Veštačka gnezda na dalekovodima štite ptice

Na dalekovodima u Srbiji, prvenstveno u Vojvodini, postavljeno je 50 veštačkih gnezda, a u narednom periodu u planu je postavljanje još 30, sve u cilju očuvanja stepskog sokola (Falco cherrug), te strogo zaštićene vrste ptica kojoj je na Crvenoj listi Međunarodne unije za zaštitu prirode, dodeljen status ugrožen.
Evropski stepski soko gnezdi se svega 360 do 540 parova, i to u otvorenim stepama ili prostranim poljoprivrednim predelima, kao i na padinama niskih brda, pre svega u Panonskom biogeografskom regionu, dok se gotovo celokupna populacija u Srbiji gnezdi na stubovima visokonaponskih dalekovoda čiji je vlasnik i koje održava preduzeće Elektromreža Srbije.
 
Savetnik generalnog direktora EMS-a za tehnička pitanja Nebojša Petrović kazao je da je stepski soko na nadzemnim elektroenergetskim vodovima prenosne mreže Srbije našao svoje stanište, jer su u Vojvodini praktično nestala njihova prirodna staništa, koja su uglavnom bila usamljena stabla, ili šumarci.
 
"EMS je izuzetno aktivan u oblasti zaštite životne sredine, posebno u delu koji se odnosi na zaštitu ptica i u skladu sa tim u toj oblasti sarađujemo sa Republičkim i Pokrajinskim zavodima za zaštitu prirode, kao i Društvom za zaštitu i proučavanje ptica Srbije sa kojim smo prvi sporazum o saradnji i zajedničkom radu potpisali 2007", kazao je on.
 
Petrović je precizirao da je po tim sporazumima već postavljeno 50 veštačkih gnezda za ptice na dalekovodima, a u planuu je da još nekih 30-tak tih gnezda bude postavljeno u Vojvodini.
 
Prema njegovim rečcima, ta gnezda su napravljena kao trajni deo čelične konstrukcije dalekovoda i nemaju rok trajanja, odnosno reč je čeličnom ramu kombinovanom sa aluminijumskim rešetkama i otvorima na dve strane kako bi ptice nesmetano mogle da ulaze.
 
On je istakao da EMS pored veštačkih gnezda na dalekovodima u Vojvodini, postavio i silikonske kape na dalekovodu Požarevac - Petrovac iznad izolatorskih lanaca, kako bi se omogućio bezbedni opstanak i nesmetano gnežđenje ptica kao što su soko lastavičar, vrane i vetruške na samoj čeličnoj konstrukciji, ali i omogućio nesmetan rad dalekovoda.
 
U cilju opstanka kormorana, kako je dodao, EMS je u saradnji sa Nacionalnim parkom Đerdap i na 400 kilovoltnom dalekovodu između Srbije i Rumunije uradio metalne platforme iznad izolatorskih lanaca, čime je omogućeno da nesmetano, punim pogonskom spremnošću radi dalekovod, a da te ptice kojima nestaje prirodno stanište i gnezda , opstanu na veštačkim staništima.
 
"Počeli smo da postavljamo i vizuelne, florescentne oznake na užadima nadzemnih prenosnih vodova, kako bi i na taj način sprečili eventualnu nasilnu smrt ptica usled strujnog ili mehaničkog udara u užad nadzemnih vodova", rekao je Petrović, precizirajući da se to radi na dva nova dalekovoda Bela Crkva - Veliko Gradište i Kragujevac - Kraljevo.
 
On je dodao da je EMS kao društveno odgovorna kompanija izuzetno aktivna u praćenju svetskih dostignuća u zaštiti ptica i informacije dobija u saradnji sa ljudima koji u Srbiji rade na promociji zaštite ptica, ali i razmenom iskustava sa operaterima prenosnih sistema u Evropi.
 
"Tu se posebno ističe operater prenosnog sistema Mađarske-Mavir koji organizuje godišnje konferencije i na kojima učestvuje i EMS, a na kojima se analiziraju i donose rešenja za zaštitu ptica na dalekovodima", rekao je on.
 
Na teritoriji Srbije prema podacima Društva za zaštitu i proučavanje ptica zabeleženo je na kraju 2016. ukupno 356 vrsta ptica, što prema ranijim podacima predstavlja 74 odsto vrsta koje naseljavaju evropski kontinent, od čega su 250 vrsta ptice gnezdarice.
 
Stepski soko je naša međunarodno najvažnija vrsta ptice, budući da se u periodu 2002-2010. godine u Srbiji gnezdilo i do 12 procenata evropske populacije.
 
U svetu se 10. maj obeležava kao Svetski dan ptica i drveća, a 14. maj kao Svetski dan ptica selica, kada se raznim predavanjima i akcijama želi probuditi svest o značaju ptica i drveća, sa akcentom na očuvanje retkih vrsta, jer su intenzivni razvoj industrije i mnoge aktivnosti u korist razvoja civilizacije dovele do ugrožavanja prirodne sredine, odnosno uništavanja prirodnih staništa, izvora ishrane i gnezdilišta pa je broj vrsta ptica u staništima sve manji.
  • Natasa

    10.05.2017 08:54
    Svaka cast!
  • S

    09.05.2017 15:37
    Kakav lepotan .

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

SVM samostalno na lokalne izbore u Vojvodini

Savez vojvođanskih Mađara (SVM) na predstojeće lokalne izbore u vojvođanskim opštinama i gradovima izlazi samostalno kao i u prethodnih 17 godina, saopštio je predsednik SVM Balint Pastor.