Meloni zvanično preuzela dužnost premijerke: Italija otišla potpuno "desno"

Čelnica profašističke i evroskeptične strane Braća Italije Đorđa Meloni danas je zvanično preuzela dužnost premijerke.

Ona će biti prva žena na čelu italijanske vlade za koju zapadne agencije ocenjuju da je najdalje desno od Drugog svetskog rata.

Primopredaja vlasti odlazećeg premijera Marija Dragija i Đorđe Meloni simbolično je obavljena u rimskoj palati Čiđi, u sedištu italijanske vlade, koja je danas na čelu s novom premijerkom održala prvu sednicu.

Bivši šef Evropske centralne banke Dragi bio je na čelu vlade od februara 2021. godine.
 
Šefovi Evropske unije, oprezni zbog preuzimanja vlasti krajnje desnice, objavili su u subotu da su spremni na saradnju sa novom koalicionom vladom u Rimu.
 
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen čestitala je Đorđi Meloni i rekla kako je sa njom vodila "dobre" telefonske razgovore, dok je Meloni objavila da je spremna da radi sa liderima Unije.
 
Vladu u Rimu, po ocenama agencija, očekuju veliki izazovi, prvenstvo na polju ekonomije i prvrede u uslovima energetske krize, inflacije i ogromnog duga, najvećeg u evrozoni nakon Grčke.
 
Francuski predsednik Emanuel Makron, koji će u danas posetiti Rim i sastati se s papom Franjom, mogao bi biti prvi strani državnik s kojim će se Meloni sastati, mada to nije predviđeno, javlja AFP.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Лиманац

    24.10.2022 09:38
    Браћа Италије
    Та странка никако није „профашистичка”.

    Честитке новом италијанском премијеру!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

EU jača mandat Europola

Pregovarači Saveta i Evropskog parlamenta postigli su preliminarni sporazum o jačanju Europola radi bolje podrške članicama u borbi protiv krijumčarenja migranata i trgovine ljudima.

Britanija uvodi digitalne lične karte

Britanska vlada objavila je danas da će uvesti digitalne lične karte za svoje građane i rezidente Velike Britanije, ističući da je cilj borba protiv ilegalnog rada.

Estonija uvela sankcije Dodiku

Ministar spoljnih poslova Estonije Margus Tsahkna objavio je da ta država uvodi sankcije lideru vladajuće koalicije u Republici Srpskoj Miloradu Dodiku i Irini Vlah, guvernerki Gagauzije, autonomne oblasti u Moldaviji.