VIDEO: Zemljotres u Turskoj nagnuo zgradu, ispostavilo se da nema temelje
Iz Kahramanmaraša koji je gotovo sravnjen sa zemljom nakon razornih zemljotresa, stižu neverovatne slike koje pokazuju aljkavost i nemar građevinara u istočnoj regiji ove zemlje.
Na video snimku koji je objavio turski medij "Sabah" mogu se čuti dvojica muškaraca kako u neverici pokazuju na zgradu koja je nagnuta unazad jer nema temelj. Reč je o stambenoj zgradi od pet spratova koja, iako nije srušena, više nije upotrebljiva za stanovanje.
Na snimku koji traje otprilike 40 sekundi čuju se muškarci koji komentarišu da zgrada nema nijednu pukotinu, kao ni razbijen prozor.
"Ne mogu da verujem, pogledajte ovo", kaže jedan od njih dok kamera prikazuje da je zgrada u suštini izgrađena na tlu bez potrebnih stubova i temelja.
Sagovornici "Sabaha" ističu da se radi o metodi gradnje po imenu "generalna podna obloga" koja je, međutim, urađena toliko površno da je dovela do toga da se tlo pretvori u tečnost i dovede do ovog zastrašujućeg efekta.
Prema rečima inženjera, ovaj snimak pokazuje potrebu za geotehničkim studijama, koje se obično sprovode samo kada su visoke zgrade u pitanju.
Izvođači radova dobijali samo novčane kazne
Prema istrazi BBC-ja, vlada u Turskoj često "amnestira" građevinske kompanije, dok su zakonska izuzeća bazirana samo na obavezi plaćanja kazni za zgrade koje su izgrađene, a da prethodno nisu bili usvojeni potrebni bezbednosni propisi i sertifikati.
To su, kako ističe BBC, propisi i zakoni koji su prvi put doneti šezdesetih godina prošlog veka, a najnoviji zakon usvojen je 2018. godine. Prema rečima Pelina Pinara Giritliogla, šefa tehničke komore u Istanbulu, skoro 75.000 zgrada pogođenih zemljotresom u deset provincija Turske dobilo je takve amnestije.
Izveštaj Ministarstva za životnu sredinu i infrastrukturu iz 2018. godine otkriva da je 50 odsto zgrada u Turskoj - što je stopa koja odgovara 13.000.000 zgrada - izgrađena kršenjem propisa.
Istraživački tim BBC-ja identifikovao je i istražio situaciju u tri zgrade u Malatiji, Antiohiji i Aleksandreti. Izgradnja stanova završena je tek prošle godine, a građevinske fime su "reklamirale" da se grade "po najnovijim antiseizmičkim propisima" i "sa najboljim materijalima".
Revidiranim propisima koji su na snazi od 2018. godie, predviđene su posebne konstrukcije, uključujući armirani beton sa čeličnim šipkama u područjima sa jakom seizmičkom aktivnošću. Stubovi i grede svake zgrade moraju biti raspoređeni na takav način da mogu apsorbovati vibracije zemljotresa.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Cela Kuba bez struje
06.07.2026.•
2
Struja je danas nestala na celoj Kubi gde se smanjuju rezerve goriva, a zastarela elektro mreža nastavlja da se urušava.
Masovne ostavke lekara u Livnu, njih 31 dalo otkaz u jednom danu
06.07.2026.•
5
Trideset jedan lekar Kantonalne bolnice Livno i Doma zdravlja Livno podneo je danas, 6. jula u 8 časova ostavke.
Stanivuković odustao od kandidature za predsednika Republike Srpske, ima drugi plan
06.07.2026.•
3
Lider Pokreta Sigurna Srpska (PSS) i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković izjavio je da odustaje od kandidature za inokosnu funkciju na predstojećim opštim izborima u Bosni i Hercegovini (BiH).
VIDEO Egipat otvorio ogroman vojni kompleks: Zove se "Oktagon"
06.07.2026.•
1
Egipatski predsednik Abdel Fatah el-Sisi u subotu je otvorio novo sedište Strateške komande pod nazivom Oktagon u Novoj administrativnoj prestonici, 45 kilometara istočno od Kaira.
VIDEO: Vatromet pogodio avion tokom sletanja u Čikago
06.07.2026.•
1
Avion američke kompanije Delta erlajns koji je sleteo u Čikagu pogođen je vatrometom tokom sletanja na međunarodni aerodrom Midvej, ali u incidentu niko nije povređen.
Pistorijus: Protivim se deljenju obaveštajnih podataka sa AfD-om zbog bliskih veza sa Rusijom
05.07.2026.•
2
Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus kaže da se protivi deljenju poverljivih informacija sa potencijalnim ministrima iz AfD-a, ako ta krajnje desničarska stranka pobedi na izborima u dve pokrajine.
Erupcija Etne: Oblaci pepela iznad vulkana, obustavljen deo avionskog saobraćaja
05.07.2026.•
0
Vulkan Etna na Siciliji danas aktivno eruptira, sa vidljivim oblacima pepela i dima koji se uzdižu iz kratera.
Orban: Vlada Tise vodi zemlju ka diktaturi
05.07.2026.•
17
Lider mađarske opozicione stranke Fides i bivši premijer zemlje Viktor Orban optužio je vladu stranke Tisa da vodi zemlju ka diktaturi.
Osam osoba, među kojima četvoro dece, ranjeno na Koni Ajlendu
05.07.2026.•
0
Najmanje osam osoba, uključujući četvoro dece, ranjeno je iz vatrenog oružja tokom proslave američkog praznika Dana nezavisnosti u njujorškoj četvrti Koni Ajlend, javio je ABC News, pozivajući se na njujoršku policiju.
VIDEO: Veliki požar se širi ka predgrađu Soluna, evakuisano nekoliko sela
05.07.2026.•
0
Požar koji se brzo kreće izbio je sinoć blizu predgrađa Soluna, drugog po veličini grčkog grada, saopštila je vatrogasna služba, i stanovnici tri manja predgrađa su morali sa se evakuišu.
Peter Mađar hoće da ograniči poslaničke mandate na 12 godina
05.07.2026.•
7
Mađarski premijer Peter Mađar predložio je da se rad poslanika u parlamentu ograniči na najviše 12 godina, kao deo šireg paketa ustavnih reformi.
Crna Gora uvodi nagrade do milion evra za informacije o kriminalnim grupama
05.07.2026.•
4
Crnogorska policija planira da uvede novčane nagrade do milion evra za informacije koje bi mogle da pomognu u borbi protiv organizovanog kriminala.
VIDEO: Popeo se na Ajfelov toranj i okačio američku zastavu, pa uhapšen
05.07.2026.•
0
U Parizu je priveden muškarac nakon što se popeo na Ajfelov toranj i okačio američku zastavu, zbog čega su privremeno evakuisani plato ispred, kao i drugi i treći sprat tornja.
Tramp: Rešio sam osam ratova, a nisam dobio Nobela za mir
05.07.2026.•
20
Američki predsednik Donald Tramp ponovio je tokom nabrajanja dostignuća Amerikanaca u svetu, između ostalog i dobitnika Nobelove nagrade iz različitih oblasti, da on nije dobio Nobela za mir, koju je priželjkivao.
Tramp i Putin razgovarali sat i po telefonom
05.07.2026.•
4
Ruski predsednik Vladimir Putin razgovarao je juče telefonom sa svojim američkim kolegom Donaldom Trampom povodom 250. godišnjice nezavisnosti Sjedinjenih Američkih Država, saopštio je Kremlj.
Zemljotres u Venecueli odneo najmanje 3.000 života: Strani spasioci obustavljaju potragu
05.07.2026.•
0
Dvostruki zemljotres koji je pre deset dana opustošio severni deo Venecuele odneo je gotovo 3.000 ljudskih života, pokazuju zvanični podaci objavljeni u subotu.
Objavljeno kolike su plate najviših sveštenika pravoslavne crkve u Grčkoj
05.07.2026.•
29
U Službenom listu Grčke su objavljene nove plate najviših sveštenika Pravoslavne crkve Grčke - poglavara-arhiepiskopa, mitropolita i episkopa, dok obični sveštenici nisu uključeni u novi propis o platama.
Uhvaćen kako naočarima snima nage mališane u Istri, policija apeluje: "Obucite deci kupaće"
05.07.2026.•
0
Istarska policija je podnela krivičnu prijavu protiv 63-godišnjeg državljanina Slovačke, koji se sumnjiči da je naočarima krišom snimao nagu decu u jednom turističkom objektu.
Bomba bačena ispred vile vlasnika "Matijevića" u Herceg Novom
05.07.2026.•
5
Eksplozivna naprava bačena je sinoć oko 20 časova ispred vile novosadskog biznismena i vlasnika Industrije mesa "Matijević" na šetalištu Pet Danica, u naselju Savina, u Herceg Novom.
Mladić i devojka u Indoneziji javno bičevani zbog poljupca snimljenog na Tiktoku
05.07.2026.•
1
Mladi par javno je bičevan u indonežanskoj pokrajini Ačeh nakon što je njihov poljubac u automobilu tokom prenosa uživo na Tiktoku postao viralan na društvenim mrežama, prenela je agencija DPA.
Mediji u EU: Tramp od godišnjice nezavisnosti SAD napravio proslavu samog sebe
04.07.2026.•
5
Mediji u EU mahom ocenjuju da je američki predsednik Donald Tramp današnju proslavu 250. godišnjice SAD pretvorio u proslavu svoje politike i samog sebe.
Komentari 31
Jovan
Sad samo da ih usprave...:-)
Gastrabajter DE
ima
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar