"Mame su zakon" predlažu minimalac za sve porodilje

Predstavnice inicijative "Mame su zakon" zalažu se da svaka porodilja u Srbiji prima minimalac dok je na porodiljskom odsustvu, iako nije ostvarila pravo na punu nadoknadu, rečeno je danas na sastanku predstavnica te inicijative sa savetnicama ministarke zadužene za demografiju i populacionu politiku Slavice Đukić Dejanović.
"Mame su zakon" predlažu minimalac za sve porodilje
Foto: Pixabay
U saopštenju inicijative navodi se da su savetnice Maja Đorđević i Tina Aničić informisane o predloženim izmenama Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom i da im je ukazano na ključni problem u primeni tog zakona koji je stupio na snagu 1. jula.
 
Naglašeno je da je ženama teško da vežu 18 meseci kako bi ostvarile pravo na punu nadoknadu za vreme porodiljskog odsustva i odsustva radi nege deteta. Istaknuto je da se to u praksi ne dešava zbog toga što žene ne žele da rade, već zato što nemaju gde da rade i da godinama volontiraju u državnim firmama, rade na crno i preko omladinskih zadruga, zbog čega su "praktično nevidljive za sistem".
 
Predstavnice inicijative ukazale su da je neophodno da država prepozna takve žene i da u budžetu obezbedi sredstva da svaka buduća majka, bez obzira da li je za sistem vidljiva ili nevidljiva, ima mesečna primanja u visini republičkog minimalca dok je na porodiljskom odsustvu.
 
Kao dugoročnu meru predložile su da minimalac postane fiksni deo koji bi bio namenjen svim majkama, a da se varijabilni deo računa u odnosu na broj meseci koliko su bile u radnom odnosu.
 
Savetnice ministarke Đukić Dejanović istakle su da su svesne problema da se današnje porodice ohrabre da dobiju prvo dete, navodeći da je u 2017. godini rođeno 1.000 "prvih beba" manje nego u 2016. godini. Ocenile su da taj podatak može da bude posledica migracije stanovništva i odlaska velikog broja mladih iz Srbije. Savetnice su navele da će proslediti ministarki predložene izmene zakona, kao i da će je detaljno informisati o stavkama koje se, pre svega, tiču "nevidljivih radnica".
 
Sastanku sa savetnicama prisustvovale su Tatjana Macura, Ljupka Mihajlovska, Dragana Ristić, Milena Jovičić i Danijela Nikolić iz inicijative "Mame su zakon". 
 
Đukić Dejanović: Težimo maksimumu za majku i dete
 
Ministarka zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović, rekla je za Slobodnu Evropu da bi najbolje bilo da je status države takav da svaka trudnica ima minimalnu zagarantovanu sumu novca, ali "naš finansijski potencijal nije takav da to možemo".
 
U Intervjuu nedelje Radija Slobodna Evropa (RSE) ona ističe da Zakon o finansijskoj podršci porodici treba najčešće da se menja. "Kako se popravi materijalni status u budžetu, tražićemo da bude povoljniji za ženu, za majku, za dete, za porodicu", najavljuje ministarka Đukić Dejanović nakon protesta trudnica, porodilja i majki zbog pojedinih odredbi Zakona o finansijskoj podršci porodicama sa decom. 
 
Na pitnje: Imali smo primere da su neke žene dobijale 1.000 dinara mesečno, hoće li i to biti ispravljeno, rekla je: "To su one žene koje do sada nisu dobijale ništa, radile su samo mesec dana u svom životu i mesec dana su davale doprinos. Bilo bi najbolje da je status države takav da svaka trudnica ima neku minimalnu zagarantovanu sumu novca. Naš finansijski potencijal nije takav da to možemo. Mi smo stimulisali standard trećeg i četvrtog deteta, do desete godine života, svakog meseca sa po 18.000 (više od 150 evra). Za drugo dete, do druge godine, smo povećali sumu sa 6.000 (50 evra) na 10.000 dinara (88 evra), u toku dve godine, svakog meseca. Prvorođenom detetu smo sa 30.000 (252 evra), dali 100.000 (840 evra). Mi smo time velika sredstva iz budžeta zahvatili. Više nema novca", navodi ministarka u intervjuu koji možete čitati OVDE.
 
Bebac u pismu ministarki: Prestanite da zamajavate roditelje
 
Roditeljski portal "Bebac" uputio je otvoreno pismo ministarki zaduženoj za demografiju i populacionu politiku Slavici Đukić Dejanović i pozvao je da prestane da zamajava roditelje i da hitno inicira izmene Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom.
 
"Rekli ste da žene kojima su smanjene plate po starom zakonu nisu dobijale ni toliko, a ako je to sve što imate da kažete na činjenicu da će roditelji podizati dete sa 1.000 dinara tokom porodiljskog bolovanja, treba smesta funkciju da prepustite nekome ko zaista razume probleme sa kojima se roditelji danas suočavaju", navodi se u pismu.
 
"Bebac" podseća da je po starom zakonu žena koja je radila tri meseca, a potom ostala trudna, dobijala 100 odsto naknadu zarade, jer je i trudničko bolovanje ulazilo u obračun. "Danas će ista žena dobijati mnogo manju platu i kao neko ko se bavi ovom tematikom to biste morali da znate, kao što biste morali da znate da ovaj zakon nije usklađen sa Zakonom o radu i Međunarodnom konvencijom o zaštiti materinstva, da diskriminiše i dovodi na rub siromaštva veliki broj roditelja", navodi se u pismu.
 
U pismu se ističe da Đukić Dejanović od stupanja na snagu novog Zakona nije odgovorila ni na jedan zahtev roditelja, a koristila je svaku priliku da ih ponižava i zamajava izgovorima i lažnim informacijama.
  • Shimmy

    10.10.2018 09:57
    @Limanac
    Ako je cilj pomoci trudnicama i poboljsanje nataliteta, eto vama odgovora.

    U suprotnom ne vidim zasto bi se odsustvo sa posla u dugom periodu placalo bilo kome...
  • --

    10.10.2018 09:34
    Ljudi iz romske populacije su amateri naspram ovog natezanja oko porodiljskog. Ko nema para, ne mora da ima decu, ionako ce ta deca otici napolje.
  • Limanac

    10.10.2018 07:20
    Izvinite, ali zašto bi trudnica, koja radi u IT-ju , prima 100000 i srazmerno tome uplaćuje ogromne doprinose, primala porodiljsko kao neko ko nikad u životu nije radio? Zašto se ide na populističke metode? Pa ni u vreme komunizma nisu dobijali oni koji ne doprinose sistemu!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija