Malta stavljena na "sivu listu" zbog pranja novca

Nadzorno telo zaduženo za praćenje pranja novca i finansiranje terorizma - FATF saopštilo je da je Malta stavljena na listu za pojačani nadzor, odnosno takozvanu sivu listu.
Malta stavljena na "sivu listu" zbog pranja novca
Foto: Pixabay
Financial Action Task Force (FATF), sa sedištem u Parizu, dodaje da je članica Evropske unije stavljena na sivu listu, zajedno sa Haitijem, Filipinima i Južnim Sudanom, javlja AP, koji ocenjuje da je neobično za zemlju EU da bude stavljena na ovakvu listu, na kojoj su još i Pakistan, Zimbambve i Sirija.
 
Malteška vlada kaže da je bila i da će ostati potpuno posvećena saradnji sa FATF i ostalim međunarodnim partnerima kako bi se preporuke i problemi rešili u što kraćem vremenskom periodu.
 
- Veliki broj reformi je doveo do opipljivog napretka u sposobnosti države da spreči, otkrije i bori se protiv pranja novca i sponzorisanja terorizma - navodi se u saopštenju vlade u La Valeti.
 
Ovaj potez je zabrinuo javnost na Malti o mogućoj šteti po nacionalnu ekonomiju.
 
Malteška vlada je odmah izdala saopštenje u kojem se navodi da "Malta ne zaslužuje da bude predmet pojačanog nadzora, s obzirom na to da je već pokrenula program reformi". Predsednik FATF Markus Plejer naveo je da je Malta "napravila dobar napredak" u pojedinim oblastima, ali da "i dalje ostaju važna pitanja".
 
- Malteška obaveštajna finansijska jedinica mora da podrži snage reda i da se bori protiv utaje poreza i slučajeva povezanih sa pranjem novca - kazao je Plejer.
 
FATF je osnovan 1989. godine na incijativu G7, za borbu protiv pranja novca, a 2001. mu je proširen nadzor i na finansiranje terorizma.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • dirty sanchez

    26.06.2021 12:38
    a Švica recimo kao ne pere pare?!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Proizvodnja ribe u Srbiji u padu dok uvoz raste

Finansijski pokazatelji ukazuju da je delatnost slatkovodne akvakulture i dalje relativno malo i izrazito koncentrisano tržište sa svega 121 aktivnom kompanijom čiji prihodi opadaju već dve godine zaredom.

Visa ukida 2.600 radnih mesta

Američka kompanija za digitalna plaćanja Visa saopštila je da će otpustiti oko sedam odsto zaposlenih, odnosno približno 2.600 radnika, u okviru programa povećanja efikasnosti poslovanja.

SAD uvode nova ograničenja za kineske robote

Administracija američkog predsednika Donalda Trampa planira da uvede zabranu uvoza novih kineskih humanoidnih i četvoronožnih robota, kao i određenih modela kineskih energetskih invertora.

NIS podneo novi zahtev za licencu za rad

Naftna industrija Srbije (NIS) podnela je Ministarstvu finansija SAD novi zahtev za licencu koja bi omogućila nastavak operativnog rada kompanije, prenosi Radio televizija Srbije (RTS).

Cena nafte pala

Cene akcija su se danas uglavnom povećale, a cene nafte opale za skoro 7% jer su se SAD i Iran uzdržali od sukoba dok se razgovara o mogućem nastavku pregovora o privremenom sporazumu o prekidu vatre.