranja.
 
Oni koji razmišljaju o podizanju kredita za stan ili kuću treba dobro da razmisle da li će mesečna rata iznositi više od trećine primanja i da pažljivo, s pravnicima, pregledaju ponude svih banaka, navode Novosti. Mesečna rata ne bi smela da bude veća od trećine plate na koju porodica računa kao na siguran izvor prihoda. Mnogi se odlučuju na ratu koja čini polovinu, pa i više od polovine redovnih prihoda, i ubrzo se zadužuju preko svake mere, jer sa preostalim novcem ne mogu "normalno" da žive.
 
Takođe, treba pažljivo pregledati sve ponude banaka, čitati između redova i zamoliti prijatelje pravnike da to isto urade. Naime, većina ljudi koja je spremna da podigne kredit, u želji da se što pre skući, ne želi da pročita klauzule ugovora koje jasno kažu šta čoveka čeka narednih 30 godina.
 
I na kraju, treba se dobro naoružati strpljenjem, jer će za ceo postupak od predaje prvog dokumenta, pa do realizacije kredita proći najmanje dva meseca. Naravno, ishod je neizvestan, pa da ne biste "bacili" novac treba krenuti mudro u čitavu akciju kupovine doma na kredit.
 
Šta je potrebno kako bi se konkurisalo za stambeni kredit?
 
Pravila za konkurisanje za stambni kredit nisu ista u svim bankama, ali sve traže isti broj papira da bi odobrile zajam:
 
1. Prvi dokument je zahtev za odobrenje plasmana, a original mora da bude overen kod poslodavca. Dakle, kredit može da podigne samo osoba sa stalnim zaposlenjem. Uz to se uzima i rešenje o administrativnoj zabrani - za kredite bez devizne klauzule, a dva primerka se overe kod poslodavca.
 
2. Drugi dokument je i potvrda o stalnom radnom odnosu i dužini radnog staža, a original mora da se overi kod poslodavca.
 
3. Očitana lična karta i foto-kopija dokumenta, kao i izvod banke za prethodnih 12 meseci o prometu zarada, koji se preuzima u banci u kojoj zaposleni ima tekući račun.
 
4. U Poreskoj upravi se traži PPDG-2R obrazac ili rešenje o utvrđivanju poreza na dohodak građana (neophodan dokument za sve klijente koji su poreski obveznici).
 
5. Original kupoprodajnog predugovora ili ugovora o kupovini stana.
 
6. Iz Katastra se uzima original vlasničkog lista ne starijeg od 15 dana od dana podnošenja zahteva.
 
7. Procena vrednosti nekretnine nad kojom se konstituiše hipoteka, a mora da je uradi i overi ovlašćeni sudski procenitelj.
 
8. Foto-kopija pravosnažnog rešenja za odobrenje izgradnje, projekta i predmer i predračun radova (ukoliko je reč o izgradnji stambenog objekta).
 
9. Na obrascu banke daje se izjava založnog dužnika fizičkog lica o bračnom statusu, i prilažu foto-kopija lične karte založnog dužnika i njegovog bračnog druga i ugovor o kreditu (kao dokaz o sticanju vlasništva).
 
10. Original i foto-kopija polise osiguranja vinkulacije. To je polisa osiguranja nekretnine nad kojom se konstituiše hipoteka vinkulirana u korist banke.
 
11. Original overene založne izjave (na dan isplate kredita) i original overene izjave o upoznatosti bračnog druga o uspostavljanju hipoteke (na dan isplate kredita).
  • Enver

    22.09.2018 15:09
    @Pavle
    Za stednju i sopstvenu zaradu naravno da je dinar nesto najgore sto postoji, ali ako placas drugome naravno da je nesto najbolje sto postoji.
  • bes

    22.09.2018 14:05
    "Nikako mi nije jasan bes prema proizvodu."

    uslovi kreditiranja su društveni proizvod, deo odnosa vlasti prema građanima. za trenutnu vlast bitno je da smo svi jeftina radna snaga jer se tu najviše mogu ugraditi i tako nas najlakše mogu kontrolisati... a od banaka i ostalih koji imaju korist od eksploatacije građana dobijaju svoj deo kolača.

    onog trenutka kada je čovek samostalan, ima vremena da razmisli i uslova da uzvrati... eto masnog najeba.

    eto zašto vlast ne želi jake, emancipovane građane i bolju budućnost svima nama, ma šta obećavali i zašto su "proizvodi" o kojima pričate deo ekonomskog zlostavljanja građana, ma koliko vesele bankarske reklame i ekspertske preporuke bile.
  • Pavle

    22.09.2018 11:25
    @ ja sam ranije
    Dinar i dugoročno isplativije nemaju mesta u jednoj istinitoj rečenici.
    Tačno da do ovog momenta je bilo povoljnije, i možda će biti povoljnije još dugo, ali to je čista slučajnost. Gle stanje države (van tv dnevnika).

    Neko se okockao i dobio, a da nije toga ni svestan.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija