Samit Brdo-Brioni: Značaj dobrosusedskih odnosa, pomirenja i stabilnosti
Učesnici samita inicijative Brdo-Brioni danas su u Draču usvojili zajedničku izjavu, u kojoj su naglasili da su dobrosusedski odnosi, regionalna stabilnost i pomirenje temelj evropske budućnosti Zapadnog Balkana.
Učesnici samita ukazali su i na značaj zajedničkog suočavanja sa savremenim bezbednosnim izazovima, sajber pretnjama i posledicama klimatskih promena, prenela je slovenačka agencija STA.
Lideri Zapadnog Balkana, među kojima i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, okupili su se danas u Draču na samitu inicijative Brdo-Brioni, čija je glavna tema bila evropska perspektiva Zapadnog Balkana.
Učesnike Samita u Draču dočekali su predsednica Slovenije Nataša Pirc Musar i predsednik Hrvatske Zoran Milanović, kao organizatori, i predsednik Albanije Bajram Begaj, kao domaćin.
Na sastanku su učestvovali i predsednik Crne Gore Jakov Milatović, članovi Predsedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović, Denis Bećirović i Željko Komšić, predsednica Severne Makedonije Gordana Siljanovska-Davkova i kosovska predsednica Vjosa Osmani.
Predsednica Slovenije Nataša Pirc Musar na samitu je državama Zapadnog Balkana obećala dalju podršku Slovenije u procesu približavanja Evropskoj uniji (EU) ocenivši da bi taj proces trebalo da teče brže, ali bez snižavanja standarda.
Kako prenosi STA, Pirc Musar je naglasila da pored razgovora o budućnosti treba govoriti i o prošlosti.
"Države regiona grade prostor dijaloga, poverenja i saradnje čak i onda kada se čini da su razlike među nama zaista velike... Bez istinskog dijaloga, bez rešavanja otvorenih pitanja i bez pomirenja – što je možda najtvrđi orah u našem regionu – neće biti stvarnog napretka", naglasila je.
Prema uverenju Pirc Musar, evropska perspektiva Zapadnog Balkana najdelotvorniji je geopolitički instrument za obezbeđivanje stabilnosti, mira i bezbednosti.
"Slovenija podržava dalje korake u procesu proširenja... Istovremeno očekujemo od kandidata napredak u sprovođenju reformi, posebno u oblasti vladavine prava, dobrog upravljanja i ljudskih prava", rekla je i naglasila da i sama EU mora uraditi svoj deo posla.
Ovogodišnji samit procesa Brdo-Brioni je održan pod sloganom "Zajednički interesi, zajednička posvećenost zajedničkoj budućnosti: zajedno napred ka EU", koji, prema rečima slovenačke predsednice, ne bi trebalo da bude samo simboličan.
Predsednik Albanije Bajram Begaj na samitu je ocenio da je inicijativa Brdo–Brioni ključni mehanizam za jačanje dijaloga, dobrosusedskih odnosa i približavanje EU.
Značaj dijaloga kakav se odvija na ovom samitu istakao je i hrvatski predsednik Zoran Milanović.
"Nećemo donositi velike zaključke, nećemo pokretati nove inicijative, nećemo donositi novac – u ovom formatu to nije moguće. Ali možemo razgovarati i sagledavati iskustva i probleme unutar EU, kojih je zaista mnogo", rekao je Milanović i najavio da će sledeći samit biti održan naredne godine u Hrvatskoj.
Učesnici samita posebnu pažnju posvetili su sprovođenju šest milijardi evra vrednog plana EU za ekonomski rast Zapadnog Balkana za period 2024–2027.
Slovenija, prema rečima predsednice, snažno podržava sprovođenje tog plana, ali očekuje i da sve države regiona prepoznaju ovu priliku i sprovedu neophodne reforme.
Pirc Musar je nakon sastanka istakla da region, zbog nedostatka prilika, napušta veliki broj mladih ljudi, pa je zajednička odgovornost država da stvore uslove za kvalitetna radna mesta i privlačno socijalno okruženje.
Upravo to bila je tema sastanka koji su, pre samita lidera, održali direktori zavoda za zapošljavanje iz država učesnica procesa Brdo–Brioni. Oni su se obavezali na bližu saradnju u usklađivanju obrazovanja sa potrebama tržišta rada i u programima za povratak talenata.
Proces Brdo–Brioni zajednička je slovenačko-hrvatska inicijativa čije su članice Albanija, Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Severna Makedonija i Kosovo.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Netanjahu: Neće biti beskrajnog rata sa Iranom
03.03.2026.•
1
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je da SAD i Izrael ne vode "beskrajni rat" protiv Irana i da će operacija biti "brza i odlučna".
VIDEO: Objavljeni snimci saslušanja Bila i Hilari Klinton u slučaju Epstin
03.03.2026.•
0
Odbor za nadzor Predstavničkog doma američkog Kongresa objavio je snimke prošlonedeljnih saslušanja bivšeg američkog predsednika Bila Klintona i bivše državne sekretarke Hilari Klinton u okviru istrage o Džefriju Epstinu
Melanija Tramp predsedavala sednicom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija
03.03.2026.•
0
Prva dama SAD Melanija Tramp predsedavala je sednicom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (SBUN) u Njujorku, na kojoj su teme bile uloga obrazovanja u unapređenju tolerancije i svetskog mira i deca i oružani sukobi.
Moreuz Ormuz zatvoren, Iran zapretio da će gađati svaki brod koji pokuša da prođe
03.03.2026.•
1
Savetnik komandanta Iranske revolucionarne garde rekao je da je moreuz Ormuz, koji spaja Persijski zaliv sa Indijskim okeanom, zatvoren i da će se brodovi koji budu pokušali da plove kroz njega "naći na meti".
Umro šef sicilijanske mafije Benedeto "Nito" Santapaola
03.03.2026.•
1
Benedeto "Nito" Santapaola, istorijski vođa sicilijanske mafije Koza nostre u Italiji, umro je u 87. godini u zatvoru Opera kod Milana, gde je izdržavao kaznu u takozvanom "strogom zatvoru".
Makron: Francuska povećava broj nuklearnih bojevih glava
02.03.2026.•
3
Francuski predsednik Emanuel Makron objavio je da će Francuska povećati broj nuklearnih bojevih glava, kojih ima manje od 300, ali nije naveo za koliko.
Tramp: Razbijamo Iran, veliki talas napada tek dolazi
02.03.2026.•
17
Američka vojska "razbija Iran", ali novi veliki talas napada tek treba da dođe, izjavio je danas američki predsednik Donald Tramp.
Pakistan uveo policijski čas zbog demonstracija povodom napada na Iran
02.03.2026.•
0
Pakistanske vlasti proglasile su trodnevni policijski čas i rasporedile vojsku u severoistočnim gradovima Gilgit i Skardum.
Direktor Nuklearne agencije: Možda će biti potrebna masovna evakuacija sa Bliskog istoka
02.03.2026.•
2
Direktor Međunarodne agencije za nuklearnu energiju (IAEA) Rafael Grosi upozorio je da bi na Bliskom istoku mogla da bude neophodna masovna evakuacija, ako dođe do napada na civilne nuklearne elektrane.
Ambasada Srbije u UAE upozorila srpske građane u toj zemlji: Ne nasedajte na prevare
02.03.2026.•
1
Ambasada Srbije u Ujedinjenim Arapskim Emiratima upozorila je građane Srbije, koji se trenutno nalaze u toj zemlji, na potencijalne prevare.
Određeno mesec dana pritvora bratu Mila Đukanovića
02.03.2026.•
0
Sudija za istragu Osnovnog suda u Nikšiću odredio je mesec dana pritvora biznismenu Acu Đukanoviću, bratu bivšeg predsednika i nekadašnjeg premijera Crne Gore Mila Đukanovića.
Kuvajt greškom oborio američke avione
02.03.2026.•
8
Centralna komanda Oružanih snaga SAD je saopštila da Vojska Kuvajta "greškom oborila" nekoliko borbenih aviona Ratnog vazduhoplovstva SAD, prenosi CNN.
Nastavlja se rat: Eksplozije u Izraelu i arapskim državama, gađani ciljevi u Iranu
02.03.2026.•
2
Iran i militanti koje ta zemlja podržava ispalili su jutros rakete na Izrael i arapske države u Persijskom zalivu dok su Izrael i SAD gađale ciljeve u Iranu, u nastavku rata koji je počeo u subotu.
VIDEO Tramp u novom obraćanju: Verovatno će umreti još naših vojnika, to je prosto tako
02.03.2026.•
7
Američki predsednik Donald Tramp obećao je osvetu za smrt trojice američkih vojnika poginulih u sukobu s Iranom i najavio moguće nove gubitke.
Švajcarska sledi sankcije EU protiv Rusije, ali ih uvodi i Ukrajini
01.03.2026.•
1
Evropska unija uvela je Rusiji niz sankcija koje i Švajcarska dosledno primenjuje, ali iste sankcije, pozivajući se na neutralnost, uvodi i Ukrajini, što nailazi na kritike u delu javnosti, piše švajcarska RTV SRF.
Tek svaki četvrti Amerikanac podržava napad na Iran
01.03.2026.•
2
Tek svaki četvrti Amerikanac podržava vazdušne udare SAD i Izraela na Iran, pokazuju rezultati istraživanja javnog mnenja Rojtersa i agencije Ipsos.
Belgija zaplenila tanker iz ruske tajne flote
01.03.2026.•
7
Belgija je danas zaplenila naftni tanker ruske tajne flote, saopštio je ministar odbrane te zemlje Teo Franken.
Netanjahu: Izrael će pojačati napade na Iran
01.03.2026.•
4
Premijer Izraela Benjamin Netanjahu izjavio je danas da će njegova zemlja pojačati napade na Iran narednih dana i dodao da je dao uputstva za nastavak izraelske operacije protiv Irana.
Tri američka vojnika ubijena, petorica teško ranjena
01.03.2026.•
7
Tri pripadnika američke vojske poginula su danas a petoro je teško ranjeno u iranskom napadu", saopštila je Centralna komanda Sjedinjenih Američkih Država (CENTCOM).
Ubijen i bivši predsednik Irana Mahmud Ahmadinedžad
01.03.2026.•
21
Bivši predsednik Irana Mahmud Ahmadinedžad, koji je vodio zemlju od 2005. do 2013. godine i bio član Saveta za svrsishodnost, ubijen je u izraelskim vazdušnim napadima, javlja Ilna.
U Republici Srpskoj danas Dan žalosti, u Federaciji BiH se slavi Dan nezavisnosti
01.03.2026.•
4
U Republici Srpskoj danas je proglašen Dan žalosti, povodom 34 godine od početka sukoba u Bosni i Hercegovini (BiH).
Komentari 1
Sergio
Ako je tako šta će onda vučić tamo?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar