Do sada se francusko ministarstvo ekonomije pitalo kada neevropski investitor kupuje 25 ili više procenata francuskog biznisa listiranog na regulisanom tržištu van EU a sada je taj prag spušten na deset odsto.
"Od sada će svaki udeo od najmanje deset odsto koji neevropski investitor preuzme u francuskoj kompaniji listiranoj na regulisanom tržištu van EU morati da odobri država", napisao je na platformi Iks francuski premijer Sebastijan Lekorni.
Premijer je istakao da zaštita francuskih strateških kompanija znači zaštitu suvereniteta zemlje i da je odgovornost vlade da podrži kompanije istovremeno štiteći strateške interese.
U saopštenju premijerove kancelarije navodi se da je cilj odluke zaštita od "oportunističkog neevropskog vlasništva u francuskim kompanijama kotiranim van EU, što bi moglo da predstavlja pretnju po nacionalnu bezbednost", preneo je briselski Juronjuz.
"Da bi se izbeglo nepotrebno potkopavanje sposobnosti kompanija da prikupljaju sredstva na tržištima, pojačani nadzor će se sprovoditi po ubrzanoj proceduri", navodi se dalje u saopštenju.
Investitori će sada morati da obaveste upravu za trezor a ministar ekonomije će imati deset dana da odluči da li je potrebno detaljno preispitavanje.
Nova uredba je u skladu sa preporukama iz parlamentarnog izveštaja u kome se poziva na "radikalnu promenu stava" kako bi se ojačala ekonomska bezbednost Francuske, preneo je Juronjuz.
U izveštaju se ističe potreba za jačanjem francuskog okvira u vreme kada strane investicije zbog geopolitičkog konteksta dobijaju veći značaj.
OGLASI RADNO MESTO! Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar