Peter Mađar ima ubedljivu prednost u narodu: Može li pobediti Viktora Orbana?
Redovni parlamentarni izbori u Mađarskoj, zakazani za 12. april, mogli bi biti ključni za aktuelnog premijera Viktora Orbana.
Prvi put od dolaska na vlast 2010. godine on i njegova stranka Fides suočavaju se sa realnom mogućnošću da izgube vlast, ocenjuju mađarski novinari za portal Magločistač.
Prema relevantnim istraživanjima javnog mnjenja, prednost među biračima ima opozicioni lider Peter Mađar, predvodnik novoformirane stranke Tisa. Kako navodi novinar u penziji Gabor Bodiš, Tisa vodi najmanje 10 odsto ispred Fidesa, dok pojedine analize pokazuju i razliku od 12 procenata.
"Ta prednost, koja se ne smanjuje skoro godinu dana i manje od dva meseca pre izbora, trebalo bi da znači sigurnu pobedu. Međutim, situacija nije tako kristalno jasna zbog ogromnih medijskih i finansijskih resursa Fidesa", ocenjuje Bodiš.
Mađar, nekadašnji član Fidesa, kampanju gradi na poruci o potrebi promene sistema "sad ili nikada", uz obećanja borbe protiv korupcije, jačanja nezavisnosti pravosuđa i rešavanja problema ekonomske stagnacije i socijalnih pitanja.
S druge strane, Orban kampanju vodi pod sloganom "Siguran izbor", uz snažan antievropski narativ i poruke da Mađarska neće biti uvučena u rat u Ukrajini niti ga finansirati.
Početkom februara domaćinstvima širom zemlje upućeno je pismo vlade u kojem se tvrdi da Brisel planira ukidanje 13. i 14. penzije, subvencija za komunalije i povećanje poreza radi pomoći Ukrajini. Izjašnjavanje građana kroz takozvanu "nacionalnu peticiju" nema pravno obavezujući karakter i finansirano je iz budžeta.
Nekoliko opozicionih partija najavilo je da neće učestvovati na izborima kako bi povećale šanse Mađara protiv Orbana.
Kako navode novinari budimpeštanskog portala Telex, reč je o strankama sa minimalnom podrškom koje verovatno ne bi prešle cenzus od pet odsto. U parlament bi, prema procenama, mogle ući krajnje desna Mi Hazank i levičarska Demokratska koalicija, koja se bori za opstanak.
Tokom kampanje Orban dobija podršku pojedinih desno orijentisanih stranih lidera, među kojima je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Sagovornici Magločistača ocenjuju, međutim, da ta podrška nema veliku težinu kod mađarskih birača, koji malo znaju o političkim prilikama u Srbiji.
Kako navode novinari Telex-a, prosečnom biraču Fidesa više bi značila podrška nekog zapadnog političara poput Donalda Trampa.
Sagovornici ističu da spoljnopolitičke teme nemaju presudan uticaj na birače, te da opozicija insistira na domaćim pitanjima poput korupcije, stagnacije ekonomije i socijalnih problema.
Predstojeći izbori pažljivo se prate i u Srbiji, koja se oslanja na Mađarsku kao spoljnopolitičkog saveznika. Mađarski novinari ukazuju na sličnosti u modelima vladanja Viktora Orbana i Aleksandra Vučića, uključujući mere poput ograničavanja cena hrane, povećanja penzija i povlašćenih kredita za mlade porodice, kao i nastojanja da se uspostavi kontrola nad medijima.
Prema oceni sagovornika, većina medija u Mađarskoj nalazi se u rukama osoba povezanih sa vladom, a nezavisni mediji su u nepovoljnijem položaju nego u Srbiji.
"U ovim delovima zemlje ljudi konzumiraju gotovo isključivo medije povezane s vladom, pa je vladajuća stranka u stanju da prilično dobro kontroliše informacije koje dopiru do birača", navode oni.
Ukoliko Peter Mađar pobedi, to prema oceni novinara Telex-a ne bi značajno promenilo odnos prema Savezu vojvođanskih Mađara (SVM), ali bi moglo dovesti do smanjenja finansijske podrške koja se, između ostalog, realizuje preko Fondacije "Prosperitati".
Gabor Bodiš ocenjuje da u obe zemlje "jedan čovek odlučuje o svemu", uz napomenu da je medijska kontrola u Mađarskoj gotovo potpuna, jer, za razliku od Srbije, ne postoji nijedna nezavisna televizija.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Preliminarni rezultati izbora u Mađarskoj: Tisa ima dvotrećinsku većinu, Orban gubi vlast
13.04.2026.•
78
Prema do sada obrađenim podacima, na parlamentarnim izborima u Mađarskoj pobedila je stranka Tisa.
GRAFIKA: Rezultati izbora u Mađarskoj - Mađar skinuo Orbana sa vlasti
12.04.2026.•
35
Partija Tisa ubedljivo vodi na izborima u Mađarskoj. Orbanovoj vlasti je došao kraj posle 16 godina.
WSJ: Tramp najavio masovna pomilovanja pred kraj mandata
12.04.2026.•
1
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp više puta je najavio mogućnost masovnih pomilovanja saradnika iz administracije pre odlaska sa funkcije, javlja Volstrit džurnal.
Ursula fon der Lajen: Večeras srce Evrope jače kuca u Mađarskoj
12.04.2026.•
10
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je večeras posle rezultata parlamentarnih izbora u Mađarskoj da srce Evrope jače kuca u toj zemlji gde je pobednik proevropski opozicioni lider Peter Mađar.
Orban priznao poraz: Rezultat je bolan
12.04.2026.•
30
Premijer Mađarske Viktor Orban priznao je večeras poraz na parlamentarnim izborima, dodajući da je rezultat "jasan i bolan".
U Peruu danas predsednički izbori
12.04.2026.•
0
Peruanci su danas počeli da glasaju za svog devetog predsednika u poslednjih deset godina, usred rastuće nesigurnosti i široko rasprostranjenog nepoverenja u političare.
Zatvorena birališta u Mađarskoj, rekordan odziv birača
12.04.2026.•
56
Biračka mesta na parlamentarnim izborima u Mađarskoj zatvorena su u 19 časova, a izlaznost u 18.30 iznosila je rekordnih 77,8 odsto.
Kanadski premijer: Prošli su dani kada je naša vojska trošila 70 odsto budžeta u SAD
12.04.2026.•
0
Kanadski premijer Mark Karni izjavio je da su prošli dani kada je kanadska vojska slala 70 centi od svakog dolara Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), preneli su danas kanadski mediji.
Tramp: SAD počinju blokadu brodova u Ormuskom moreuzu
12.04.2026.•
9
Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da će Vašington "odmah početi da blokira brodove koji pokušavaju da uđu ili izađu iz Ormuskog moreuza".
Nova humanitarna flotila kreće ka Gazi
12.04.2026.•
0
Druga flotila koja prevozi humanitarnu pomoć Palestincima u Gazi trebalo bi da isplovi danas iz luke u Barseloni, kako bi pokušala da probije izraelsku blokadu.
Iran uspostavio novi režim prolaska brodova kroz Ormuski moreuz - uz naplatu
12.04.2026.•
1
Brodovi koji prolaze kroz Ormuski moreuz podležu novom režimu prolaska koji uključuje dozvole i naknade na takozvanoj naplatnoj rampi Teherana.
Najmanje 30 osoba poginulo u stampedu na Haitiju
12.04.2026.•
0
Najmanje 30 osoba poginulo je u stampedu kod citadele Laferer na severu Haitija, saopštile su lokalne vlasti, navodeći da bi broj žrtava mogao biti veći.
Na izborima u Mađarskoj do sada glasalo 16,89 odsto birača
12.04.2026.•
1
Na parlamentarnim izborima u Mađarskoj do 9 časova izlaznost je bila 16,89 odsto, saopštila je mađarska izborna komisija.
Jedan od razloga visoke cene nafte: Spisak oštećenih rafinerija, luka i naftnih polja tokom rata u Iranu
12.04.2026.•
1
Čak i u slučaju da aktuelno primirje na Bliskom istoku preraste u trajni mir, povratak naftne i gasne privrede u operativno stanje biće izuzetno spor proces.
Propali pregovori SAD i Irana
12.04.2026.•
23
Američki potpredsednik Džej Di Vens izjavio je da njegov pregovarački tim napušta Pakistan nakon što ni nakon 21 sata pregovora nije postignut dogovor s Iranom.
Dan D u Mađarskoj: Građani odlučuju - Viktor Orban ili Peter Mađar
12.04.2026.•
15
U Mađarskoj se održavaju parlamentarni izbori na kojima pravo glasa ima više od 8,1 miliona birača.
Već je 27 godina na vlasti u Džibutiju, a sad je sa 97,8 odsto glasova osvojio novi mandat
12.04.2026.•
3
Predsednik Džibutija Ismael Omar Geleh ponovo je izabran na tu funkciju, sa 97,8 odsto glasova koliko je osvojio na izborima, saopštila je državna Radio-televizija Džibuti.
Sporazum o britanskoj predaji grupe ostrva Mauricijusu odložen zbog Trampa
11.04.2026.•
1
Sporazum Velike Britanije da Mauricijusu preda ostrva Čagos, na kojima se nalazi britansko-američka vojna baza, na čekanju je na neodređeno vreme.
NVO: Mreža lažnih naloga preusmerena na izbore u Mađarskoj
11.04.2026.•
6
Mreža koja je mobilisana prošle godine da utiče na izbore u Holandiji, preusmerena je da podrži mađarskog premijer Viktora Orbana na društvenoj mreži Iks, saopštila je nevladina organizacija Alijansa za Evropu.
Američka komanda: SAD počele čišćenje mina iz Ormuskog moreuza
11.04.2026.•
1
Američka Centralna komanda (Centkom) saopštila je da su dva razarača američke mornarice prošla danas kroz Ormuski moreuz kao uvod u rad na uklanjanju mina koje je postavio Iran u tom važnom plovnom putu.
Završena prva runda pregovora SAD i Irana
11.04.2026.•
0
Prva faza pregovora između Irana i SAD uz posredovanje u Pakistanu okončana je, a delegacije su razmenile pisane predloge kako bi usaglasile stavove o postignutim dogovorima, javlja Al Jazeera pozivajući se na izvore.
Komentari 15
Zamenik zamenika
"Pozivam odlazećeg premijera da odmah prestane da širi strah. Apelujem na njega da ne pokušava da uliva strah našim sugrađanima iz ciničnih predizbornih razloga.
Da ovo nije jeftina, unapred isplanirana kampanjska taktika, već stvarna opasnost, PM ViktorOrban - kao odgovoran šef vlade - odavno bi me, kao lidera najveće opozicione stranke, pozvao na brifing kako bismo zajednički preduzeli korake za zaštitu naše domovine i njene bezbednosti, posebno ukoliko bi bila potrebna pomoć saveznika.
Pozivam Viktora Orbana: ako ima bilo kakve kredibilne informacije o pretnji po nacionalnu bezbednost Mađarske, ne bi trebalo da komunicira putem društvenih mreža ili propagandnih kanala, već da se odmah obrati NATO-u i zatraži aktiviranje člana 4 Severnoatlantskog sporazuma - kao što je to učinila Poljska u septembru 2025. godine.
Ovaj član omogućava državi članici da iznese pitanje pred Severnoatlantski savet, glavno političko telo NATO-a za donošenje odluka. Tada se održavaju konsultacije kako bi se utvrdilo da li su teritorijalni integritet, politička nezavisnost ili bezbednost neke članice ugroženi. Viktoru Orbanu je ostalo još 44 dana na funkciji premijera, ali u stvarnosti on više ne upravlja zemljom. Svakog dana sve dublje tone u laži, huškanje i pretnje sopstvenim građanima.
Da li iko zaista veruje da bi Ukrajina - koja je već četiri godine u ratu sa rusijom i teži članstvu u NATO-u - sada pretila NATO-u?
Владимир
Ahab
To je svakako dobra vest i uvertira za pad ovdasnjeg AUTOKRATE (ogromna razlika!).
Korupcija i razmere kradje u Madjarskoj su gotovo nepojmljive za standarde EU.
I nas "veliki prijatelj Orban", sa sve zajedno salom velike Madjarske oko vrata, je okruzen kumovima/drugovima/tebrama koji pre njegovog dolaska na vlast nisu imali ni za pivo ispred zadruge-a sada su najbogatiji ljudi u Madjarskoj.
Zvuci poznato?!
Politicki sunovrat takvih nakaradnih rezima dobra je vest za sve normalne ljude, jer koliko god neko mrzeo EU-to je jos uvek daleko najbolji ekonomsko-politicki savez nezavisnih drzava NA SVETU.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar