Rešio problem koji je 160 godina izluđivao matematičare

Jedan od najistaknutijih britanskih matematičara Majkl Atija, tvrdi da je pronašao dokaz za Rimanovu hipotezu - jedan od šest matematičkih problema za čije je rešenje predviđena nagrada od milion dolara, a koji je skoro 160 godina izluđivao njegove kolege.
Rešio problem koji je 160 godina izluđivao matematičare
Foto: Pixabay
Sada penzionisani Atija (89), nagrađivani britansko-libanski matematičar, predstavio je svoj rad na skupu u Hajdelbergu, za koji tvrdi da je "jednostavan dokaz" Rimanove hipoteze, a da li je uspeo da reši jedan od najpoznatijih nerešenih problema u matematici utvrdiće komisija, navodi magazin "New scientist". 
 
Ukoliko rešenje Rimanove hipoteze bude potvrđeno, to će biti velika vest, ocenjuje britanski naučni časopis, ukazujući da je, između ostalog, ta hipoteza blisko povezana sa deljenjem prostih brojeva, koji se ne mogu deliti ni sa jednim celim brojem osim sami sa sobom i brojem jedan. 
 
"Ukoliko se dokaže da je ta hipoteza tačna, matematičari će biti opskrbljeni mapom za lociranje svih takvih osnovnih brojeva, što bi bio značajan pomak sa dalekosežnim efektima na tom polju", ističe se u tekstu. 
 
Nagrada od milion dolara, obećana za rešenje jednog od šest nerešenih "Milenijumskih problema" u matematici, koje je postavio američki Institut za matematiku "Klej", mnoge matematičare je godinama stavljala na iskušenje da se upuste u potragu za dokazom. Rimanove hipoteze, ali nijedan od njih do sada nije došao do nagrade. 
 
Atija, dobitnik Fildsove medalje i Abelove nagrade, svestan je ove istorije neuspeha u istovetnim pokušajima. 
 
"Niko ne veruje da uopšte postoji dokaz za Rimanovu hipotezu, a kamoli da taj dokaz može da pruži neko ko ima skoro 90 godina", rekao je on, izrazivši ipak nadu da će njegova prezentacija ubediti njegove kritičare u suprotno.
  • Verko

    25.09.2018 19:32
    Učite matematiku
    @pisemkomentar
    Postoji razlika između simboličke i numeričke matematike.
  • pisemkomentar

    25.09.2018 14:37
    To znači da nam ipak neće trebati kvantni računari za razbijanje enkripcije?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti

Mesec će dobiti svoju vremensku zonu

Bela kuća objavila je memorandum u kojem traži od američke svemirske agencije NASA da uspostavi novi standard za lunarne vremenske prilike do 2026. godine.