Zemlje u regionu smanjuju PDV, u Makedoniji dele vaučere za hranu

Vlada Hrvatske danas je usvojila paket hitnih ekonomskih mera u vrednosti od gotovo pet milijardi kuna.
Zemlje u regionu smanjuju PDV, u Makedoniji dele vaučere za hranu
Foto: Pixabay
Vladine mere su, prema rečima hrvatskog premijera Andreja Plenkovića, "usklađene sa smernicama Evropske komisije", prenosi Hina.
U hitnu saborsku proceduru Vlada je uputila izmene Zakona o PDV, kojima se smanjuje stopa poreza na dodatu vrednost sa 25 i 13 na pet odsto i to za dečiju hranu, jestivo ulje i mast, puter i margarin, sveže meso i kobasice, živu i svežu ribu, rakove, povrće, voće, jaja, sadnice i semenje, đubriva i pesticide, hranu za životinje, kao i za ulaznice za koncerte, sportske i kulturne manifestacije.
Iznos subvencije dela cene gasa za domaćinstva i mikro, mala i srednja preduzeća je ukupno oko 1,2 milijarde kuna, a finansiraće se prodajom državnih obveznica na licitacijama u Hrvatskoj.
 
Vlada Hrvatske je odlučila da na tržište pusti obavezne zalihe nafte i naftnih derivata i to oko 22 hiljade tona dizela, koji će se prodavati po trenutnim tržišnim cenama.
 
Te i druge mere će biti na snazi do 1. aprila.
 
Makedonija
 
Makedonska vlada usvojila je danas 26 mera za sprečavanje ekonomske krize i rasta cena, vrednosti 400 miliona evra.
 
Između ostalog, predviđeno je ukidanje PDV-a od pet odsto na hleb, šećer, brašno tipa 400, ulje, dugotrajno mleko, sveže meso, pirinač i jaja, a ostaće zamrznuta i marža na osnovne proizvode izuzev voća i povrća, javili su lokalni mediji.
 
Kada mere stupe na snagu usvajanjem u Sobranju, biće smanjen i PDV na struju, grejanje, gorivo, kao i akcize za gorivo.
 
Među vladinim merama je i raspodela vaučera za 35.000 građana i penzionera, vrednosti po 1.000 denara, koji su namenjeni za kupovinu osnovnih namirnica u naredna tri meseca.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Bokl

    10.03.2022 11:09
    A kod nas
    A naši sve poskupljuju.
  • aga

    10.03.2022 11:04
    jbg
    ovi moraju da čekaju da čuju šta da rade ! a ima nekih koji to već uradiše ranije , predvideše ... Drago mi je što mi je Vučko predsednik , živela Srbija !
  • Goran

    10.03.2022 08:46
    Goran
    A kada ce kod nas dase uvede,par nepar,voznje kolima?! Cujem dase uveliko,prica i planira?!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Švedska pravi hitne rezerve žita zbog mogućih kriza

Švedska vlada objavila je da će uspostaviti svoje prve strateške rezerve žita u severnim delovima zemlje, kako bi bila spremna za eventualne krize, uključujući oružane sukobe ili poremećaje u lancima snabdevanja.

Ana Trišić Babić izabrana za v.d. predsednicu RS

Narodna skupština Republike Srpske imenovala je večeras Anu Trišić Babić, blisku saradnicu lidera vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika, za vršioca dužnosti predsednika Republike Srpske.

Tramp okleva da Ukrajini proda tomahavke

Predsednik SAD Donald Tramp signalizirao je predsedniku Ukrajine Volodimiru Zelenskom da naginje ka tome da njegovoj zemlji ne proda krstareće rakete Tomahavk.