Indonežanske vlasti izdale su "crveno upozorenje" za avio kompanije u nedelju nakon što je vulkan Agung na turističkom ostrvu Baliju izbacio pepeo na visinu 4.000 metara.
Pepeo se kretao u smeru jugoistoka prema turističkom ostrvu Lombok, rekao je portparol nacionalne službe za prirodne nepogode Sutopo Nugroho.
"Vulkanološka služba objavila je obaveštenje za avione i upozorenje povećala s narandžastog na crveno", rekao je.
"Crveno upozorenje" primenjuje se samo za područja pogođena vulkanskim pepelom. Ono znači da se predviđa erupcija s izbacivanjem značajne količine pepela u atmosferu.
Međunarodni aerodrom u Lomboku, u susedstvu Balija, zatvoren je zbog kretanja vulkanskog pepela. Zbog pepela je avio kompanija Garuda Indonezija ranije danas otkazala 18 letova na ostrvo Lombok i sa njega.
Upozorenje zbog vulkana na najvišem nivou bilo je 22. septembra, kad je više od 130.000 ljudi moralo da napusti svoje domove i potraži privremeno utočište u strahu od erupcije. Međutim, krajem prošlog meseca vlasti su ublažile upozorenje nakon postupnog smanjenja vulkanske aktivnosti.
U erupcijama vulkana Agunga, visokog 3.031 metar, 1963. i 1964. poginulo je 1.200 ljudi.
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
"Proširenje jača bezbednost Evropske unije i sprečava destabilizaciju, a proces pristupanja mora ostati zasnovan na zaslugama, vrednostima i reformama", navodi se u izveštaju koji je usvojio Evropski parlament.
Island bi, ako se na referendumu krajem avgusta građani izjasne za ponovno pokretanje pregovora o članstvu sa EU, mogao da pretekne favorita Crnu Goru i postane 28. zemlja članica Unije.
Britanski parlament završio je vekovnu tradiciju time što je Dom lordova odbacio prigovore na zakon kojim se izbacuju nasledne aristokrate iz Gornjeg doma parlamenta, objavio je AP.
Grčka će ograničiti marže na gorivo i na proizvode na policama supermarketa na tri meseca, u borbi protiv spekulacija zbog rasta cena energije koje su posledica američko-izraelskog rata protiv Irana.
Evropa bi napravila stratešku grešku ako bi pokušala da ublaži rast cena energije tako što bi se vratila ruskim fosilnim gorivima, izjavila je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
Novi vrhovni vođa Irana Modžtaba Hamnei je "živ i zdrav", uprkos ratnim povredama, izjavio je Jusef Pezeškijan, savetnik u vladi i sin iranskog predsednika.
Sumnja se da je požar koji je zahvatio autobus u centru švajcarskog grada Sjetr, u kome je u utorak poginulo najmanje šest osoba, izazvao jedan od putnika koji se polio gorivom i zapalio, saopštila je lokalna policija.
Prema podacima bugarske vatrogasne službe, širom zemlje postoji ukupno 247 skloništa koja bi se mogla koristiti u vanrednim situacijama, ali je samo 18 u dobrom tehničkom stanju.
Mladi u Evropskoj uniji, uprkos raširenom suprotnom uverenju, u najvećoj meri naginju političkom centru, pokazalo je istraživanje Fondacije Alijanc u pet najvećih članica EU.
Hrvatski ministar odbrane Ivan Anušić izjavio je, komentarišući pisanje medija da Srbija ima hipersonične rakete dometa od 300 kilometara, da se nada da će one "ostati kod njih u skladištu, gde im je i mesto".
Iran je počeo da postavlja mine u Ormuskom moreuzu, najvažnijoj pomorskoj ruti za transport energenata na svetu kroz koju se transportuje oko petina ukupne globalne količine sirove nafte.
Globalni broj avionskih nesreća u 2025. godini smanjen je u odnosu na 2024, ali je broj poginulih porastao, saopštila je Međunarodna asocijacija za vazdušni saobraćaj (IATA) u najnovijem izveštaju o bezbednosti.
Iranska revolucionarna garda saopštila je da će svaka arapska ili evropska zemlja koja protera izraelske i američke ambasadore sa svoje teritorije dobiti neograničen prolaz kroz Ormuski moreuz.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar