VIDEO: Google predstavio AI aplikaciju za diktiranje - radi bez interneta, briše zamuckivanje i poštapalice

Američka tehnološka kompanija Google je predstavila novu aplikaciju za diktiranje na iOS platformi nazvanu Eloquent koja može da radi i bez povezanosti na internet.
VIDEO: Google predstavio AI aplikaciju za diktiranje - radi bez interneta, briše zamuckivanje i poštapalice
Foto: Pixabay
Google za ovu aplikaciju koristi napredne AI modele Gemma koja prepoznaje govor direktno na uređaju, prenosi TechCrunch.
 
Za razliku od standardnih diktafona koji verno beleže svako zamuckivanje, Eloquent koristi veštačku inteligenciju da "ispegla" vaše misli.
Čim pritisnete pauzu, aplikacija automatski briše poštapalice poput "ovaj", "onaj" ili "hm", ostavljajući za sobom čist i spreman tekst.
 
Pored toga, korisnici imaju na raspolaganju brze opcije za transformaciju teksta, kao što je izvlačenje ključnih tačaka, prebacivanje govora u profesionalni ton i automatsko sažimanje ili proširivanje zapisa.
Aplikacija može da se poveže i sa Guglovim Gmail nalogom i tako "nauči" specifična imena, stručni žargon i ključne reči koje se koriste, kako bi transkripcija bila nepogrešiva.
 
 
Eloquent je trenutno dostupan samo za korisnike iPhone-a, ali u opisu u Apple prodavnici aplikacija se pominje i Android verzija.
 
Google planira da na Androidu postavi Eloquent kao podrazumevanu opciju, što bi omogućilo diktiranje direktno u bilo koje polje za unos teksta, uz "lebdeće dugme" za instant pristup sa bilo kog ekrana.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • AA

    08.04.2026 09:52
    Super stvar samo sto ce nazalost pisanje nestati, malo ko ce to znati za 20 godina.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

WWF: Srbija od sutra u ekološkom dugu

Svetska organizacija za zaštitu prirode (WWF) saopštila je da Srbija sutra ulazi u tzv. ekološki dug, koji predstavlja dan kada neka zemlja potroši više prirodnih resursa nego što će ih proizvesti u tekućoj godini.

Mreža X uvodi novu funkciju "Istorija"

Društvena mreža X uvodi novu funkciju, nazvanu Istorija (History), koja korisnicima omogućava da na jednom mestu pregledaju sačuvane objave, "lajkovane" sadržaje, video-snimke i članke koje su ranije gledali ili čitali.

Uran i Neptun bi mogli biti puni stena

Uran i Neptun su dve planete koje su istorijski klasifikovane i smatrane "ledenim divovima", a koje kruže daleko na hladnim ivicama našeg Sunčevog sistema.

Polovina mladih u Srbiji koristi AI svakog dana

Generacija Z u Srbiji veštačku inteligenciju (AI) koristi gotovo rutinski - više od 80 odsto mladih smatra je delom svoje svakodnevice, a skoro polovina AI je i upotrebljava svakog dana.

Zemlja bez (mnogo) inovacija

Neverovatno je koliko su Srbija i Srbi ponosni na Nikolu Teslu i Mihajla Pupina, gorostase u primeni naučnih saznanja i pronalazače najvišeg svetskog renomea ponikle na ovim prostorima.