Britanski penzioner godinama primao pogrešnu penziju: Sada mora da vrati skoro 30.000 evra
Penzionisani britanski državni službenik Derek Riči (63) suočava se sa prinudnim povraćajem 28.640 evra preplaćenih penzijskih davanja, koja je primao u prethodnih 11 godina na osnovu pogrešnog obračuna iz 2014. godine.
Foto: Pixabay (ilustracija)
U pismu upućenom Ričiju, nadležne službe su se u martu izvinile "zbog eventualnih neprijatnosti" i obavestile ga da može da vrati novac putem bankovnog transfera ili u ratama, piše danas "Gardijan".
Riči je odmah zatražio objašnjenje, koje, kako navodi, nije dobio.
Tri meseca nakon toga, Ričiju je zaprećeno tužbom ukoliko ne počne sa povraćajem.
"Tokom poslednjih 11 godina donosio sam odluke i planove na osnovu brojki koje su mi date, a greška će mi prouzrokovati značajne teškoće", rekao je Riči, kome su nakon greške prepisani lekovi za depresiju i anksioznost.
Planirao je da se potpuno penzioniše 2027. godine, ali će, kako je naveo, morati da se vrati na posao kako bi otplatio dug.
Riči je jedan od stotina penzionera pogođenih administrativnim greškama u okviru šeme kojom upravlja "MyCSP", koji je 2019. priznao da pokušava da povrati nekoliko miliona evra od više od 2.000 penzionera.
Greške su otkrivene tokom revizije, ali Ričijeve preplate nisu inicijalno uočene, već su se postepeno povećavale sa oko 230 evra godišnje na 4.500 evra.
U oktobru je parlamentarni odbor kritikovao upravljanje penzijskim šemama i predložio da se sistem vrati pod direktnu kontrolu državnih službi.
Trenutno je šema prešla u ruke kompanije "Capita", koja obećava modernizaciju i poboljšanje usluge penzionerima.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
MUP Severne Makedonije pokrenuo prekršajni postupak protiv gradonačelnika Struge
06.12.2025.•
0
Ministarstvo unutrašnjih poslova Severne Makedonije saopštilo je da je pokrenut prekršajni postupak protiv gradonačelnika Struge.
Francuski poslanici ponovo usvojili obustavu penzione reforme do 2028. godine
06.12.2025.•
0
Poslanici francuskog parlamenta ponovo su usvojili obustavu primene penzione reforme na osnovu člana 45 predloga zakona o finansiranju socijalnih izdvajanja za 2026. godinu, prenose danas francuski mediji.
Šumski požari u Novom Južnom Velsu: Evakuacija hiljada stanovnika
06.12.2025.•
0
Vlasti Novog Južnog Velsa u Australiji izdale su hitna upozorenja za evakuaciju hiljada stanovnika zbog šumskih požara koji su zahvatili hiljade hektara šumskog zemljišta.
Privedena dva mladića u Splitu zbog napada na državljane Srbije
06.12.2025.•
2
Policija u Splitu privela je dvojicu mladića, starosti 16 i 18 godina, zbog napada na dvojicu državljana Srbije.
Nemački Bundestag odobrio paket mera, penzije ostaju na 48 odsto prosečne plate
05.12.2025.•
4
Poslanici nemačkog Bundestaga odobrili su danas paket penzionih reformi koji je izazvao pobunu u redovima stranke kancelara Fridriha Merca.
Sud naredio da se objave transkripti velike porote iz slučajeva protiv Džefrija Epstajna
05.12.2025.•
0
Federalni sudija na Floridi je naredio da se objave transkripti većanja velike porote iz slučajeva protiv osuđenog seksualnog prestupnika Džefrija Epstajna.
VIDEO: Pogledajte kako policija u Moldaviji pretresa grupu obučavanu u Srbiji
05.12.2025.•
4
Moldavska policija sprovela je više od 50 pretresa širom zemlje u okviru akcije protiv organizovane grupe koja je navodno planirala destabilizaciju i masovne nerede u Moldaviji, a prethodno je obučavana u Srbiji.
Optužnice zbog malverzacija sa EU novcem i u Hrvatskoj
05.12.2025.•
0
Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO) u Zagrebu podigla je optužnicu protiv 29 hrvatskih državljana i jednog trgovačkog društva.
Otkinuta glava sa Titovog spomenika u Velenju
05.12.2025.•
12
Spomenik Josipu Brozu Titu u Velenju ostao je bez glave maršala, koju je pokušao da ukrade jedan muškarac.
Evropske analize: Hapšenje Mogerini i korupcija u Ukrajini narušavaju kredibilitet EU
05.12.2025.•
7
Hapšenje bivše čelnice EU diplomatije Federike Mogerini i korupcija u vrhu vlasti Ukrajine, zahteva hitnu reakciju, jer urušava kredibilitet Evropske unije, ocenjuju evropski analitičari.
Parlament Švajcarske ublažio ograničenja na izvoz oružja
04.12.2025.•
4
Parlament Švajcarske je danas glasao za ublažavanje ograničenja na izvoz oružja da bi podržao domaću industriju i navode da to neće ugrožiti neutralnost te države.
SDS traži da posle 20 godina bude skinut sa crne liste SAD
04.12.2025.•
0
Vršilac dužnosti predsednika Srpske demokratske stranke (SDS) Jovica Radulović zatražio je skidanje te stranke s "crne liste" SAD, navodeći da su razlozi za uvođenje sankcija odavno irelevantni i da više ne postoje.
Litvanski sud osudio lidera stranke vladajuće koalicije zbog podsticanja mržnje prema Jevrejima
04.12.2025.•
4
Litvanski sud je danas osudio lidera jedne od stranaka u koalicionoj vladi zbog antisemitskih komentara.
Federika Mogerini podnela ostavku na mesto rektorke Koledža Evrope posle optužbi za prevaru
04.12.2025.•
1
Bivša šefica diplomatije EU Federika Mogerini, optužena za prevaru, podnela je ostavku na mesto rektorke Koledža Evrope.
Državljanin Srbije uhapšen u Crnoj Gori po Interpolovoj poternici iz Beograda
04.12.2025.•
0
Državljanin Srbije L.K. uhapšen je u Podgorici po međunarodnoj poternici, koju je raspisao Interpol Beograd.
Istraživanje pokazalo: Skoro polovina Evropljana Trampa vidi kao neprijatelja
04.12.2025.•
7
Gotovo polovina Evropljana vidi američkog predsednika Donalda Trampa kao "neprijatelja Evrope".
Protiv Rusije do sada uvedeno skoro 31.000 sankcija
04.12.2025.•
1
Broj sankcija uvedenih protiv Rusije od 2014. godine približio se 31.000, a najviše su ih donele SAD, Kanada i Švajcarska, prema proračunima RIA Novosti zasnovanim na dostupnim informacijama i podacima nezavisnog analit
Prijava protiv muškarca u Rijeci koji je nosio zastavu sa petokrakom i jugoslovenskom trobojkom
04.12.2025.•
11
Riječka policija podnela je prekršajnu prijavu protiv muškarca koji je na antifašističkom skupu u Rijeci proteklog vikenda nosio partizansku zastavu sa crvenom zvezdom petokrakom i jugoslovenskom trobojkom.
Gutereš: Cilj Izraela bio da uništi Hamas, a uništena je Gaza i počinjeni ratni zločini
03.12.2025.•
3
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija (UN) Antonio Gutereš rekao je da ima jake razloge da veruje da su počinjeni ratni zločini u Gazi.
Nastavlja se potraga za avionom nestalim 2014. godine: U njemu bilo skoro 240 ljudi
03.12.2025.•
1
Ministarstvo saobraćaja Malezije saopštilo je da će jedna privatna firma nastaviti sa potragom za avionom "Malezija Erlajnsa" (Malaysia airlines") broj 370 koji je nestao 2014. godine.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar