Nemogućnost kliničkih centara i bolnica da pruže ove usluge koštalo je državu skoro četiri miliona dinara, koliko je Republički fond za zdravstveno osiguranje isplatio građanima koji su, u skladu sa Pravilnikom o načinu i postupku ostvarivanja prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja, uradili potreban pregled u privatnoj praksi i refundirali troškove.
Međutim, problem nije u iznosu koji je RFZO isplatio, već u komplikovanoj proceduri da se uopšte dođe do refundacije troškova, pa čak i do potvrde da pregled ne možete da obavite u propisanih 30 dana. Naime, otežavajuća okolnost za građane ogleda se u činjenici da iz svog džepa plaćaju privatne preglede, strepeći da kasnije ni neće moći da povrate svoj novac u RFZO - koji će možda odbiti zahtev za refundaciju.
Selektivno tumačenje propisa
Kako je 021 nedavno pisao, nekoliko vojvođanskih opštih bolnica, ali i Klinički centar Vojvodine,
nisu izdale nijednu potvrdu pacijentima da mogu da se leče u privatnoj praksi uz mogućnost refundacije troškova, što im je zakonska obaveza. Time su nanele štetu zdravlju građana Vojvodine.
Reč je o pravilniku koji propisuje da je bolnica dužna da zakaže specijalističko-konsultativni i dijagnostički pregled za koji nije propisano utvrđivanje liste čekanja najkasnije u roku od 30 dana od dana javljanja zdravstvenoj ustanovi sa lekarskim uputom - ukoliko pregled nije hitan i ako se u zdravstvenoj ustanovi ne može obaviti odmah po javljanju na pregled. Refundacija troškova postoji za: laboratorijske analize, rendgen, ultrazvuk, medicinsku rehabilitaciju i druge specijalističke i dijagnostičke preglede.
Osim što je Pokrajinski zaštitnik građana već konstatovao u istraživanju da je skoro nemoguće doći do potvrde za pregled u privatnoj praksi, a na osnovu koje bi se refundirali troškovi, ustanovljeno je da ogroman procenat ispitanika ne veruje Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje, sumnja da će dobiti bilo kakav novac, a situaciju otežavaju i dugi redovi ispred filijala i nemogućnost da se izdvoji dovoljno vremena za čekanje ispred šaltera.
Kako za 021 navode u Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje, najčešće usluge za koje su podnošeni zahtevi u 2017. godini su laboratorijske analize, dijagnostika (RTG, UZ, dopler, EMNG, gastroskopija, kolonoskopija) i specijalistički pregledi. U 2017. godini, filijalama RFZO na nivou Srbije podneto je 1.060 zahteva za refundaciju troškova plaćene zdravstvene zaštite koja nije mogla biti pružena u roku od 30 dana. Od tog broja, 910 zahteva je usvojeno (86 odsto). Ukupno je refundirano 3,8 miliona dinara.
Istraživanje Pokrajinskog ombudsmana pokazalo je i primere kada je RFZO oštetio građane i nije želeo da im refundira novac, što je istragom na primeru jedne Novosađanke utvrdio i republički zaštitnik građana. Ovaj organ ustanovio je da je RFZO selektivno tumačio propise i nije obavestio Ministarstvo zdravlja da postoje očigledni problemi u dobijanju potvrde da je specijalistički pregled nemoguće obaviti za mesec dana, kao i da nije inicirao izmenu propisa kako bi sistem bolje funkcionisao.
Ustanovljeno je da često nema dovoljno termina za zakazivanje preko IZIS-a, o čemu se mesecima govori. Takođe, dovodi se u pitanje i iznos koji RFZO refundira, jer pojedini građani tvrde da je taj iznos manji od propisanog.
"Četiri godine RFZO daje istu sumu za putne troškove, a gorivo od 120 poskupelo na 150 dinara", jedan je od anonimnih komentara građana koji su imali iskustvo sa pokušajem refundacije troškova.
Neznanje
Najveći problem u vezi sa mogućnošću refundacije obavljenog specijalističkog pregleda kod privatnika zapravo je neznanje. Istraživanje Evropskog pokreta u Srbiji je pokazalo da
više od polovine građana ni ne zna da ima pravo na ovu refundaciju, što ukazuje na minimalnu informisanost o pravima. Delimično na ovo utiče i usađen stav građana da je zdravstveni sistem Srbije urušen i neefikasan, te da je uzalud bilo što pokušati.
"Javna je tajna da je zdravstvenim ustanovama dato uputstvo da ne izdaju potvrde da nisu u stanju da obave specijalistički pregled u roku od 30 dana, jer bi usledili zahtevi za naplatu prema RFZO", jedan je od komentara građana u analizi Pokrajinskog ombudsmana.
Još jedan od poražavajućih zaključaka ombudsmana je i da ljudi nemaju para da plate neophodne preglede kod privatnika, čak i kada znaju da imaju šanse da refundiraju taj iznos i kada dobiju overenu potvrdu da neće biti pregledani za 30 dana.
OGLASI RADNO MESTO! Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
Komentari 9
milicica
Deda
Građani ne samo da imaju novca, nego koliko god im povećaš bilo koji namet - oni plaćaju.
Siroti, toliko su se uplašili onog bombardovanja 1999-te, da sada niti im smeta vlast, niti bilo kakav loš zakon, niti namet, porez, loša hrana, eksperimenti, vakcine - ništa njima ne smeta.
Oni ne samo da vole i Vođu, i sve njegove koje on postavi, već vole i Trampa i Putina i Makrona i Angelu i ko god na svetu objavi da ima bilo kakvu moć.
U takvom strahu im lekar ni ne treba.
Treba hipohondrima, onima koji su navikli da se maze.
Ostale generacije - ponosno i tiho umiru, ne pomišljajući da se prijave na bilo čiju listu.
Jer, ruku na srce, sve sa lekarima kod nas je igranje.
Bolestan uđeš - bolestan izađeš.
U međuvremenu, oni se nešto poigraju, popune neke tone papira, nešto štampaju,
kompjuteri svetle, EKG zuji, aparati troše struju i svi se siti naigraju.
Nekih čudnih igara.
Kao deca nekad. Hajde, ja ću da budem lekar a ti budi kao bolestan.
Naravno, ovo je čistilište.
Svi parametri su pogrešni. Ništa ne funkcioniše kako je zamišljeno.
I svi jedva čekaju da odu, svako prema mogućnostim.
Neko preko granice, neko preko groblja.
Pera
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar