Građani četiri najveće članice EU podržavaju povratak Velike Britanije, pokazuje istaživanje
Deset godina nakon što su britanski poslanici na referendumu izglasali izlazak Velike Britanije iz Evropske unije, novo istraživanje pokazuje da većina građana četiri najveće članice EU podržava njen povratak.
Foto: Pixabay (ilustracija)
Međutim, ne pod istim povlašćenim uslovima koje je ranije imala.
Prema istraživanju "EuroTrack", koje je sproveo institut YouGov u šest zapadnoevropskih zemalja, uključujući Veliku Britaniju, najmanje polovina ispitanika u Francuskoj, Nemačkoj, Italiji i Španiji smatra da bi Ujedinjenom Kraljevstvu trebalo dozvoliti ponovni ulazak u EU, prenosi danas britanski Gardijan.
Podrška povratku Velike Britanije u EU je najniža u Italiji (51 odsto), a najviša u Nemačkoj (63 odsto).
Međutim, kada se postavi pitanje da li bi Velika Britanija trebalo da se vrati pod istim uslovima, uključujući zadržavanje britanske funte, izuzeće od evra i ostanak van šengenskog prostora, podrška značajno opada.
U proseku, svega petina ispitanika u ove četiri zemlje smatra da bi Velika Britanija trebalo da se vrati kao da nikada nije ni izašla. Većina (između 58 i 62 odsto) smatra da bi zemlja morala da učestvuje u svim ključnim politikama EU.
Poseban deo ankete, kako navodi Gardijan, ispitivao je da li bi Velikoj Britaniji trebalo dozvoliti povratak ukoliko bi insistirala na starim izuzećima, a podrška ovom scenariju kreće se između 33 i 36 odsto, dok se protiv izjasnilo između 41 i 52 odsto ispitanika.
U samoj Velikoj Britaniji, 54 odsto građana podržava ponovno članstvo u EU ako se pitanje postavi uopšteno.
Međutim, ako bi povratak značio odricanje od prethodnih izuzeća, podrška pada na 36 odsto, dok je 45 odsto građana protiv takvog scenarija.
Podrška povratku bez izuzeća oštro opada među biračima koji su ranije glasali za ostanak u EU. Iako 60 odsto birača koji su glasali za ostanak i dalje podržava povratak pod novim uslovima, to je pad od 25 procentnih poena u odnosu na pitanje bez uslova. Među glasačima Laburističke partije, podrška opada sa 81 na 58 odsto, a kod Liberalnih demokrata sa 80 na 49 odsto.
Zanimljivo je da je Danska bila značajan izuzetak u istraživanju - 72 odsto ispitanika podržava britanski povratak u EU, a čak 43 odsto odobrava povratak sa starim izuzećima, ističe Gardijan.
Danska je, inače, jedna od retkih članica EU koja i sama ima zvanična izuzeća u pojedinim zajedničkim politikama. Istraživanje je takođe pokazalo da bi većina građana u svih pet kontinentalnih zemalja podržala ulazak nezavisne Škotske u Evropsku uniju, uz podršku između 63 i 75 odsto.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Zelenski: SAD nude novi format razgovora koji uključuje Rusiju i Ukrajinu
20.12.2025.•
0
Američke vlasti su ponudile potencijalni novi format za mirovne pregovore između Ukrajine i Rusije, uz učešće američkih i moguće evropskih izaslanika, izjavio je danas ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.
Britanija smanjila sredstva za suzbijanje ruskog uticaja na Zapadnom Balkanu
20.12.2025.•
0
Velika Britanija smanjila je finansijsku pomoć za suprotstavljanje uticaju Rusije i širenju dezinformacija na Zapadnom Balkanu, piše Gardijan.
Italijanska policija uhapsila više od 380 osoba i zaplenila 1,4 tone droge
20.12.2025.•
0
U Italiji su uhapšene 384 osobe i zaplenjeno je oko 1,4 tone droge u velikoj operaciji italijanske policije protiv trgovine drogom.
Nesreća na žičari na Durmitoru, jedna osoba poginula
20.12.2025.•
1
Jedna osoba poginula je u nesreći koja se danas dogodila na žičari na Savinom kuku na Durmitoru.
Dečaku u Osijeku petarda eksplodirala u ruci, ostao bez dva prsta
20.12.2025.•
0
Desetogodišnjaku u Osijeku u ruci je eksplodirala petarda, a zbog teških povreda amputirana su mu dva prsta leve ruke, objavila je osiječka policija.
Tramp najavio "Patriotske igre" za 2026, usledila poređenja sa "Igrama gladi"
20.12.2025.•
0
Predsednik SAD Donald Tramp najavio je da će Bela kuća biti domaćin takmičenja "Patriot Games", koje će okupiti mlade sportiste iz svih saveznih država i teritorija, u okviru proslave 250. godišnjice SAD.
Bivši pakistanski premijer Imran Kan i njegova supruga osuđeni na po 17 godina zatvora
20.12.2025.•
2
Pakistanski sud osudio je bivšeg premijera Imrana Kana i njegovu suprugu Bušru Bibi na po 17 godina zatvora u slučaju korupcije poznatom kao Tošahana 2, prenela je novinska agencija PTI.
Da predupredi još veće zagađenje vazduha: Sofija uvodi vikend zelene karte
20.12.2025.•
0
Opština Sofija u Bugarskoj najavila je uvođenje vikend zelene karte za javni prevoz od 20. do 22. decembra, kao preventivnu meru zbog visokog nivoa zagađenja vazduha i najavljenog formiranja magle.
FOTO: Objavljeno na hiljade dokumenata o Epstinu, na fotografijama Klinton, Majkl Džekson, Mik Džeger...
20.12.2025.•
0
Ministarstvo pravde SAD objavilo je hiljade novih dokumenata o osuđenom seksualnom prestupniku Džefriju Epstinu, ali je najmanje 550 stranica u tim dosijeima u potpunosti zacrnjeno, objavio je CBS.
Frankfurt uveo noćni taksi za žene po nižoj ceni
20.12.2025.•
0
Grad Frankfurt u Nemačkoj omogućio je ženama da noću koriste taksi unutar grada po subvencionisanoj ceni od šest evra, prenosi nemački javni emiter WDR.
Singapur počinje da kažnjava internet prevarante sa 24 udaraca štapom
20.12.2025.•
0
Vlada Singapura je saopštila da će se internet prevaranti od 30. decembra kažnjavati s 24 udaraca štapom, u skladu sa izmenama Krivičnog zakona uvedenim s ciljem da se sprečava sve veći broj takvih prestupa.
Centar za scenske umetnosti "Džon F. Kenedi" biće preimenovan u "Tramp-Kenedi"
20.12.2025.•
0
Upravni odbor Centra za scenske umetnosti Džon F. Kenedi je jednoglasno odlučio da će se taj objekat ubuduće zvati "Memorijalni centar za scenske umetnosti Donald Tramp i Džon Kenedi".
Vlada Britanije odustala od eksproprijacije zamrznute ruske imovine
19.12.2025.•
3
Vlada Velike Britanije odustala je od eksproprijacije zamrznute ruske imovine, nakon što tu odluku u četvrtak nije uspela da donese Evropska unija, objavio je Fajnenšel tajms, pozivajući se na izjavu zvaničnika.
Četiri tone kokaina zaplenjene na brodu na Atlantiku
19.12.2025.•
0
Grčke vlasti naložile su pritvor navodnom vođi velikog narko kartela nakon zaplene četiri tone kokaina na ribarskom brodu u Atlantskom okeanu.
Hrvatska policija zaplenila skoro 13 kilograma kokaina na granici
19.12.2025.•
0
Hrvatska policija je danas zaplenila skoro 13 kilograma kokaina na graničnom prelazu prema Crnoj Gori i uhapsila albanskog državljanina.
Premijeri Belgije i Italije pobednici, nemački kancelar gubitnik samita EU
19.12.2025.•
1
Briselski portal Politiko proglasio je belgijskog premijera Barta de Vevera pobednikom, a nemačkog kancelara Fridriha Merca gubitnikom samita EU.
Tramp potpisao Zakon o autorizaciji nacionalne odbrane koji kritikuje Srbiju
19.12.2025.•
7
Predsednik SAD Donald Tramp potpisao je Zakon o autorizaciji nacionalne odbrane (NDAA), u kojem se, između ostalog, navodi da je stanje demokratije u Srbiji zabrinjavajuće i da su uslovi za održavanje izbora nepravedni.
Tramp suspendovao lutriju za zelene karte nakon ubistva na univerzitetu
19.12.2025.•
2
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp suspendovao je program lutrije za vize za različitosti, poznat kao lutrija za zelene karte.
Lukašenko: Rusija raketni sistem "Orešnik" rasporedila u Belorusiji
18.12.2025.•
6
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko je izjavio da je Rusija u Belorusiji rasporedila svoj najnoviji raketni sistem "Orešnik" sposoban za nošenje nuklearnog oružja.
VIDEO: Tuča i baklje u albanskom parlamentu tokom glasanja za ombudsmana
18.12.2025.•
4
Albanski poslanici su se potukli sa čuvarima tokom današnje sednice parlamenta, vikali, vukli jedni druge i palili baklje u dvorani.
VIDEO Neredi u Briselu: Policija bacila suzavac na poljoprivrednike koji protestuju
18.12.2025.•
0
Policija je u Briselu upotrebila suzavac i vodene topove protiv više hiljada farmera koji su se okupili u gradu, blokirali puteve traktorima i bacali krompir i jaja zbog spornog trgovinskog sporazuma sa Južnom Amerikom.
Komentari 10
Miro
Ljubomir
Takođe, Ameri nisu pobegli iz Avganistana, kako mnogi to tumače, nego je to bilo taktičko premeštanje svojih snaga u region Ukrajine i Irana, za sve ovo što rade u Ukrajini i bliskom istoku zajedno sa Izraelom!
Uh
14.07.2025 • 12:07
@Arogantni prosjaci
Ne deli EU nikakvu milostinju, svaku donaciju će ona višestruko da naplati.
Pričaš napamet nacionalisticke budalastine: nove članice EU (Mađarska, Poljska, Hrvatska itd.) dobijaju milijarde iz budžeta da bi se razvile i postale deo tržišta koje troši.
Šta je to EU dobila od nas? Šta bi MOGLA da dobije od ove crne rupe? Ako kažeš ‘litijum’ jasno mi je da sam gubio vreme s tobom
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar