Trampova administracija objavila dokumente o atentatu na Martina Lutera Kinga

Vlada Sjedinjenih Američkih Država objavila je više od 230.000 stranica dokumenata vezanih za atentat na aktivistu za ljudska prava Martina Lutera Kinga iz 1968. godine.
Trampova administracija objavila dokumente o atentatu na Martina Lutera Kinga
Foto: Pixabay (ilustracija)

Predsednik Donald Tramp je ranije ove godine naložio njihovo deklasifikovanje.

Ti podaci, koji nisu bili digitalizovani i decenijama su bili čuvani u vladinim arhivama, uključuju zapise FBI-ja, CIA-e i druge relevantne materijale iz istrage, piše CBS njuz.

Kancelarija direktora Nacionalne obaveštajne službe (ODNI) navodi da objavljeni dokumenti sadrže interne FBI dopise koji detaljno opisuju napredak istrage, kao i informacije o Džejmsu Erlu Reju, koji je kasnije priznao ubistvo Kinga.

Direktorka ODNI-a, Tulsi Gabard, rekla je da su ti dokumenti prvi put objavljeni onlajn u jednoj celokupnoj kolekciji sa minimalnim redakcijama, premda su neki delimično dostupni već ranije kroz zahteve prema Zakonu o slobodi informacija.

Takođe je napomenula da su Kingovi rođaci imali priliku da pregleduju dosijee pre nego što su oni postali javni.

Reakcije Kingove porodice bile su različite.

Dvoje dece, Bernis King i Martin Luter King III, pozvali su javnost da pristupe dokumentima "sa poštovanjem", naglašavajući da je atentat na njihovog oca duboko ličan gubitak.

Bernis King je izrazila zabrinutost zbog ponovnog suočavanja sa "traumatičnim detaljima", dok je nećaka, Alveda King, podržala objavljivanje, nazivajući to "istorijskim korakom ka istini".

Rej se izjasnio krivim za ubistvo Kinga u Memfisu godinu dana nakon atentata i osuđen je na 99 godina zatvora, ali je kasnije povukao svoju krivicu i godinama je bezuspešno tražio novo suđenje.

Umro je 1998. godine.

Iako je on bio osuđen za ubistvo, porodica King i neki zvaničnici smatraju da je ubistvo bilo deo šire zavere, dok je Ministarstvo pravde u nekoliko navrata tvrdilo da je Rej delovao sam.

U 1999. godini, sud u Tenesiju je presudio da su "vladine agencije" bile povezane sa atentatom, što je izazvalo dodatne teorije o učešću zvaničnika u tom atentatu.

OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Kuba ponovo ostala bez struje

Kubanska nacionalna elektroenergetska mreža u subotu je isključena po drugi put u poslednjih nedelju dana zbog naftne blokade koju su ovoj karipskoj državi uvele SAD, saopštili su kubanski zvaničnici.

Tramp ima šest zahteva za Iran

Admiministracija Donalda Trampa, nakon tri nedelje rata, započela je razgovore o sledećoj fazi i o tome kako bi mirovni pregovori sa Iranom mogli da izgledaju, a od Teherana bi se tražilo da ispuni šest zahteva.

Ugašeno više od 370.000 sajtova na dark vebu

U okviru akcije koju su predvodile nemačke vlasti uz podršku Evropola, na dark vebu je ugašeno više od 373.000 sajtova koji su bili povezani sa dečjom seksualnom eksploatacijom i sajber kriminalom, saopštio je Evropol.