Zašto su pande crno-bele?

Naučnici iz Kalifornije konačno su pronašli odgovor na pitanje – zašto su pande crno-bele.
Oni su poredili crne i bele delove krzna pande sa još 200 drugih vrsta, a onda dobijene rezultate analizirali uporedo sa faktorima okruženja.
 
Pošto pande ne ulaze u hibernaciju, za razliku od njihovih rođaka medveda, tim je isključio mogućnost da boje regulišu telesnu temperaturu.
 
U radu objavljenom u "Behavioral Ecology" istraživači pišu da beli delovi krzna služi pandi da se kamuflira u snežnom okruženju, dok se zahvaljujući tamnim delovima lakše krije u šumi. Takođe, pande imaju crne uši zato što tako izgledaju strašnije potencijalnim predatorima, kažu naučnici.
 
Tamne fleke oko očiju im olakšavaju raspoznavanje, jer svaka jedinka ima drugačiji oblik tih pega.
 
Vođa studije Tim Karo kaže da su boje pande odavno problem u biologiji, jer nijedan drugi sisar nema takve šare. Do otkrića su došli, kako kaže, tek kada su svaki deo tela posmatrali kao nezavisnu celinu.

Teme

pande
  • saramakas

    08.03.2017 16:49
    Pande su crno - bele jer navijaju za Partizan.
  • dres im dlakav

    08.03.2017 16:01
    Zato sto igraju za partizan.
  • Cmok

    08.03.2017 15:48
    Pandičak
    Zato što su... satke. (U pitanju je crnogorsko meko š, između s i š i tepanje)
    Nema šanse da se to napiše.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Pavlov ne bi bio iznenađen: Psi nas razumeju

Nova studija o moždanim talasima, objavljena u časopisu "Current Biology", ukazuje na to da slušanje imena njihovih omiljenih igračaka kod pasa aktivira memoriju za objekte sa kojima su povezani.