Nova erupcija vulkana, koja je počela jutros na poluostrvu Rejkjanes na jugozapadu Izslanda, treća je u regionu od 18. decembra.
Foto: Beta/AP
Televizijski snimci prikazuju isticanje užarene lave uz oblake dima koji se dižu iz procepa.
"U 5.30 časova jutros mali potres na severoistoku Silingarfela, oko 30 minuta kasnije počela je erupcija u istoj zoni", objavila je Islandska meteorološka služba (IMO).
Prema prvim izveštajima sa nadzornih letova obalske straže, erupcija se dogodila u istoj zoni kao ona 18. decembra, saopštila je IMO, i dodala da je rascep dug oko tri kilometara.
Služba je u poslednjem izveštaju nagovestila da se uskoro očekuje nova erupcija.
To je šesta erupcija vulkana na Islandu u poslednje dve godine, prethodna je bila ujutro 14. januara kod Gridavika, gradića sa oko 4.000 stanovnika.
Grindavik je evakuisan ranije, još 11. novembra, iz predostrožnosti.
Smatra se da je na Islandu, zemlji sa najviše vulkana u Evropi, aktivan 31 vulkanski sistem.
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Havana je obavestila međunarodne aviokompanije da im od sutra na Kubi neće biti dostupno gorivo, pošto je američki predsednik Donald Tramp onemogućio snabdevanje Kube naftom iz Venecuele.
Lider vladajuće koalicije u Republici Srpskoj Milorad Dodik najavio je da će njegova stranka vrlo brzo predložiti parlamentu u Banjaluci da tom entitetu BiH budu vraćena sve prenete nadležnosti iz Dejtonskog sporazuma.
Venecuelanska opoziciona liderka Marija Korina Mačado izjavila je da je jedan od njenih najbližih saveznika otet nekoliko sati nakon što je pušten iz zatvora.
Bugarske vlasti istražuju ubistvo šest osoba povezanih sa nevladinom organizacijom koja se bavi ekološkim aktivnostima, a policija je saopštila da istražuje nekoliko verzija događaja.
Istaknuta norveška ambasadorka Mona Jul podneće ostavku zbog "ozbiljne greške u prosuđivanju" kada je reč o njenom kontaktu sa pokojnim seksualnim prestupnikom Džefrijem Epstinom.
Premijer Severne Makedonije Hristijan Mickoski jzjavio je danas da do kraja najveće akciji borbe protiv droge u njegovoj zemlji moglo biti zaplenjeno 100 tona marihuane.
Branko Blanuša, kandidat opozicione Srpske demokratske stranke (SDS), na ponovljenim izborima za predsednika Republike Srpske (RS) večeras je priznao poraz.
Izvršni direktor Vašington posta Vil Luis izjavio je u subotu da podnosi ostavku, tri dana pošto je taj ugledni američki list objavio otpuštanje trećine svoje redakcije.
Najmanje tri osobe su preminule, dok su još tri podvrgnute transplantaciji jetre nakon konzumiranja izuzetno otrovne pečurke zelene pupavke, saopštili su zdravstveni zvaničnici Kalifornije.
Vlasnik kompanije Tesla i društvene mreže X Ilon Mask i osnivač Fejsbuka Mark Zakerberg fotografisani su na večeri sa Džefrijem Epstinom nakon što je on osuđen za zlostavljanje dece.
Sud u Moldaviji je osudio tri osobe za učešće u obukama za subverzivne aktivnosti, održanim u Bosni i Hercegovini i Srbiji 2024. u sklopu nastojanja Rusije da podrije proevropsku orijentaciju Moldavije.
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Severne Makedonije saopštilo je danas da je zaplenjeno više od 40 tona droge u firmama za proizvodnju medicinskog kanabisa u Skoplju i istočnom regionu zemlje.
Tužilaštvo za organizovani kriminal Severne Makedonije pokrenulo je danas istragu protiv tri muškarca iz Skoplja koji su osumnjičeni da su delovali kao radikalna islamistička grupa.
Evropski komesar za klimu Vopke Hukstra saopštio je da će Evropska unija (EU) formirati panevropske snage od 300 vatrogasaca za borbu protiv šumskih požara.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar