Šta bi bilo kad bi bilo: Ako bi Tramp pripojio Kanadu - evo kako bi to izgledalo
Donald Tramp kaže da bi Kanada trebalo da postane 51. država. Trebalo bi da pazi šta želi, "savetuje" mu Politiko.
Foto: Google maps
Politiko piše, a N1 prenosi, kako najnovija Trampova izjava (verovatno) nije ozbiljna ideja, ali da novoizabrani predsednik nastavlja da vreba saveznika Sjedinjenih Država na severu ne bi li ga priključio uniji.
U ponedeljak, nakon što je kanadski premijer Džastin Trudo najavio da će se povući, Tramp je na društvenim mrežama objavio da "mnogi ljudi u Kanadi VOLE što su 51. država". U utorak je objavio mapu Kanade, obojenu u američku zastavu sa zvezdicama u prugama.
Would you support Canada becoming the 51st US State?
— Donald J. Trump News (@realTrumpNewsX) January 6, 2025
A. Yes
B. No pic.twitter.com/KikdfvtLTB
Trudou se to nije dopalo.
Politiko je odlučio da Trampa shvati bukvalno, ali ne ozbiljno, pa je postavio pitanje - koje su neposredne političke implikacije ako bi Kanada postala deo Sjedinjenih Država?
Odgovor je, prema njihovoj analizi, da bi demokrate imale značajne koristi, jer bi nova velika država Kanada predstavljala "drugu Kaliforniju". Bila bi to ogromna "plava" država, sa desetinama poslaničkih mesta, koja bi dala ogromnu prednost demokratama u Elektorskom kolegijum SAD.
There isn’t a snowball’s chance in hell that Canada would become part of the United States.
— Justin Trudeau (@JustinTrudeau) January 7, 2025
Workers and communities in both our countries benefit from being each other’s biggest trading and security partner.
Ako bi im Kanada bila osigurana, demokrate bi trebalo da pobede samo u dve kolebljive države na predsedničkim izborima 2028. Dakle, sve i da je Kanada već bila deo SAD, Tramp bi svejedno pobedio Kamalu Haris u novembru 2024. godine, jer je dobio svih sedam kolebljivih država.
Kako bi to izgledalo u brojevima:
Senat
Kanada bi dobila dva senatora, a s obzirom na njenu prevashodno liberalnu orijentaciju, nema sumnje da bi oni bili demokrate, piše Politiko. To bi neznatno smanjilo marginu republikanaca u odnosu na sadašnji Kongres: u Senatu bi bilo 53 republikanca i 49 demokrata. Republikanci bi sebi mogli da priušte dva "prebega", sa izabranim potpredsednikom Džej Di Vensom koji bi prekinuo nerešen rezultat 51-51.
Predstavnički dom
Održavajući broj od 435 članova, preraspodelom bi Kanada dobila 45 mesta. To bi bilo samo jedno manje od Kalifornije, koja bi imala 46 mesta.
Ukupno bi 31 država izgubila bi mesto u korist Kanade. Kalifornija bi izgubila šest, Teksas četiri, Florida tri, Njujork, Ilinois, Pensilvanija i Severna Karolina po dva; a po dve desetine bi izgubilo po jedno mesto.
To bi gotovo sigurno povećalo broj demokrata u Predstavničkom domu, ali je nemoguće znati u kojoj meri, zbog promene distrikta. Plava država može izgubiti crveno mesto i obrnuto, a neki od 45 kanadskih okruga bi mogli biti republikanski. Agresivno nametanje bilo koje strane moglo bi značajno da promeni ishode nekih budućih izbora.
Elektorski kolegijum
Promena broja mesta u Predstavničkom domu takođe bi značila značajan pomak u Elektorskom kolegijumu, preoblikujući buduće predsedničke izbore.
Trenutno, plave države imaju 226 (gotovo sigurnih) elektorskih glasova, crvene države 219, a sedam bojnih polja - Mičigen, Viskonsin, Pensilvanija, Severna Karolina, Džordžija, Nevada, Arizona - imaju 93.
Sa 47 elektorskih glasova Kanade (45 mesta u Predstavničkom domu + dva senatora), demokrate bi ušle na izbore sa 253 mesta, republikanci bi imali 202, a bilo bi ih 85 za preuzimanje.
Demokratskom kandidatu bi trebalo samo 18 elektorskih glasova da bi došao do 271 i osvojio većinu od sadašnjih 540 glasova na Izbornom kolegijumu. To bi zahtevalo samo dva bojna polja, dok bi republikanci morali da pobede najmanje pet.
To bi bio veliki nedostatak za republikance, ali ne i nepremostiv. Tramp bi u 2024. ipak pobedio.
Ali 2028. bi sigurno bila zanimljiva - posebno kada Grenland postane 52. država, šaljivo na kraju teksta konstatuje Politiko.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Dodik proglasio pobedu Karana, SDS ne priznaje
23.11.2025.•
0
Lider vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik proglasio je večeras pobedu kandidata te stranke Siniše Karana na izborima za predsdnika Republike Srpske (RS).
Slovenci na referendumu odbacili Zakon o eutanaziji
23.11.2025.•
0
Slovenci su na referendumu odbacili Zakon o eutanaziji, pošto je protiv glasalo više od 53 odsto izašlih građana, a ostvaren je i uslov da protiv bude najmanje petina upisanih u birački spisak.
Rubio: Postignut ogroman napredak u razgovorima o kraju rata
23.11.2025.•
1
Državni sekretar SAD Marko Rubio, koji je u Ženevi vodio razgovore sa ukrajinskom delegacijom, izjavio je da su pregovarači imali veoma dobar dan i da je postignut ogroman napredak u razgovorima o okončanju rata.
Bolsonaro o pokušaju skidanja nanogice: Imao sam halucinacije od lekova
23.11.2025.•
1
Bivši brazilski predsednik Žair Bolsonaro izjavio je danas pred sudom u Braziliji da ga je "paranoja" koju su izazvali lekovi navela da pokuša da skine elektronsku nanogicu koju je nosio.
Hamas se obavezao da će poštovati prvu fazu sporazuma s Izraelom o primirju
23.11.2025.•
0
Delegacija Hamasa danas se u Kairu na sastanku sa šefom obaveštajne službe Egipta obavezala da će poštovati "prvu fazu" sporazuma s Izraelom o primirju u Pojasu Gaze, saopštio je taj palestinski islamistički pokret.
Crveni krst smanjuje budžet, ukida skoro 3.000 radnih mesta
23.11.2025.•
0
Međunarodni komitet crvenog krsta (ICRC) saopštio je da je smanjio svoj budžet za 2026. godinu za 17 odsto i da ukida 2.900 radnih mesta, kao posledicu budžetskih rezova u međunarodnoj pomoći.
Završeni pregovori u Ženevi: "Imali smo verovatno najproduktivniji i najznačajniji sastanak"
23.11.2025.•
0
U Ženevi su završeni pregovori visoke američke delegacije sa predstavnicima Ukrajine, Nemačke, Francuske i Velike Britanije o mirovnom planu za Ukrajinu koji je predloži američki predsednik Donald Tramp.
Oko 50 kidnapovanih učenika u Nigeriji uspelo da pobegne
23.11.2025.•
0
Pedeset od više od 300 učenika koji su oteti iz nigerijske katoličke škole prošle nedelje uspelo je da pobegne, saopštilo je danas Hrišćansko udruženje Nigerije (CAN).
Na dan izbora u Republici Srpskoj duge kolone vozila iz Srbije na granici
23.11.2025.•
13
Na graničnom prelazu Trbušnica - Šepak danas su neuobičajeno duge kolone vozila koja iz Srbije ulaze u BiH, na dan kada se u Republici Srpskoj održavaju prevremeni izbori za predsednika, objavili su sarajevski mediji.
Šok u Francuskoj posle izjave čelnika vojske da će njihovi vojnici ginuti u ratu s Rusijom
23.11.2025.•
7
Izjava čelnika vojske da će Francuzi morati da se pomire s tim da će njihovi vojnici ginuti u ratu s Rusijom izazvala je šok u Francuskoj, uz odjek i u evropskoj javnosti.
U poplavama u Vijetnamu poginulo više od 90 ljudi
23.11.2025.•
0
U Vijetnamu je, u najnovijim poplavama, za nedelju dana poginulo najmanje 90 ljudi, saopštilo je Ministarstvo zaštite životne sredine te zemlje u novom bilansu.
Hiljade terorističkih linkova pronađeno na gejming sajtovima - sa ciljem regrutovanja mladih
23.11.2025.•
0
U međunarodnoj akciji, Europol je otkrio i uklonio hiljade linkova sa gejming platformi, od kojih mnoge koriste mlađi igrači.
Novak Đoković investira u veliki sportski centar u Atini: 20 teniskih terena, tereni za košarku, fudbal....
23.11.2025.•
12
Novak Đoković već mesecima živi van Srbije, a njegovo preseljenje u Atinu izazvalo je burne reakcije i debate.
Grupa sudija i tužilaca: Napadači iz Ćacilenda - da li je BIA proveravala ko su ti ljudi?
23.11.2025.•
2
Neformalna grupa sudija i tužilaca Odbrana struke osudila je nedavni nasilni, fizički napad na pripadnike medija koji se dogodio u zoni takozvanog Ćacilenda.
Slovenci danas na referendumu glasaju da li su za uvođenje eutanazije ili ne
23.11.2025.•
2
U Sloveniji je danas u 7 časova otvoreno više od 3.000 biračkih mesta, na kojima će građani odlučivati o sprovođenju zakona o pomoći pri dobrovoljnom prekidu života.
Građani Republike Srpske danas na prevremenim izborima biraju predsednika
23.11.2025.•
0
Prevremeni predsednički izbori održavaju se danas u Republici Srpskoj.
VIDEO: Bolsonaro priznao da je lemilicom pokušao da skine nanogvicu
23.11.2025.•
4
Bivši brazilski predsednik Žair Bolsonaro priznao je da je koristio lemilicu da bi otvorio svoju elektronsku nanogvicu, rekavši da je to učinio iz radoznalosti.
Evropska komisija predložila uvođenje "vojnog Šengena" - šta je to?
23.11.2025.•
0
Države Evropske unije ubuduće bi mogle da imaju rok od tri dana u miru i šest sati u vanrednim situacijama da omoguće prolazak vojnih snaga i opreme drugih zemalja članica preko svoje teritorije.
Tramp novinarku nazvao "prasicom", Bela kuća: "To održava njegovu iskrenost"
23.11.2025.•
3
Bela kuća stala je u odbranu predsednika SAD Donalda Trampa nakon što je novinarku nazvao "prasicom", poručivši da njegove izjave odražavaju "iskrenost i transparentnost".
Belorusija pomilovala 31 ukrajinskog državljanina prema sporazumu Tramp-Lukašenko
22.11.2025.•
0
Belorusija je pomilovala 31 ukrajinskog državljanina, u okviru sporazuma između beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka i njegovog američkog kolege Donalda Trampa, javila je danas državna televizija.
Problemi zbog snega širom regiona
22.11.2025.•
0
Obilne snežne padavine paralisale su mnoge gradove u regionu.
Komentari 1
Hm...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar