Za 16. decembar u zrenjaninskom Privrednom sudu zakazano je prvo poverilačko ročište u postupku stečaja nad Agroživom. Stečaj je zahtevalo nekoliko bivših radnika, jer ne mogu da naplate potraživanja po izvršnim presudama, ali i Ministarstvo privrede, koje je pokušalo da u postupku privatizcije pronađe kupca za Agroživ, no nije bilo interesovanja.
Prethodno je vlasnik kompanije Srbijagas 100% akcija Agroživa bez naknade ustupio državi. Država je kroz socijalni program zbrinula 350 radnika, a klanica i drugi objekti Agroživa u Žitištu i okolni ostali su prazni. U međuvremenu, neslavno je završio i zakupac pogona BG Mibras, koji je digao ruke od namere da u Žitištu uspostavi jako privredno društvo za proizvodnju i preradu živinskog mesa.
Stečajna upravnica Dragica Arsić kaže za Novosti da sastavlja finansijski izveštaj za prvo poverilačko ročište. Očekuje da će sud već na sledećem ročištu, zakazanom za 22. decembar, prelomiti i proglasiti bankrot. Jer, Agroživ nema skoro nikakvu imovinu, a dugovanja se mere milijardama. Takođe, potpuno je izvesno da će mnogi poverioci ostati "kratkih rukava", a najdeblji ceh platiće država, čija javna preduzeća neće imati od koga da naplate dugove za gas, struju…
"Mnogo bi nam značilo da klanica ponovo proradi. Nemamo značajnije industrijske kapacitete, pa bi oživljavanje Agroživa vratilo nadu za Žitište. Razgovori su u toku, pomaže Ministarstvo privrede i nadamo se dobrim vestima", kaže Mitar Vučurević, predsednik opštine Žitište.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Daca
Ili je Agroživ samo ljuštura jer su svi važni i skupi objekti nekako preneti na neko drugo pravno lice.
saramakas
Sale NS
www.spszitiste.rs
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar