Radosavljević: Nema razloga da poskupi gorivo, nafta nije kupljena po sadašnjim cenama
Vlada Srbije nema razlog u ovom trenutku da podigne cenu goriva jer sirova nafta nije kupljena po sadašnjim cenama nego kad je koštala oko 60 dolara po barelu, kaže profesor fakulteta FEFA u Beogradu Goran Radosavljević.
Foto: Pixabay
"U ovom trenutku ne postoji ni jedan razlog da cene derivata idu gore. Naftna industrija Srbije (NIS) kupuje sirovu naftu dva puta godišnje i sadašnje cene sirove nafte od preko 80 dolara po barelu nemaju veze sa cenama derivata koji su proizvedeni od ranije kupljene nafte i sada se prodaju na pumpama", rekao je Radosavljević za Betu.
"Nažalost, mi smo svedoci česte situacije da kada cene sirove nafte rastu država odmah povećava cene, a kada cene padaju nalaze se izgovori da se ne smanji cena derivata. To je čisto zelenašenje", rekao je Radosavljević.
Dodao je da cene derivata nafte nisu, na primer, smanjivane ni kada je cena nafte padala, kao i vrednost dolara za oko 20 odsto.
Cene goriva u Srbiji su, po oceni Radosavljevića, toliko visoke da ima prostora da se smanje, osim za male vlasnike pumpi za koje i do sada nije bilo prostora za pojeftinjenje jer im je ostavljena veoma mala marža.
"Ne znam kako njima može da se pomogne, osim da država liberalizuje tržište. Čak ni u Bosni i Hercegovini cene na svim pumpama nisu jednake, jer je konkurencija veća, a tržište liberalizovano", rekao je Radosavljević.
Sada su, kako je naveo, vlasnici pumpi gotovo naterani da kupuju derivate od NIS-a, a njih treba pustiti da kupe derivate na tržištu, ako mogu da kupe jeftinije.
Istakao je da je cena dizela u Srbiji jedna od najviših u Evropi jer od sadašnje cene od 200 dinara po litru država uzme 120 dinara na ime akcize, poreza na dodatu vrednost i naknada.
Radosavljević je rekao da je država ograničila cene goriva početkom rata u Ukrajini (u martu 2022. godine) da bi, kako je obrazložila, zaštitila građane, pa sada je, kako je naveo, prilika da ih ponovo zaštiti i ne podigne cene kada su skočile cene sirove nafte zbog rata na Bliskom istoku, već da se odrekne dela akcije od oko 74 dinara.
Cena goriva u Srbiji, prema njegovim rečima, privredu čini nekonkurentnom, pa je treba prepustiti tržišu, a ne kao referentnu cenu uzimati cenu na spot tržištu u Mediteranu, koje nije relevantno za cenu nafte koju nabavlja NIS.
"Još pre dve godine je trebalo pustiti da cene goriva određuje tržište", rekao je Radosavljević.
Prema podacima Udruženja naftnih kompanija Srbije cena dizela u regionu najviša je u Albaniji, dok Srbija zauzima drugo mesto po visini cene tog naftnog derivata. Cena benzina u Srbiji je niža nego u Albaniji, Grčkoj i Rumuniji. Dizel i benzin su najjeftiniji u Severnoj Makedoniji.
Prema uredbi Vlade Srbije o ograničavanju cena naftnih derivata država svakog petka utvrđuje cene goriva.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Ministarstvo kulture izdvojilo 10 miliona dinara za radove na Crkvi Svetog Đorđa na Oplencu
07.06.2026.•
1
Ministarstvo kulture izdvaja deset miliona dinara za sufinansiranje radova na Crkvi Svetog Đorđa na Oplencu.
Vlada građanima oduzela akcije EPS-a
07.06.2026.•
19
Bez ikakvog objašnjenja vlast je od četiri miliona građana oduzela privatnu svojinu i to bez ikakve naknade, osnova i argumenta.
Zvezda i Partizan potrošili više od 180 miliona evra za pet godina
07.06.2026.•
1
Više od 180 miliona evra - toliko su, prema istraživanju nedeljnika Radar, košarkaški klubovi Crvena zvezda i Partizan potrošili u poslednjih pet godina.
Vučić najavljuje finale Lige Evrope u Beogradu 2028, UEFA još bez odluke
07.06.2026.•
27
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavljuje da će Beograd 2028. biti domaćin Lige Evrope, UEFA podseća da odluka još nije doneta.
Počinje berba maline: Pojedini proizvođači izašli sa početnom cenom od 550 dinara
07.06.2026.•
8
Za nešto više od nedelju dana počinje berba maline. Stručnjaci očekuju plodove visokog kvaliteta, a ukupan rod procenjuju na oko 23.000 tona.
Šta stoji iza odluke OFAC-a da skrati rok za NIS: Da li je strpljenje pri kraju?
