Nemačka nema više novca za Ukrajinu, potrošen sav novac iz fonda
Prema izveštaju medija, fond Nemačke za pomoć Ukrajini je potrošen, pa je zaustavljeno odobravanje nove vojne pomoći.
Nemačka ove i naredne godine daje oko 12 milijardi Ukrajini - a tolika je i rupa u bužetu, piše Dojče vele.
Nemačka je jedan od najvažnijih saveznika Ukrajine u ratu protiv Rusije – i jedan od najvećih donatora vojne pomoći.
Ali, prema izveštaju Frankfurter Alegemajne Zontagscajtunga (FAS), to se sada menja: prema aktuelnom planiranju budžeta, zbog štednje – nemačka vlada neće Ukrajini odobravati bilo kakvu novu pomoć.
Nemačka vlada je upravo, na jedvite jade, dogovorila novi budžet za 2025. Ali u njemu je rupa od preko 12 milijardi evra, koje bi onda trebalo uštedeti iz tekućeg budžeta.
Kako piše FAS, pozivajući se na dokumente i mejlove, kao i na razgovore iz više izvora savezne vlade, Kijevu može biti isporučena samo vojna pomoć koja je već odobrena. Međutim, po želji saveznog kancelara Olafa Šolca, novi zahtevi više neće biti odobravani.
Ministar finansija Kristijan Lindner uputio je 5. avgusta pismo ministru odbrane Borisu Pistorijusu i ministarski inostranih poslova Analeni Berbok u kojem se se navodi da se "nove mere" mogu preduzeti samo ako je "finansiranje obezbeđeno" u budžetskim planovima za ovu i naredne godine. Pritom treba osigurati da se poštuju gornje granice.
Stopiranje nove pomoći je već na snazi, jer su za tekuću godinu već planirana sredstva u iznosu od oko osam milijardi evra. Maksimalni limit za sledeću godinu je četiri milijarde evra i to je već prebukirano. To znači da se jedan raspoloživi sistem protivvazdušne odbrane IRIS-T ne može finansirati, piše FAS.
Kako piše FAS, potvrda o tome stigla je iz Odbora za budžet u Bundestagu. Andreas Švarc (SPD) stručnjak za budžet i odbrambenu politiku rekao je za list da se u ovom trenutku za Ukrajinu "ne izdaju nove porudžbine" jer se one više ne finansiraju.
Ograničenje pomoći Ukrajini potvrdio je i budžetski političar CDU Ingo Gedešens: "Olaf Šolc i njegova vlada preko noći su zamrzli finansijsku, a time i vojnu podršku Ukrajini".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Pao avion sa zvaničnicima Vojske Libije u Turskoj: Poginuli putnici, moguće da je reč o sabotaži
24.12.2025.•
0
Mali privatni poslovni avion srušio se nakon uzletanja u Ankari, a prevozio je načelnika Generalštaba i komandanta Kopnenih snaga Libije. Vlasti razmatraju da je u pitanju kvar ili sabotaža.
Ukrajina objavila ceo mirovni plan od 20 tačaka koji je kreiran sa SAD
24.12.2025.•
8
Ukrajina je objavila kompletan mirovni plan od 20 tačaka kreiran zajedno sa SAD, koji bi trebalo da postane osnovni dokument za završetak rata, preneo je Unian.
Komičar i glumac Rasel Brend ponovo optužen za silovanje i seksualni napad
24.12.2025.•
0
Britanska policija saopštila je da je komičar i glumac Rasel Brend optužen po novoj tački za silovanje, kao i po još jednoj tački za seksualni napad.
Crna Gora ukinula vize za državljane Turske, boravak skraćen na 30 dana
23.12.2025.•
0
Vlada Crne Gore je saopštila da je danas ukinula vize za državljane Turske, s tim da se dozvoljeni boravak sa 90 dana skraćuje na 30 radi sprečavanja nelegalne migracije i u skladu s viznom politikom Evropske unije.
Evrostat: EU i dalje zavisna od uvoza igračaka iz Kine
23.12.2025.•
0
Evropska unija je i dalje zavisna od uvoza igračaka, pre svega iz Kine, pokazuju danas objavljeni podaci Evrostata.
VIDEO: Spasioci sa Žabljaka izvukli srnu zarobljenu u ledu Zminičkog jezera
23.12.2025.•
1
Pripadnici Službi zaštite i spasavanja Žabljak spasili su srnu koja je bila zarobljena u ledu na površini Zminičkog jezera, u Crnoj Gori.
Severna Makedonija proglasila sedmodnevnu kriznu situaciju zbog nestašice mazuta
23.12.2025.•
3
Vlada Severne Makedonije je danas proglasila "sedmodnevnu kriznu situaciju u snabdevanju električnom energijom" zbog nestašice mazuta koji se koristi u elektrani.
Kolumbija uvodi 30-dnevno ekonomsko i socijalno vanredno stanje
23.12.2025.•
1
Kolumbijski predsednik Gustavo Petro proglasio je 30-dnevno ekonomsko i socijalno vanredno stanje.
Ko pokuša da izbegne obavezni vojni rok u Nemačkoj - preti mu prisilna regrutacija ili novčana kazna
23.12.2025.•
5
Od januara 2026. godine Nemačka će imati obaveznu vojnu službu, a svi muškarci određenog uzrasta moraju da popune upitnik Nemačkih oružanih snaga (Bundesver) i prođu lekarski pregled.
Mladić osuđen na 50 godina zatvora za ubistvo deteta u školi u Zagrebu
23.12.2025.•
0
Sudsko veće suda u Zagrebu je prvostepeno osudilo na 50 godina zatvora dvadesetogodišnjaka zbog ubistva deteta u osnovnoj školi u Zagrebu, četiri pokušaja teškog ubistva i 50 krivičnih dela povrede detetovih prava.
Tramp koji ne odustaje od anektiranja Grenlanda: "Potreban nam je zbog nacionalne zaštite"
23.12.2025.•
4
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da je Grenland potreban SAD za "nacionalnu zaštitu" i da "moramo da ga imamo".
Već desetoro dece u Holandiji ostalo bez ruku ili prstiju zbog petardi
23.12.2025.•
3
Broj dece u Holandiji koja doživljavaju teške povrede od vatrometa brzo raste, a do sredine decembra desetoro holandske dece izgubilo je ruku, šaku ili prste.
EU preselila celu termoelektranu iz Litvanije u Ukrajinu
23.12.2025.•
2
Evropska komisija uspešno je premestila kompletnu termoelektranu iz Litvanije u Ukrajinu, čime je završila svoju do sada najveću koordinisanu logističku operaciju.
Ljubljana zabranila trubače do kraja decembra
23.12.2025.•
22
Gradski savet Ljubljane usvojio je zabranu spontanih uličnih nastupa sa muzičkim instrumentima.
Parlamentarni izbori u Sloveniji 22. marta
22.12.2025.•
1
Predsednica Slovenije Nataša Pirc Musar saopštila je da će parlamentarne izbore raspisati za 22. mart 2026.
Savet Evrope produžio sankcije Rusiji za još šest meseci
22.12.2025.•
1
Savet Evrope saopštio je da je obnovio restriktivne mere EU protiv Rusije za dodatnih šest meseci, do 31. jula 2026. godine, navodeći kao razlog kontinuirane ruske akcije koje destabilizuju situaciju u Ukrajini.
Član bande u Salvadoru osuđen na 1.335 godina zatvora
22.12.2025.•
0
Više od 240 članova međunarodne kriminalne grupe Mara Salvatruča (MS-13), osuđeno je na hiljade godina zatvora u Salvadoru, saopštila je kancelarija državnog tužioca centralnoameričke zemlje.
Ponovo uhapšen bivši ministar poljoprivrede Crne Gore
22.12.2025.•
2
Bivši ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Crne Gore Milutin Simović uhapšen je jutros po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva.
Zbog agende "Amerika na prvom mestu": Tramp smenio 30 ambasadora, pa i u Crnoj Gori i Slovačkoj
22.12.2025.•
0
Administracija predsednika SAD Donalda Trampa smenjuje 30 karijernih diplomata sa ambasadorskih i drugih mesta u ambasadama.
Novi detalji: U pljački u Luvru ukradeno više od 8.000 dijamanata i 200 bisera vrednih 88 miliona evra
22.12.2025.•
0
Više od 8.000 dijamanata i 200 bisera, ukupne vrednosti oko 88 miliona evra, ukradeno je tokom pljačke muzeja Luvr u oktobru, otkrivaju novi detalji istrage do kojih je došla televizija BFMTV.
Japan ponovo pokreće najveću nuklearnu elektranu na svetu
22.12.2025.•
0
Skupština prefekture Nigata je izglasala poverenje guverneru te prefekture Hideju Hanazumiju, koji je prošlog meseca podržao ponovno pokretanje najveće nuklearne elektrane na svetu - Kašivazaki-Karive.
Komentari 19
Hm
The Lalosh
Ruska invazija na Ukrajinu se dešava u ovom trenutku.
Treba pamtiti istoriju, ali ne treba biti slep pred onim šta se trenutno dešava.
A vrlo je interesantno kako sve strane tumače trenutne događaje u zavisnosti sa koje su strane.
Nama je okupiran deo teritorije od strane "zapada", dok su nam Rusi glavna "podrška" (moglo bi se i tome nadugačko...).
Sa druge strane Rusi su okupirali deo Ukrajine kojima je, eto paradoksa, podrška taj "zapad" sa istim argumentima...
Zaključak je da ko god zauzima bilo koju stranu u ovome što se trenutno dešava samo navija, bez trunke principa.
Ni "zapad", ni Rusija se ne drže ni međunarodnog prava, ni principa već isključivo svojih interesa. A mi smo u toj borbi Titana totalno nebitni i potrošni toalet papir.
Ne razumem one koji misle da je bilo koja strana u pravu, a još manje one koji misle da smo mi neki bitan faktor u ovoj utakmici bez pravila, osim pravila da cilj opravdava sredstva i da će pobediti jači.
NS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar