Astronautkinja provela u svemiru 665 dana i oborila nekoliko rekorda

Američka astronautkinja Pegi Vitson vratila se kapsulom Sojuz na zemlju nakon 288 dana provedenih u svemiru.
Astronautkinja provela u svemiru 665 dana i oborila nekoliko rekorda
Foto: 021
Vitston je u Kazahstan sletela zajedno sa američkim astronautom Džekom Fišerom i ruskim kosmonautom Fjodorom Jurčikinom. 
 
Pedesetsedmogodišnja astronautkinja je, računajući poslednju misiju od skoro deset meseci, provela u svemiru ukupno 665 dana i oborila nekoliko rekorda. Naime, ona je postala Amerikanka i žena koja je provela najduže vremena u svemiru. 
 
Juričikin je na pet misija u svemiru proveo ukupno 673 dana, i sedmi je na listi najviše provedenog vremena u svemiru, dok je Vitson osma. Vitson je ujedno i najstarija žena koja je otputovala u svemir, i žena koja je imala najviše misija. Prvi put je u misiju krenula 2002. godine. 
 
Najduže vreme u svemiru proveo je ruski kosmonaut Genadij Padalka, i to 879 dana.
  • Krmenadla sa Podbare

    04.09.2017 21:07
    Proveo na Podbari 39 godina, u Srbiji 45 i pri tom nezvanicno oborio nekoliko Ginisovih rekorda - najvece dostignuce je sto sam jos ziv i nisam bot.
  • Bezpismen

    03.09.2017 21:38
    Astronautkinja, o lepa srbska jezikata.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti

Egiptu vraćena ukradena statua Ramzesa II

Statua stara 3.400 godina koja prikazuje glavu Ramzesa II, vraćena je iz Švajcarske u Egipat, nakon što je ukradena i prokrijumčarena iz zemlje pre više od tri decenije.

Mesec će dobiti svoju vremensku zonu

Bela kuća objavila je memorandum u kojem traži od američke svemirske agencije NASA da uspostavi novi standard za lunarne vremenske prilike do 2026. godine.