Mihail Barišnjikov: Ne kažnjavajte ruske umetnike i sportiste zbog rata u Ukrajini

Ruske izvođače i umetnike ne treba terati da plate cenu rata u Ukrajini, smatra jedan od najvećih baletana sovjetskog porekla Mihail Barišnjikov.
Barišnjikov za Gardijan dodaje da nije za uvođenje teških sankcija kolegama umetnicima ili sportskim zvezdama.
Ovog meseca dirigent Valerij Gergijev i operski sopran Ana Netrebko bili su među onima koji su izgubili prestižne angažmane na Zapadu zbog svojih veza sa režimom Vladimira Putina.
"Otvorena razmena u umetnosti je uvek dobra stvar. Mislim da nije u redu stavljati težinu političkih odluka jedne zemlje na leđa umetnika ili sportista, koji možda imaju ugrožene članove porodice u svojoj zemlji. Za ljude na tim izloženim pozicijama, neutralnost je moćan stav. A ako želite da budem precizan, Danil Medvedev bi trebalo da igra Vimbldon", rekao je Barišnjikov aludirajući na izjavu britanskog ministra sporta Najdžel Hadlstona koji je rekao da će vladi biti potrebna dodatna uveravanja da bilo koji sportista koji uđe u Veliku Britaniju "nije pristalica Vladimira Putina".
 
Barišnjikov je takođe rekao da se plaši da će Rusija uskoro onemogućiti bilo kakvu pozitivnu budućnost za svoje mlade ljude.
 
"Trenutno postoji Rubikon koji Rusija treba da pređe. Ili će pronaći način da okonča ovaj trenutni sukob i živi u otvorenom globalnom društvu, ili će biti gurnuta unazad bez nade za oporavkom", rekao je on.
 
Govoreći iz svog doma u Njujorku, Barišnjikov je rekao da svaki poznati Rus sada mora da napravi izbor.
 
"Individualna je odluka svakog umetnika da li će izabrati da progovori ili ne. Sa moje tačke gledišta, citiraću njegovu svetost, papu Franju. 'Rat je ludilo! Stani, molim te! Vidi ovu surovost!' Jasno je kome su te reči upućene. Jednostavno rečeno, Rusija se već vratila u Staljinovo vreme. Umetnost je kolateralna šteta i nemoguće je spekulisati kako će se to odigrati", izjavio je on za Gardijan.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Нема ништа...

    21.03.2022 13:55
    Баћушка, нема вајде да се расправљаш са тим створовима... тај Запад ни мајку своју није поштовао да би се докопао пара. Споља гладац а унутра - јадац.
  • deda Djura

    21.03.2022 12:10
    Da nisu Trampa "demokratski" srusili sa vlasti, nista se ovako nesto ne bi desavalo! Bajden je zapoceo rat, samo sto je prevario Ukrajince da ginu umesto amerikanaca. A Americka propaganda vice Rusi krivi, zabraniti sve sto je Rusko! Cude me evropske drzave, da od drveca, ne vide sumu. Sve ih Amerika drzi u saci. Mozda se opamete, kad im krenu posledice ruskih sankcija.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Švedska pravi hitne rezerve žita zbog mogućih kriza

Švedska vlada objavila je da će uspostaviti svoje prve strateške rezerve žita u severnim delovima zemlje, kako bi bila spremna za eventualne krize, uključujući oružane sukobe ili poremećaje u lancima snabdevanja.

Ana Trišić Babić izabrana za v.d. predsednicu RS

Narodna skupština Republike Srpske imenovala je večeras Anu Trišić Babić, blisku saradnicu lidera vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika, za vršioca dužnosti predsednika Republike Srpske.