07.06.2026.•
11
Čini se kao da je i domaća i regionalna javnost već bila uverena da će američki OFAC produžiti rok za okončanje prodaje NIS-a za 30 dana.
Arsić o NIS-u: Kompromis bi bio da Mađarska ne preuzima Petrohemiju
06.06.2026.•
4
Profesor Ekonomskog fakulteta Milojko Arsić istakao je da jedan od rizika sa kojima se Srbija suočava zbog situacije sa NIS-om je doprinos ekonomskoj nestabilnosti i neizvesnosti.
Produžena odluka o smanjenju akciza na gorivo
06.06.2026.•
2
Vlada Srbije ponovo je produžila odluku o privremenom smanjenju akciza na derivate nafte do 14. juna.
Objavljene nove cene goriva
05.06.2026.•
5
Objavljene su nove cene goriva koje će važiti od danas u 15 časova.
Ambasada SAD objavila poziv za Đerdap 3: Investicija vredna 2,63 milijarde evra, rok prijave 25. jun
04.06.2026.•
38
Ambasada Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Srbiji objavila je javni poziv za iskazivanje interesa za učešće u projektu izgradnje Reverzibilne hidroelektrane (RHE) Đerdap 3, objavila je eKapija.
EU odložila primenu novih bankarskih pravila do kraja 2029. godine
04.06.2026.•
0
Evropska komisija saopštila je da će za tri godine odložiti primenu novih međunarodnih pravila za obračun tržišnog rizika banaka, kako evropski zajmodavci ne bi bili u nepovoljnijem položaju u odnosu na konkurente iz SAD
Manjak u državnoj kasi 99,6 milijardi dinara za četiri meseca, ministarstvo kaže: Bolje od plana
04.06.2026.•
3
U Srbiji je u prva četiri meseca ove godine ostvaren deficit republičkog budžeta u iznosu od 99,6 milijardi dinara, što je bilo bolje od budžetskog plana za 86,5 milijardi dinara.
Raste broj milionera u svetu: U Evropi, Luksemburg prednjači
04.06.2026.•
3
Novi izveštaj "World Wealth Report" kompanije "Capgemini" pokazuje da je najveći skok u broju milionera u Evropi u Luksemburgu.
Đedović: Danas dodatni razgovori sa Gaspromnjeftom
04.06.2026.•
2
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je u Sankt Peterburgu, gde učestvuje na Međunarodnom ekonomskom forumu, da će danas imati dodatne razgovore sa predstavnicima Gaspromnjefta.
Paori na udaru klimatskih promena
03.06.2026.•
6
Nije Srbija jedina u kojoj su klimatske promene postale deo briga i tema svakodnevnih razgovora.
Prosečna cena obradivog zemljišta u Srbiji bila 9.583 evra po hektaru
03.06.2026.•
1
Republički geodetski zavod saopštio je da je, prema prvom objavljenom izveštaju o cenama poljoprivrednog zemljišta u Srbiji za 2025. godinu, prosečna cena prometovanog obradivog zemljišta iznosila 9.583 evra po hektaru.
MOL zatražio dodatnih 30 dana za pregovore o kupovini NIS-a
03.06.2026.•
2
Mađarska kompanija MOL zatražila je danas od američke Kancelarije za kontrolu strane imovine OFAC dodatnih 30 dana za završetak pregovora o kupovini ruskog udela u NIS-u.
Demostat: Izmene Zakona o zaštiti potrošača donose i dobre i loše vesti
03.06.2026.•
1
Novi Zakon o zaštiti potrošača, čija će primena početi 1. avgusta, sadrži i dobre i loše vesti za potrošače, navedeno je u analizi Demostata.
Vlasnik Gugla Alfabet prodaje akcije od 80 milijardi dolara kako bi finansirao razvoj AI
03.06.2026.•
1
Kompanija Alfabet, vlasnik Gugla, saopštila je da planira da prodajom svojih akcija prikupi do 80 milijardi dolara kako bi finansirala ogromna ulaganja u infrastrukturu za veštačku inteligenciju (AI).
Gasprom povećao izvoz gasa u Evropu preko Turskog toka na najviši nivo do sada
01.06.2026.•
4
Ruski energetski gigant Gasprom, u odnosu na prethodnu godinu, povećao je izvoz gasa evropskim krakom gasovoda Turski tok za 6,5 odsto.
Izvoz nafte zabranjen do 2. jula
01.06.2026.•
1
Mera zabrane izvoza nafte i naftnih derivata produžena je do 2. jula.
Komentari 29
Kolonija
Uporedite cene sa BiH, koji gorivo uzimaju, delom, od Srbije i imaju niže cene do 60 rsd po litri.
Kako?
Mi smo država u kojoj vlast pljačka sopstveni narod.
Небојша
Siouxattack
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar