NBS usvojila propise za sprovođenje državnog programa stambenih kredita za mlade
Izvršni odbor Narodne banke Srbije je na vanrednoj sednici usvojio propise iz nadležnosti NBS kojima će se, kako se tvrdi, omogućiti sprovođenje državnog programa stambenih kredita za mlade.
Foto: 021.rs
Kako se navodi na sajtu Narodne banke Srbije, "predloženim državnim programom stambenih kredita za mlade na čijoj se finalizaciji intenzivno radi predviđeno je, između ostalog, da minimalno učešće klijenta banke može biti 1% od vrednosti stambene nepokretnosti".
"Nakon temeljnih analiza načina na koje je opravdano omogućiti ublažavanje uslova za stambeno kreditiranje i sprovedenih kvantifikacija potencijalnih modaliteta programa podrške države mladima", Narodna banka Srbije procenila da je snižavanje procenta obaveznog minimalnog učešća klijenta (sa 20% odnosno 10% na 1%) opravdano i sa aspekta adekvatnog i opreznog upravljanja rizicima banke, imajući u vidu da će za portfolio stambenih kredita za mlade koji budu odobravani pod okriljem ovog programa biti obezbeđeni povoljniji uslovi i garancije Republike Srbije", piše u saopštenju NBS.
Dodaje se da je, s tim u vezi, "Narodna banka Srbije usvajanjem podzakonskih akata uspostavila odgovarajući regulatorni okvir za realizaciju predloženog programa države u domenu za koji je nadležna".
"I to na način da banke pri odobrenju kredita u okviru ovog programa mogu da primene tzv. LTV - loan to value limit od 99%, što znači da učešće klijenta banke može biti 1% u finansiranju nepokretnosti koju kupuje iz kredita", navodi NBS.
U saopštenju se još dodaje i to da "banke mogu da primene i niži ponder rizika od 35% na celokupnu izloženost po osnovu stambenog kredita koji se odobrava u okviru programa podrške države mladima za kupovinu prve stambene nepokretnosti".
"Predmetnim izmenama propisa kreiran je okvir koji je istovremeno podsticajan i za dužnika - putem minimalnog učešća u finansiranju stambene nepokretnosti, i za banke - putem obračuna nižeg pondera rizičnosti stambenog kredita obuhvaćenog programom", navodi se u objavi na sajtu NBS.
Ističe se da će usvojeni propisi stupiti na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije”, čime će, kako se navodi, "biti omogućena njihova efektivna primena odmah po otpočinjanju realizacije programa stambenih kredita za mlade, uz garantnu šemu Vlade Republike Srbije".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Za pet meseci ove godine deficit budžeta 99,7 milijardi dinara
06.07.2026.•
1
U budžetu Srbije je, u periodu januar – maj ove godine, zabeležen deficit u iznosu od 99,7 milijardi dinara.
Porše bi mogao da ukine 4.000 radnih mesta
06.07.2026.•
1
Nemački proizvođač luksuznih automobila Porše mogao bi da ukine još do 4.000 radnih mesta pored već najavljenih otpuštanja, prenosi nemački Handelsblat, pozivajući se na izvore iz kompanije.
OPEK+ dogovorio dalje povećanje proizvodnje nafte
05.07.2026.•
2
Organizacija OPEK+ dogovorila je dalje povećanje kvota proizvodnje od avgusta, saopštila je ova grupa, usled čega raste globalna ponuda u vreme kada cene nafte padaju zbog postepenog otvaranja Ormuskog moreuza.
Jorgić: Kako je Srbija došla u situaciju da, iako je izgradila 'Đerdap 1', sada ne zna da gradi ni puteve
05.07.2026.•
33
Stručnjak za brokerske poslove, Branislav Jorgić, ocenio je da je pogrešna odluka države Srbije da proda svoj paket akcija od oko 34 odsto u Energoprojektu, Dobroslavu Bojoviću.
Cena nafte pada, ali vozači u Srbiji to još ne osećaju - pitanje je i da li će
05.07.2026.•
33
Iako su se prilike na svetskom tržištu nafte poslednjih nedelja stabilizovale, vozači u Srbiji to za sada ne osećaju na pumpama.
Skoro 22.000 automobila Fiat Grande Panda mora vanredno u servis
05.07.2026.•
1
Kompanija Fiat je pokrenula akciju povlačenja 21.691 primerka modela Grande Panda, proizvedenih u Kragujevcu između maja 2024. i septembra 2025. godine, zbog mogućeg kvara na sistemu za grejanje i ventilaciju.
Profesor Ekonomskog fakulteta: Srbija nema interes da naplaćuje naknadu za male pošiljke sa Temua i Sheina
05.07.2026.•
11
Ideja je izjednačavanje konkurentnosti, budući da su troškovi proizvodnje u Kini drastično niži nego u Evropi.
Nemačka menja pravila igre: Kako bi Mercove reforme mogle da utiču na srpsku ekonomiju?
04.07.2026.•
3
Odluke koje se ovih dana donose u Berlinu mogle bi da budu važne za deo srpske privrede.
Dugovi za struju i gas narasli na 143 milijarde dinara: Ko će ih na kraju platiti?
04.07.2026.•
18
Nagomilani dugovi, neplaćeni računi za struju i gas moraju doći na naplatu, čak i od državnih i javnih preduzeća, poručio je Međunarodni monterani fond (MMF) Vladi Srbije.
Zašto je teže doći do stana u Srbiji nego u Hrvatskoj i Sloveniji: Krediti skuplji i uslovi stroži
04.07.2026.•
16
Rešavanje stambenog pitanja u zemljama bivše Jugoslavije pokazuje sve veće razlike u troškovima zaduživanja.
EPS ušao u vlasničku strukturu "Politike": Postao najveći akcionar nakon nagomilanog duga za struju
03.07.2026.•
17
Elektroprivreda Srbije postala je, kroz konverziju duga u kapital, najveći akcionar Politike AD, sa udelom od 27,29 odsto.
Vladina uredba: Dizel za poljoprivrednike 184 dinara na svim pumpama
03.07.2026.•
6
Vlada Srbije usvojila je izmenu uredbe kojom se registrovanim poljoprivrednim gazdinstvima omogućuje da kupuju evrodizel za 184 dinara po litru, ne samo u NIS-u, već i kod ostalih trgovaca motornim gorivom.
Poskupeli i dizel i benzin
03.07.2026.•
4
Objavljene su nove cene goriva koje će važiti od danas u 15 sati.
Sankcije NIS-u ponovo odložene: Zašto Vašington još ne povlači konačan potez?
03.07.2026.•
13
Kada je početkom juna OFAC, američka agencija za kontrolu imovine u inostranstvu, produžio NIS-u dozvolu za rad samo na dodatnih petnaestak dana, svi u Srbiju su počeli da 1. jul iščekuju gotovo kao sudbinski dan.
Smiruje se pobuna protiv Maska, skočila prodaja "Tesle"
03.07.2026.•
1
Prodaja električnih vozila Tesla skočila je u drugom kvartalu ove godine što bi mogao biti znak da je uglavnom prošla šteta naneta međunarodnom pobunom potrošača zbog postupanja Ilona Maska i bojkota.
Nekretnine u EU sve skuplje: Hrvatska rekorder po rastu stanarina
02.07.2026.•
3
Cene stambenih nekretnina u Evropskoj uniji porasle su za 5,1 odsto međugodišnje u prvom kvartalu 2026, dok je na nivou evrozone registrovan rast od 4,7 odsto, objavio je danas Evrostat.
Najveći pad cena zlata u poslednjih 13 godina, strah od kamata pogodio plemenite metale
01.07.2026.•
3
Cene zlata su od aprila do juna pale za oko 16 odsto.
Vuletić: Amerika produženjem rokova za NIS pokazuje da ne želi da ugrozi Srbiju
01.07.2026.•
7
Predsednik Skupštine Udruženja za gas Srbije Vojislav Vuletić izjavio je danas da američka Kancelarija za kontrolu strane imovine (OFAK), produženjem licenci za rad NIS-u ne želi da nanese štetu Srbiji.
Svetske korporacije ipak preispituju odluke o otpuštanju radnika zbog AI
01.07.2026.•
4
Kompanije koje su otpuštale zaposlene uz obrazloženje da će njihove poslove preuzeti veštačka inteligencija (AI) počinju da preispituju takve odluke i ponovo angažuju radnike.
Koliko Tramp zarađuje preko kriptovaluta?
01.07.2026.•
3
Američki predsednik Donald Tramp prošle godine je zaradio više od milijardu dolara samo u kriptovalutama, pokazuju podaci iz njegovog finansijskog izveštaja.
Ponovo produžene licence NIS-u i MOL-u: Kakve su šanse za dogovor do kraja jula?
01.07.2026.•
6
NIS će i tokom jula nastaviti da posluje, dok će mađarski MOL nastaviti pregovore sa "Gaspromnjeftom" o preuzimanju ruskog udela u kompaniji.
Komentari 9
Stanodavac
Valerija
Ne nasedajte seco draga!
Kuzman
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar