U Generalnoj skupštini UN u petak veče stotine diplomata je obeležilo taj dan zalažući se za jačanje globalnih napora u cilju smanjenja patnji na svetu, a njima su se pridružili i brojni gosti, medju kojima glumci Natali Dormer i Lesli Odom, kao i pobednici muzičkih takmičenja "Arapski idol" Muhamed Asaf, Palestinac koji je odrastao u izbegličkom kampu u Gazi, i američkog "Glasa" Elisan Porter.
Zamenik generalnog sekretara Jan Eliason izjavio je da je to dan kada se treba sećati požrtvovanosti i hrabrih dela i kada treba slaviti "zajedničku humanost" i odati počast hiljadama humanitarnih radnika širom sveta koji rizikuju svoje živote da bi dostavili pomoć ljudima koji se nalaze u kriznim područjima i "potpunom očaju".
Eliason je rekao da je prošle godine poginulo 109 humanitaraca, 110 je povredjeno, a 68 oteto, uglavnom u Avganistanu, Somaliji, Južnom Sudanu, Siriji i Jemenu.
"U krizama širom sveta, od Sirije do Južnog Sudana, ljudi su prinudjeni da prave nemoguće izbore, rizikujući nasilje zbog hrane ili rizikujući utapanje u potrazi za bezbednim utočištem, izbore koje većina nas jedva da može da zamisli", izjavio je direktor agencije UN za humanitarnu pomoć Stiven O'Brajan. On je pozvao ljude širom sveta da pokažu solidarnost, podignu svoj glas i zahtevaju od svetskih lidera da preduzmu akcije.
Medjunarodni dan humanosti je ustanovljen odlukom Generalne skupštine UN 2008. godine iu znak počasti humanitarnim radnicima koji su ubijeni ili povredjeni obavljajući svoj posao. Datum 19. avgust je odabran jer je na taj dan 2003. godine u bombardovanju sedišta UN u Bagdadu ubijeno 22 radnika, uključujući izaslanika UN za Irak Serdja Vjeira de Mela.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar