evo, da nastavimo tamo gde je admonistrator prekinuo:
- da da podatke o Univezitetu na kojem je diplomirao, kako bi kanadsko Inzenjersko udruzenje direktno od trazilo (i dobilo) od Univeziteta iz Srbije plan i program predavanja, kao i sve ocene koje je student imao tokom studiranja.
Nakon dobijanja napred navedenih dokumenata, kanadsko Inzenjersko udruzenje uporedjuje programe sa programom kanadskih univerziteta i nakog toga donosi odluku dali neki kandidat treba da polaze neke dodatne strucne ispite. Uglavnom niko od nas, nije imao dodatne ispite osim jednog inzinjera iz Novog Sada i jednog iz Beograda koju su morali polagati ispit iz Ekonomije i jednog iz Novog Sada kome su trazili da polaze ispit iz Statike i Dinamike. Dakle, kad je sve ovo ispunjeno, inzenjer iz Srbije stice pravo da polaze ispite iz Inzenjerskog prava i ispit iz Inzenjerske etike. Udruzenje svakom kandidatu obezbedi svu potrebnu literature iz navedenih predmeta od nekih hiljadu dvesta strana. Potrebno je jedno dve do tri nedelje da se taj ispit spremi i svi, nas 16, smo te ispite polozili bez problema. Nakog polozenog ispita, inzenjer dobije pravo da potpisju projekte i pecat sa svojim brojem I imenom kojim te projekte overava. Njegov pecat je pravno jednak pecatu Notara i on moze da overava i druga pravna dokumenta, prevode, ugovore I slicno.
Sa Harvarda ?.Pa što se plaši dodatnih ispita .Znamo svi kako se dobijaju diplome na Harvardu ,lova ,plati pa klati .Svaka čast za prirodne nauke(tehnika ,medicina matematika,hemija i td.), ali takvih ima da mogu da se izbroje na prstima jedne ruke-leve,A nazovi Harvadarce ove jezičare ,sociologe ,umetnike(koje im je tata platio od 70 hiljada evra pa do 100 hiljada evra ,odakle bre) to se kod njih radi po kučnom sistemu (uradi kući i donesi da ocenimo)možete misliti.A onda nam dođu ovde i lelemudaju,da su dobri ostali bi tamo i nešto uradili.
Pa sta. Nece mu biti problem da polozi i ovde ono sto treba i kraj price. Propisi su takvi i kraj. U Americi ni vozacku dozvolu nece da priznaju a o diplomama netreba ni pricati.
Za primer nostrifikacije diploma inzinjera u Kanadi, za ljude iz Srbije, tacnije sa beogradskog i novosadskog univerziteta, mogu da navedem 16 identicnih primera. Za pocetak da kazem da je Kanadsko udruzenje profesionalnih inzinjera ovlasceno od drzave (koja je svesna da se u inzinjerske poslove ne razume) da definise kodekse i pravila i prati da li svaki clan (inzenjer) radi u skladu sa propisima. Oni takodje organizuju dodatne ispite za inzenjere (nesto slicno nasem drzavnom ispitu) kako bi oni dobili pecat i ovlascenje za rad kao Profesionalni Inzinjeri. To su ispiti iz Inzenjerskog prava i iz Inzenjerske etike koje inace moraju da polazu i svi studenti koji su diplomirali u Kanadi posle diplomiranja i cetiri godine radnog iskustva, a ne samo stranci.
Procedura koju smo svi prosli je sledeca:
1. Morali smo po dolasku i dobijanju posla da radimo najmanje dve godine u svojoj struci, ali nismo mogli imati status inzinjera nego dizajnera.
2. Nakon dve godine rada kao dizajneri, prijavljujemo se za clanstvo u Inzenjerskom udruzenju (Asocijaciji). U udruzenju se moze biti clan sa statusom inzinjera na treningu. Ako neko zeli, a napred navedenih 16 ljudi je zelelo, da dobije stutus punopravnog clana tj. Profesionalnog inzinjera, onda mora da ispuni sledece zahteve:
- da pokaze diplomu (za dobijanje posla to niko ne trazi)
- da prikaze biografiju sa redosledom i listom preduzeca i poslova koje je kandidat obavljao u Srbiji,
- da prikaze biografiju sa redosledom i listom preduzeca i poslova koje je kandidat obavljao u Kanadi,
- da obezbedi listu od najmanje dvojice predpostacljenih iz firmi u kojima je kandidat radio u Srbiji koje oni mogu kontaktirati i traziti njihovo misljenje o kandidatu, njegovoj strucnosti i odnosu prema poslu.
- da obezbedi listu od najmanje trojice predpostacljenih iz firmi u kojima je kandidat radio u Kanadi, koje oni mogu kontaktirati i traziti njihovo misljenje o kandidatu, njegovoj strucnosti i odnosu prema poslu
- da da podatke o Univezitetu na kojem je diplomirao, kako bi kanadsko Inzenjersko udruzenje direktno od trazilo (i dobilo) od Univeziteta iz Srbije plan i program predavanja, kao i sve ocene koje je student imao tokom studiranja.
Nakon dobijanja napred navedenih dokumenata, kanadsko Inzenjersko udruzenje uporedjuje programe sa programom kanadskih univerziteta i nakog toga donosi odluku dali neki kandidat treba da polaze neke dodatne strucne ispite. Uglavnom niko od nas, nije imao dodatne ispite osim jednog inzinjera iz Novog Sada i jednog iz Beograda koju su morali polagati ispit iz Ekonomije i jednog iz Novog Sada kome su trazili da polaze ispit iz Statike i Dinamike. Dakle, kad je sve ovo ispunjeno, inzenjer iz Srbije, ili bilo koje druge zemlje, stice pravo da polaze ispite iz Inzenjerskog prava i ispit iz Inzenjerske etike. Udruzenje svakom kandidatu obezbedi svu potrebnu literature iz navedenih predmeta od nekih hiljadu dvesta strana. Potrebno je jedno tri do cetiri nedelje da se taj ispit spremi (uz tekuci posao) i svi, nas 16, smo te ispite polozili bez problema. Nakog polozenog ispita, inzenjer dobije pravo da potpisju projekte i pecat sa svojim brojem i imenom kojim te projekte overava. Njegov pecat je pravno jednak pecatu Notara i on moze da overava i druga pravna dokumenta, prevode, ugovore I slicno. Osim Kanade, njegov pecat (provereno) vazi jos i za projekte koje odradi za firme u Americi, Kini, Nemackoj i Rusiji. Da li vazi u Srbiji neznam, za Srbiju niko od nas 16 nije imao priliku da radi neki projekat.
Eto, ukratko, tako to izgled u Kanadi iz prve ruke.
Pozdrav
@Aleksa
Fala na informaciji. Ja sam vise mislio na nostrifikaciju nasih diploma u Australiji i Americi. Imam prijatelja kojeg su dve godine zezali za gomile papira i kojekakvih provera...
Elem, razlike su razlike, ne branim, ali nema potrebe ljudima otezavati samo zbog tyefa ili zato sto se budali moze.... I ovo nase se meni cini kao tuk na utuk a ne preka potreba. Poznajuci nasu sklonost ka reciprocitetu, nista me ne cudi...
Da smo NIVO, NIVO smo.Da smo vickasti - vidi se na svakom koraku,ne mogu nam tek tako dolaziti iz belog sveta i praviti se pametni...ma mogu oni da zavrse stagod i gdegod hoce ...mi se pitamo ,za dobre pare.Ovde ocigledno vazi pravilo da nam ni nasa deca netrebaju a kamoli ona koja su otisla , pa bi sada da se vrate-vidi vraga.Nama trebaju studenti poput Kovacevica koji ce da nas proslave a mi ce lepo da im platimo tuce i bezobrazluk , malo ih zatvorimo , ugojimo a onda i amnestiramo.Neka ,i treba da se zna-Kragujevacki Univerzitet je na ceni a ne tamo neki...
Pokušajte zamisliti njih dvoje da pokušaju u ovom vremenu se vratiti u Srbiju. MORALI BI IZMEĐU OSTALOG POLAGATI I ENGLESKI! A gde je tu Bolonjski sporazum, integracija i standardizacija?
Brilijantna ideja: tako ce te leciti domaci sinteri a suditi ti domaci Roy Bean... uostalom pogledaj ko ti gradi puteve i drzi vladu.
Nije mi jasno samo sto bi se neko sa takvim diplomama i vracao u Srbiju. Ja sam jednom otisao i vracam se samo na krace posede Strandu
Onaj ko ne uspe da nostrifikuje diplomu na drzavnom, ode na privatni, i tamo mu priznaju sve, za mnogo vise para. Mozete postati diplomirani zmijar i kuckar, samo zatrazite. Privatni fakulteti su leglo anarhije i korupcije.
sve to treba da se proveri! pa nećemo valjda tek tako da prihvatamo diplome sa kojekakvih harvarda, oksforda, kembridža i ne znam ti ni ja čega sve, ko nama garantuje u kvalitet njihove nastave i verodostojnost izadtih diploma?
Što lepo nije upisao i završio neki renomirani fakultet/univerzitet kao recimo Ivica Tončev. Jesu juče javili da on nije imao nikakvih problema da nostrifikuje svoju diplomu stečenu na Megatrend International? I odma kao svršeni diplomac posao u Vladi RS, dok si rekao sps...
Na sajtu pokrajinskog sekretarijata lepo piše za koje države ne treba nostrifikacija - među njima je najvažnija Bosna. Tako imate veleeksperta sa više škole iz istočnog Sarajeva na čelu najvećeg javnog preduzeća u Vojvodini, pa čik kažite tom kikbokseru da treba da nostrifikuje svoju sumnjivu diplomu
Neću se upuštati u raspravu da li...šta ...i koliko treba da se uradi , položi , plati. Samo ću postaviti pitanje "Da li je i Tončevu bilo potrebno toliko vremena, koliko je on platio, šta je on i kako polagao"? Ili to važi samo za "obične smrtnike"?
Evo, ja ti iz prve ruke kazem da Australijanci sakom i kapom primaju nase studente. Problem je jedini ako hoces da se prebacis sa naseg pravnog fakulteta na njihov (razlika je u pravnim sistemima).
Vole Australijanci pare od stranih studenata, jer za domace je besplatno ;)
@Anonimus
Pa meni je jedino za medicinu i normalno da se
tesko nostrifikuje(bez obzira sa kog je unoverziteta diploma).Ostale nek pisu zvanja
pa poslodavac nek odluci dal to za njega jeste
ili nije.Samo ako neko hoce da radi u drzavnoj sluzbi mora da zavrsi fakultet u ovoj zemlji.
Najnormalnija stvar u bas svakoj drzavi. Nisam neki ostrasceni patriota, ali zaista se svuda u svetu nostrifikacija zahteva i placa. Cak i lekari specijaliste s iskustvom moraju da polazu dodatne ispite u zemlji u kojoj zele da obavljaju lekarsku praksu. Samo se prost i sujetan covek tome moze cuditi i nad tijme se zgrazavati.
Pa i mi za prelazak sa srodnog smera na smer moramo da polazemo razliku ispita. Jednostavno je drugaciji sistem obrazovanja. Da li je los ili dobar nebitno, ali takav je kakav je sada i treba ga slediti. Ali da stvari treba da se menjaju, to je apsolutno tacno.
A zasto mislite da neko ko je dosao sa Harvarda ima najvisi nivo akademskog obrazovanja. Harvard, Jejl i jos neki koledzi u SAD su samo poligoni za regrutaciju buducih politicara koji ce voditi SAD. Nista veliko se u akademskom smislu ne dogadja tamo, nego je u pitanju ime koje je izgradila politicka elita u SAD. Daleko vise u akademskom i naucnom smislu u SAD zvuce Kornel, Berkli, MIT, Caltech.... Samo sto se o njima ne snimaju filmovi...
Novinari često prenose lažne i zbunjujuće vesti. Nije tačno da je teško nostrifikovati diplomu poznatog stranog univerziteta. Najbolji primer je Ivica Tončev, savetnik premijera ove teritorije, koji je nostrifikovao diplomu Megatrend International Expert Consortium fakulteta (!?) iz Londona preko fakulteta za Menadžment u Zaječaru dok si rekao SPS...(Izvor: jučerašnji broj Dnevnika)
Naravno da ne treba nekritički priznavati diplome bezveznih Univerziteta (Harvard, o kojem govorite i drugi). Ova teritorija mora imati nivo...
Ja sam na nasem drzavnom fakultetu zavrsila master pre dve godine, platila sve sto je trebalo, izaslo je oko 100.000. I diplome ne videh ni do danas. Jos su sad rekli, POSKUPELO JE od tada izdavanje diplome (iako je sve bilo placeno, pa i to izdavanje), pa sad jos malo ka dbude i ta diploma, ne moze da se dobije dok se ne doplati. Meni je i to ne puno, nego previse. Jedva za to novca... Kako je to moguce?
Jednog dana će konačno da padne fama oko naših državnih fakulteta i postaće ono što jeste - birokratsko-komunističke institucije koje samo služe za sticanje papira i cimanje jadnih studenata kako ne bi išli po ulicama i protestvovali.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Diplomac Harvarda u Srbiji mora da polaže još ispita
Info
•02.03.2013.
•09:39 > 08:25
Komentari 31
Raja
- da da podatke o Univezitetu na kojem je diplomirao, kako bi kanadsko Inzenjersko udruzenje direktno od trazilo (i dobilo) od Univeziteta iz Srbije plan i program predavanja, kao i sve ocene koje je student imao tokom studiranja.
Nakon dobijanja napred navedenih dokumenata, kanadsko Inzenjersko udruzenje uporedjuje programe sa programom kanadskih univerziteta i nakog toga donosi odluku dali neki kandidat treba da polaze neke dodatne strucne ispite. Uglavnom niko od nas, nije imao dodatne ispite osim jednog inzinjera iz Novog Sada i jednog iz Beograda koju su morali polagati ispit iz Ekonomije i jednog iz Novog Sada kome su trazili da polaze ispit iz Statike i Dinamike. Dakle, kad je sve ovo ispunjeno, inzenjer iz Srbije stice pravo da polaze ispite iz Inzenjerskog prava i ispit iz Inzenjerske etike. Udruzenje svakom kandidatu obezbedi svu potrebnu literature iz navedenih predmeta od nekih hiljadu dvesta strana. Potrebno je jedno dve do tri nedelje da se taj ispit spremi i svi, nas 16, smo te ispite polozili bez problema. Nakog polozenog ispita, inzenjer dobije pravo da potpisju projekte i pecat sa svojim brojem I imenom kojim te projekte overava. Njegov pecat je pravno jednak pecatu Notara i on moze da overava i druga pravna dokumenta, prevode, ugovore I slicno.
Raja
P
Procedura koju smo svi prosli je sledeca:
1. Morali smo po dolasku i dobijanju posla da radimo najmanje dve godine u svojoj struci, ali nismo mogli imati status inzinjera nego dizajnera.
2. Nakon dve godine rada kao dizajneri, prijavljujemo se za clanstvo u Inzenjerskom udruzenju (Asocijaciji). U udruzenju se moze biti clan sa statusom inzinjera na treningu. Ako neko zeli, a napred navedenih 16 ljudi je zelelo, da dobije stutus punopravnog clana tj. Profesionalnog inzinjera, onda mora da ispuni sledece zahteve:
- da pokaze diplomu (za dobijanje posla to niko ne trazi)
- da prikaze biografiju sa redosledom i listom preduzeca i poslova koje je kandidat obavljao u Srbiji,
- da prikaze biografiju sa redosledom i listom preduzeca i poslova koje je kandidat obavljao u Kanadi,
- da obezbedi listu od najmanje dvojice predpostacljenih iz firmi u kojima je kandidat radio u Srbiji koje oni mogu kontaktirati i traziti njihovo misljenje o kandidatu, njegovoj strucnosti i odnosu prema poslu.
- da obezbedi listu od najmanje trojice predpostacljenih iz firmi u kojima je kandidat radio u Kanadi, koje oni mogu kontaktirati i traziti njihovo misljenje o kandidatu, njegovoj strucnosti i odnosu prema poslu
- da da podatke o Univezitetu na kojem je diplomirao, kako bi kanadsko Inzenjersko udruzenje direktno od trazilo (i dobilo) od Univeziteta iz Srbije plan i program predavanja, kao i sve ocene koje je student imao tokom studiranja.
Nakon dobijanja napred navedenih dokumenata, kanadsko Inzenjersko udruzenje uporedjuje programe sa programom kanadskih univerziteta i nakog toga donosi odluku dali neki kandidat treba da polaze neke dodatne strucne ispite. Uglavnom niko od nas, nije imao dodatne ispite osim jednog inzinjera iz Novog Sada i jednog iz Beograda koju su morali polagati ispit iz Ekonomije i jednog iz Novog Sada kome su trazili da polaze ispit iz Statike i Dinamike. Dakle, kad je sve ovo ispunjeno, inzenjer iz Srbije, ili bilo koje druge zemlje, stice pravo da polaze ispite iz Inzenjerskog prava i ispit iz Inzenjerske etike. Udruzenje svakom kandidatu obezbedi svu potrebnu literature iz navedenih predmeta od nekih hiljadu dvesta strana. Potrebno je jedno tri do cetiri nedelje da se taj ispit spremi (uz tekuci posao) i svi, nas 16, smo te ispite polozili bez problema. Nakog polozenog ispita, inzenjer dobije pravo da potpisju projekte i pecat sa svojim brojem i imenom kojim te projekte overava. Njegov pecat je pravno jednak pecatu Notara i on moze da overava i druga pravna dokumenta, prevode, ugovore I slicno. Osim Kanade, njegov pecat (provereno) vazi jos i za projekte koje odradi za firme u Americi, Kini, Nemackoj i Rusiji. Da li vazi u Srbiji neznam, za Srbiju niko od nas 16 nije imao priliku da radi neki projekat.
Eto, ukratko, tako to izgled u Kanadi iz prve ruke.
Pozdrav
Gillan
Fala na informaciji. Ja sam vise mislio na nostrifikaciju nasih diploma u Australiji i Americi. Imam prijatelja kojeg su dve godine zezali za gomile papira i kojekakvih provera...
Elem, razlike su razlike, ne branim, ali nema potrebe ljudima otezavati samo zbog tyefa ili zato sto se budali moze.... I ovo nase se meni cini kao tuk na utuk a ne preka potreba. Poznajuci nasu sklonost ka reciprocitetu, nista me ne cudi...
novosadjan&mile
Red
pa
@Truba-Dur
Nije mi jasno samo sto bi se neko sa takvim diplomama i vracao u Srbiju. Ja sam jednom otisao i vracam se samo na krace posede Strandu
Mile
kukalica
Gimli
Što lepo nije upisao i završio neki renomirani fakultet/univerzitet kao recimo Ivica Tončev. Jesu juče javili da on nije imao nikakvih problema da nostrifikuje svoju diplomu stečenu na Megatrend International? I odma kao svršeni diplomac posao u Vladi RS, dok si rekao sps...
RS
Vojvođanka
Aleksa
Vole Australijanci pare od stranih studenata, jer za domace je besplatno ;)
truba-dur
Pa meni je jedino za medicinu i normalno da se
tesko nostrifikuje(bez obzira sa kog je unoverziteta diploma).Ostale nek pisu zvanja
pa poslodavac nek odluci dal to za njega jeste
ili nije.Samo ako neko hoce da radi u drzavnoj sluzbi mora da zavrsi fakultet u ovoj zemlji.
"egzoticne" i zemlje gde se se ekspresno zavrsavaju
fakulteti.Nazalost,mi smo i jedno i drugo.
Uros
hm
Naravno da ne treba nekritički priznavati diplome bezveznih Univerziteta (Harvard, o kojem govorite i drugi). Ova teritorija mora imati nivo...
Maja
Marko
Gillan
A sta tek oni nama rade??? Probajte da aplicirate za Australiju, pa da vidite sta je zajeban#ija...
Akademik
tik tak
relno
Strašno!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H