Kompanija "Tesla" otvorila je u Nemačkoj prvu fabriku automobila u Evropi, a njen direktor Ilon Mask nadgledao je uručenje vozila prvim mušterijama, dve godine od početka realizacije projekta.
Glasna muzika emitovana je dok je 30 klijenata sa svojim porodicama primalo svoja nova vozila prolazeći kroz sjajni tunel sa neonskom rasvetom. Mask je plesao i šalio se sa fanovima.
"Ovo je veliki dan za ovu fabriku", rekao je Mask i dodao da je ovo "još jedan korak u pravcu održive budućnosti".
Ceremoniji je prisustvovao i nemački kancelar Olaf Šolc, koji podržava ovaj projekat, a protive mu se aktivisti za zaštitu životne sredine, koji su blokirali ulaz u kompleks i ukazivali na veliku potrošnju vode u ovom postrojenju.
Mask se nadao da će fabrika biti otvorena pre osam meseci, ali je kasnio proces izdavanja dozvola zbog bojazni od negativnog uticaja na okolinu.
Lokalne vlasti izdale su konačnu dozvolu 4. marta, a "Tesla" je do tada pokrivao evropske porudžbine iz Šangaja.
U novoj fabrici zaposleno je 3.500 od planiranih 12.000 radnika, a postrojenje će proizvoditi 500.000 električnih automobila godišnje kada bude dostiglo pun kapacitet. Analitičari ocenjuju da će to biti postignuto 2025. godine.
Ironija je da fabrika nosi ime naucnika Slovena, da ce njen biznis da procveta kao posledica bratoubilackog rata dva slovenska naroda i da ce iskopavanje litijuma za njeno funkcionisanje imati stetne ekoloske posledice u slovenskoj zemlji,maticnoj zemlji tog istog naucnika.
Ništa ne brinite! Sledeća izborna kampanja naš predsednik će još bolje od ovog otvarati fabrike!
Ček, pa ovaj je stvorio kompaniju ... on otvara svoju fabriku?
ČEKAJ! Kakva crni sledeći izbori!
Odoše oni u istoriju bre! A neki i u neke druge ustanove ...
Izvini Ilone što nisam izdržao, ali kapiram da tebi ovo neće smetati :-)
'Ajde dete izađi iz kladionice, prestani da bojiš zidove po Limanima i idi malo pa se prvo raspitaj šta je čovek uradio do sada u životu.
Važno da nemaš slične primedbe za Prvorođenog, Koferčeta, celu tu polupismenu bagru.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Predsednik Komisije za hartije od vrednosti Srbije Marko Janković izjavio je da su krajem avgusta ove godine investicioni fondovu koji posluju u Srbiji upravljali sa više od dve milijarde evra.
Cene proizvoda i usluga lične potrošnje u avgustu ove godine, u poređenju sa istim mesecom 2024. godine, povećane su 4,7 odsto, saopštio je Republički zavod za statistiku.
Samostalni sindikat fabrike "Zastava oružje" iz Kragujevca upozorio je da je "zbog zabrane izvoza naoružanja najdirektnije ugrožena isplata zarada zaposlenima" i zatražio hitan sastanak sa nadležnim organima.
Najveća prosečna zarada po delatnostima zabeležena je u junu u sektoru informisanja i telekomunikacija od 326.580 dinara, objavio je Republički zavod za statistiku (RZS).
Danska farmaceutska kompanija Novo Nordisk, matična kompanija leka Ozempik za dijabetičare, saopštila je da će ukinuti 9.000 radnih mesta širom sveta, što predstavlja više od 11 odsto njenog platnog spiska.
Dok Vlada uvodi ekonomske mere, propisane kako bi pomogle građanima sa nižim primanjima i pospešile kupovnu moć, nameće se pitanje koliko će one zaista postići željeni efekat.
Cene nafte porasle su danas za oko jedan odsto i to Brenta na 67 dolara po barelu, a američke sirove nafte WTI (West Texas Intermediate) na iznad 63 dolara po barelu.
Građani koji imaju bilo kakva dugovanja, bilo prema bankama, ili prema komunalnim preduzećima, moraju pažljivo pročitati predlog Zakona o izvršenju i obezbeđenju.
Subota, 25. oktobar, biće značajan dan za Evropsku uniju, zapravo za sve koji se oslanjaju na evro, monetu najlukrativnije političke zajednice na svetu.
Ministar finanasija Siniša Mali i ministarka za rad Milica Đurđević Stamenkovski saopštili su da će zvaničan predlog biti da minimalna zarada od 1. januara iznosi 551 evro ili 64.554 dinara.
Javno preduzeće "Pošta Srbije" dodelilo je posao grupi ponuđača u kojoj je kompanija Prointer, poznata po tome što je bila "domaćin" SNS kol centra, iako ovaj konzorcijum nije ispunjavao sve uslove.
Nakon višemesečne obuke i podrške u razvoju svojih ideja, preduzetnici iz Srbije predstavili su svoje proizvode i usluge u Bjelovaru u Hrvatskoj tokom 29. i 30. avgusta.
Saradnik Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije Branimir Jovanović ocenio je da će rast bruto domaćeg proizvoda Srbije u 2025. godini biti između dva i 2,5 odsto.
Komentari 7
slavic
Ilona za precednika!
Ček, pa ovaj je stvorio kompaniju ... on otvara svoju fabriku?
ČEKAJ! Kakva crni sledeći izbori!
Odoše oni u istoriju bre! A neki i u neke druge ustanove ...
Izvini Ilone što nisam izdržao, ali kapiram da tebi ovo neće smetati :-)
Upućen
Važno da nemaš slične primedbe za Prvorođenog, Koferčeta, celu tu polupismenu bagru.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar