Folksvagen zbog nameštanja testova mora da nadoknadi štetu kupcima dizelaša

Nemački sud osudio je kompaniju Folksvagen da delimično nadoknadi štetu klijentu koji je kupio vozilo opremljeno nameštenim dizel motorom, u odluci koja će uticati na desetine hiljada postupaka pet godina posle izbijanja skandala o lažiranju testova zagađenja.
Folksvagen zbog nameštanja testova mora da nadoknadi štetu kupcima dizelaša
Foto: Pixabay
Opremajući svoja vozila softverom koji može da pokaže da su izduvni gasovi manje zagađujući nego što u stvari jesu, nemačka automobilska grupa je "svesno i sistematski varala vlasti tokom više godina" sa ciljem da stekne dobit, rekao je sudija Stefan Zajters.
 
Folksvagen će predložiti postizanje dogovora za rešenje dela od 60.000 pojedinačnih postupaka koji su u toku, navela je danas ta automobilska grupa u saopštenju.
 
Folksvagen je u jesen 2015. godine priznao da je 11 miliona svojih dizel vozila, od čega oko 600.000 u SAD, opremio softverom sposobnim da lažira rezultate testova zagađenja, u skandalu nazvanom Dizelgejt.
 
Sudije Nemačkog saveznog suda (BGH) smatraju da kupovina vozila opremljenog motorom sa lažiranim softverom predstavlja prekršaj sam po sebi, iako, što je bio argument Folksvagena, vozilo ostaje "upotrebljivo".
 
Ovo je prvi veći sudski poraz Folksvagena u Nemačkoj u skandalu koji je uveo nemačku automobilsku industriju u istorijsku krizu iz koje se još bori da izađe.
 
Sud se bavio slučajem 65-ogodišnjeg Herberta Gilberta koji je kupio polovni Folksvagen "šaran", dizel, 2014. godine, odnosno jedno od 11 miliona vozila za koje je proizvođač u septembru 2015. priznao da je postavio softver koji smanjuje prikaz emisija štetnih gasova.
 
Kada vrati vozilo Folksvagenu, klijent ima prava na delimičnu nadoknadu sume plaćene za kupovinu vozila, koja će biti umanjena za godine amortizacije.
 
Rešenje suda doneto je posle završetka grupne tužbe u Nemačkoj, slične grupnim tužbama u SAD kada se okupe stotine hiljada tužitelja.
 
Folksvagen će isplatiti najmanje 750 miliona evra u vidu nadoknade štete za 235.000 klijenata prema postignutom dogovoru. Skandal je tu firmu već koštao više od 30 milijardi dolara povlačenjem vozila i sudskim postupcima, pre svega u SAD.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Lol

    25.05.2020 21:19
    @Moki
    Uf bre, pa ti pre proveri ti da li je ta pumpa gde točiš kalibrisana ili da ti nije negde šupalj rezervoar.
  • Moki

    25.05.2020 17:05
    Tako je
    I meni da nadoknadite stetu za moj golf 3,rekli ste da trosi 4 litta a ono 7,
  • .

    25.05.2020 14:52
    Posledice
    Ono kad Evropa hoće da uvede EURO6, pa ga uvedu bez obzira jel to stvarno postoji ili samo u teoriji.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Zbog čega banke odbijaju zahteve za olakšice?

U prva tri meseca ove godine građani su bankama podneli zahteve za olakšice za ukupno 2.321 kredit ukupne vrednosti 2,3 milijarde dinara. Banke su odbile 21 odsto zahteva za olakšice, zbog čega?

Kako izgleda struktura stranih investicija u Srbiji?

Na prvi pogled, podaci o stranim direktnim investicijama u Srbiji deluju ohrabrujuće, do maja ove godine neto priliv je iznosio 596 miliona. Međutim, detaljniji uvid u strukturu tih investicija pokazuje drugačiju sliku.

Da li ćete dočekati penziju?

Najstariji žitelji Srbije željno iščekuju jesen, već sredinom septembra svaki penzioner dobiće jednokratni prihod u visini, zavisno od penzije, između 20.000 i 35.000 dinara.

Rast BDP-a Srbije u drugom kvartalu 3,6 odsto

Realni rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) Srbije u drugom kvartalu ove godine u odnosu na isti period prethodne godine iznosio je 3,6 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku.