U pogrebnom preduzeću u SAD pronađeno 190 tela: Porodicama predavali lažan pepeo
Američkom pogrebnom preduzeću, u kojem je pronađeno 190 tela u raspadu, naloženo je da plati 950 miliona dolara porodicama preminulih.
Preduzeće "Povratak prirodi" u gradiću Penrouzu u Koloradu davalo je lažni pepeo rođacima preminulih umesto posmrtne ostatke njihovih voljenih, piše BBC, a prenosi N1.
Sudija je naložio isplatu u građanskom slučaju, ali teško da će se to i desiti, jer vlasnici pogrebnog preduzeća Džon i Keri Halford imaju ozbiljne finansijske teškoće.
Ni jedno ni drugo nije prisustvovalo ročištima. Džon Halford je u zatvoru, dok je njegova žena puštena uz kauciju.
"Nikad neću dobiti ni paru od njih, tako da ne znam, to je malo frustrirajuće", kaže za AP Kristina Pejdž, koja je unajmila ovu pogrebnu firmu da kremira posmrtne ostatke njenog sina 2019.
Pejdž, koja je četiri godine mislila da ima pepeo svog sina pre nego što je njegovo telo identifikovano u pogrebnom preduzeću Halfordovih, takođe je navela da je nepojavljivanje para u sudu kao udarac u lice.
Advokat oštećenih Endrju Svon rekao je za AP da iako je finansijsko stanje para bilo poznato od samog početka, njegovi klijenti su želeli odgovore.
"Više bih voleo da su učestvovali, samo zato što sam hteo da ih stavim na klupu za svedoke, pod zakletvu i pitam ih kako su to uradili, ne jednom, ne dvaput, već stotine puta", kazao je on.
Više od 100 članova porodica učestvovalo je u slučaju, koji je ostao otvoren za slučaj da se još neko pojavi.
Halfordsi se, takođe, suočavaju sa stotinama saveznih i federalnih tačaka optužnice, uključujući zloupotrebu tela, krađu, pranje novca i falsifikovanje.
Državni tužioci su im ponudili sporazum o priznanju krivice po 190 tačaka za zlostavljanje leševa, preneo je CBS. Međutim, nije poznato da li ponuda još važi.
Locirano oko 50 kilometara južno od Kolorado Springsa, ovo pogrebno preduzeće specijalizovano je za sahrane prilikom kojih nisu korišćene hemikalije, uključujući tečnost za balsamovanje, i gde se podaci polažu u biorazgradivi sanduk.
Istraga je pokrenuta nakon prijava da se sa imanja širi neprijatan miris, a zvaničnici su potom tamo otkrili 115 tela početkom prošlog oktobra.
Džon Halford je optužen za pokušaj skrivanja "neodgovarajućeg skladištenja ljudskih ostataka".
U Koloradu su dozvoljene tzv. zelene sahrane, ali ostaci moraju da budu sahranjeni u roku od 24 časa ili da budu na odgovarajući način pohranjeni u mrtvačnicu.
Trenutno nije potrebno onima koji se bave pogrebnim poslom u Koloradu da imaju dozvolu, diplomu iz patologije, pa čak ni srednju školu.
Od kada je ovaj skandal otkriven pooštreni su zakoni, ali neće stupiti na snagu do 2026. godine.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Ukrajina objavila ceo mirovni plan od 20 tačaka koji je kreiran sa SAD
24.12.2025.•
5
Ukrajina je objavila kompletan mirovni plan od 20 tačaka kreiran zajedno sa SAD, koji bi trebalo da postane osnovni dokument za završetak rata, preneo je Unian.
Komičar i glumac Rasel Brend ponovo optužen za silovanje i seksualni napad
24.12.2025.•
0
Britanska policija saopštila je da je komičar i glumac Rasel Brend optužen po novoj tački za silovanje, kao i po još jednoj tački za seksualni napad.
Crna Gora ukinula vize za državljane Turske, boravak skraćen na 30 dana
23.12.2025.•
0
Vlada Crne Gore je saopštila da je danas ukinula vize za državljane Turske, s tim da se dozvoljeni boravak sa 90 dana skraćuje na 30 radi sprečavanja nelegalne migracije i u skladu s viznom politikom Evropske unije.
Evrostat: EU i dalje zavisna od uvoza igračaka iz Kine
23.12.2025.•
0
Evropska unija je i dalje zavisna od uvoza igračaka, pre svega iz Kine, pokazuju danas objavljeni podaci Evrostata.
VIDEO: Spasioci sa Žabljaka izvukli srnu zarobljenu u ledu Zminičkog jezera
23.12.2025.•
1
Pripadnici Službi zaštite i spasavanja Žabljak spasili su srnu koja je bila zarobljena u ledu na površini Zminičkog jezera, u Crnoj Gori.
Severna Makedonija proglasila sedmodnevnu kriznu situaciju zbog nestašice mazuta
23.12.2025.•
2
Vlada Severne Makedonije je danas proglasila "sedmodnevnu kriznu situaciju u snabdevanju električnom energijom" zbog nestašice mazuta koji se koristi u elektrani.
Kolumbija uvodi 30-dnevno ekonomsko i socijalno vanredno stanje
23.12.2025.•
1
Kolumbijski predsednik Gustavo Petro proglasio je 30-dnevno ekonomsko i socijalno vanredno stanje.
Ko pokuša da izbegne obavezni vojni rok u Nemačkoj - preti mu prisilna regrutacija ili novčana kazna
23.12.2025.•
5
Od januara 2026. godine Nemačka će imati obaveznu vojnu službu, a svi muškarci određenog uzrasta moraju da popune upitnik Nemačkih oružanih snaga (Bundesver) i prođu lekarski pregled.
Mladić osuđen na 50 godina zatvora za ubistvo deteta u školi u Zagrebu
23.12.2025.•
0
Sudsko veće suda u Zagrebu je prvostepeno osudilo na 50 godina zatvora dvadesetogodišnjaka zbog ubistva deteta u osnovnoj školi u Zagrebu, četiri pokušaja teškog ubistva i 50 krivičnih dela povrede detetovih prava.
Tramp koji ne odustaje od anektiranja Grenlanda: "Potreban nam je zbog nacionalne zaštite"
23.12.2025.•
4
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da je Grenland potreban SAD za "nacionalnu zaštitu" i da "moramo da ga imamo".
Već desetoro dece u Holandiji ostalo bez ruku ili prstiju zbog petardi
23.12.2025.•
3
Broj dece u Holandiji koja doživljavaju teške povrede od vatrometa brzo raste, a do sredine decembra desetoro holandske dece izgubilo je ruku, šaku ili prste.
EU preselila celu termoelektranu iz Litvanije u Ukrajinu
23.12.2025.•
2
Evropska komisija uspešno je premestila kompletnu termoelektranu iz Litvanije u Ukrajinu, čime je završila svoju do sada najveću koordinisanu logističku operaciju.
Ljubljana zabranila trubače do kraja decembra
23.12.2025.•
21
Gradski savet Ljubljane usvojio je zabranu spontanih uličnih nastupa sa muzičkim instrumentima.
Parlamentarni izbori u Sloveniji 22. marta
22.12.2025.•
1
Predsednica Slovenije Nataša Pirc Musar saopštila je da će parlamentarne izbore raspisati za 22. mart 2026.
Savet Evrope produžio sankcije Rusiji za još šest meseci
22.12.2025.•
1
Savet Evrope saopštio je da je obnovio restriktivne mere EU protiv Rusije za dodatnih šest meseci, do 31. jula 2026. godine, navodeći kao razlog kontinuirane ruske akcije koje destabilizuju situaciju u Ukrajini.
Član bande u Salvadoru osuđen na 1.335 godina zatvora
22.12.2025.•
0
Više od 240 članova međunarodne kriminalne grupe Mara Salvatruča (MS-13), osuđeno je na hiljade godina zatvora u Salvadoru, saopštila je kancelarija državnog tužioca centralnoameričke zemlje.
Ponovo uhapšen bivši ministar poljoprivrede Crne Gore
22.12.2025.•
2
Bivši ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Crne Gore Milutin Simović uhapšen je jutros po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva.
Zbog agende "Amerika na prvom mestu": Tramp smenio 30 ambasadora, pa i u Crnoj Gori i Slovačkoj
22.12.2025.•
0
Administracija predsednika SAD Donalda Trampa smenjuje 30 karijernih diplomata sa ambasadorskih i drugih mesta u ambasadama.
Novi detalji: U pljački u Luvru ukradeno više od 8.000 dijamanata i 200 bisera vrednih 88 miliona evra
22.12.2025.•
0
Više od 8.000 dijamanata i 200 bisera, ukupne vrednosti oko 88 miliona evra, ukradeno je tokom pljačke muzeja Luvr u oktobru, otkrivaju novi detalji istrage do kojih je došla televizija BFMTV.
Japan ponovo pokreće najveću nuklearnu elektranu na svetu
22.12.2025.•
0
Skupština prefekture Nigata je izglasala poverenje guverneru te prefekture Hideju Hanazumiju, koji je prošlog meseca podržao ponovno pokretanje najveće nuklearne elektrane na svetu - Kašivazaki-Karive.
Nakon nesreće u kojoj je poginuo turista: Delovi durmitorske žičare poslati na veštačenje
22.12.2025.•
0
Delovi žičare na Durmitoru, na kojoj se u subotu dogodila nesreća u kojoj je poginuo nemački državljanin, po nalogu tužilaštva poslati su na veštačenje, i utvrđuje se uzrok proklizavanja korpe na žičari "Savin kuk 2".
Komentari 1
Gojko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar