Radio po zakonu, pa dobio otkaz
Predrag Spasojević, diplomirani pravnik i rukovodilac Odeljenja za pravne i skupštinske poslove u Opštini Požega proglašen je za neraspoređenog službenika i najavljen mu je otkaz samo zato što je, kao poverenik za informacije od javnog značaja u toj lokalnoj samoupravi, radio po zakonu.
U rešenju, koji je potpisao načelnik Opštinske uprave Velimir Maksić, navedeno je da Spasojević od 17. oktobra ove godine "ima status neraspoređenog zaposlenog u Opštinskoj upravi" i da mu "prestaje radni odnos protekom roka od dva meseca od konačnosti rešenja kojim je utvrđeno da je neraspoređen".
Umesto pravno utemeljenog obrazloženja, u rešenju se navode koeficijenti za obračun njegove plate, kao i to da mu pripada uvećanje plate od 0,4 odsto za svaku od devet godina radnog odnosa, koliko je bio zaposlen u opštinskoj upravi.
"To rešenje niko ne razume. Zna se kako može da prestane radni odnos - zbog disciplinske mere, prekršaja ili krivičnog dela, ukidanja radnog mesta ili radne jedinice, ali ništa od toga nije navedeno u rešenju. Nema ni mišljenja sindikata, što je obaveza kod prestanka radnog odnosa", kaže za Danas Spasojević.
Navodeći da je obrazloženje "skandalozno, jer u njemu nije naveden nijedan zakonski osnov za otkaz" i najavljujući da će se žaliti opštinskoj komisiji, te da će, ukoliko ta komisija ne uvaži žalbu, podneti krivičnu prijavu protiv Velimira Maksića, Spasojević je za Danas ocenio da se iza toga "krije osveta opštinske vlasti zbog toga što je, kao poverenik za informacije od javnog značaja, radio u skladu sa zakonom".
Naime, Spasojević je u martu ove godine, na zahtev Udruženja građana "Inicijativa za Požegu" dostavio tom udruženju zvaničan odgovor u kome je naveo da je nelegalan objekat koji je opštinska vlast nameravala da kupi za 12 miliona dinara, iako je lokalna vlast tvrdila suprotno, kao i da je ta transakcija zakonita i u njoj nema sukoba interesa. Spasojević je u toj informaciji naveo da za taj objekat "nije izdata građevinska dozvola" i da "nije legalizovan, već je samo podnet zahtev za legalizaciju, bez potrebne dokumentacije".
Početkom oktobra pokušao je da postupi i po drugim zahtevima "Inicijative za Požegu", koja je zatražila informacije o broju radno angažovanih i ukupnom broju zaposlenih u opštinskoj upravi u 2015, 2016, 2017. i tokom prvih 10 meseci ove godine, ali u tome je bio sprečen. O tome je 17. oktobra obavestio "Inicijativu za Požegu" i Rodoljuba Šabića, poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.
"Obaveštavam vas da mi nije omogućen pristup informacijama od strane Milorajke Marković, rukovoditeljke Odeljenja za opštu upravu i zajedničke poslove, kod koje se nalaze informacije, a uz prethodnu konsultaciju sa Velimirom Maksićem, načelnikom opštinske uprave", napisao je Spasojević.
Svedočeći o tome da mu je "Milorajka Marković rekla da joj je načelnik Velimir Maksić zabranio da prima bilo kakve zahteve za pristup informacijama od javnog značaja", on je dodao da je "ona, nakon konsultacija sa Maksićem, odbila da primi zahtev".
"Istog dana, samo tri ili četiri sata nakon njihovih konsultacija, uručeno mi je rešenje o tome da mi praktično prestaje radni odnos i to samo zato što sam poštovao zakon", kazao je Spasojević za Danas.
Rekavši da bi "trebalo sa njim da razgovaramo u radno vreme u utorak, kada će ispripovedati o tom neradničkom slučaju i ostalim neradničkim slučajevima u opštinskoj upravi", Velimir Maksić je na opasku Danasa da u obrazloženju rešenja nema formulacija o tome da je Spasojević kršio radnu disciplinu ili da je neradnik, već su navedeni koeficijenti za njegovu platu, uzvratio: "Za tog Spasojevića trebalo je da se javite pre 10 godina, jer 10 godina apsolutno ne radi ništa i sam je učinio sebe neraspoređenim. Nisam u prilici da sad ispričam celu istoriju njegovog nerada u opštini. Konačno smo rešili da nešto promenimo za njega i njegove neradnike.".
Na ponovljeno podsećanje da tih kvalifikacija nema u rešenju, on je poručio novinarima da se jave u radno vreme.
Predrag Spasojević rekao je za Danas da protiv njega za sve ove godine nikada nije vođen nijedan disciplinski, prekršajni ili krivični postupak, već je jedini problem to što je - poštovao zakon.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Deca koju je automobil udario u Kraljevu prebačena na lečenje u Beograd, petogodišnjakinja u kritičnom stanju
25.08.2026.•
0
Dvoje dece koje je juče automobil udario u centru Kraljeva prebačeno je iz Kliničkog cetra u Kragujevcu u Univerzitetsku dečiju kliniku Tiršova u Beogradu.
Državljanin Severne Makedonije kod Kraljeva vozio prebrzo i levom trakom, pa ponudio saobraćajcima mito
25.08.2026.•
0
Državljanin Severne Makedonije Z. A. (43) uhapšen je kod Kraljeva zbog davanja mita.
Ako želite da dobijete 6.000 dinara državne pomoći: Mali objasnio postupak prijave
25.08.2026.•
3
Ministar finansija Siniša Mali objavio je da će svi punoletni građani preko portala Uprave za trezor na adresi idp.trezor.gov.rs od 7. septembra moći da provere da li su upisani u Akcionarski fond.
Kostreš: LSV je najbliža odluci da podrži Studentsku listu
25.08.2026.•
12
Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine - Vojvođani Bojan Kostreš izjavio je da je ta stranka najbliža odluci da podrži Studentsku listu.
Nastavlja se vanredna sednica Skupštine Srbije - rebalans budžeta glavna tačka
25.08.2026.•
0
Skupština Srbije nastavlja danas vanrednu sednicu, a na dnevnom redu je 59 tačaka, od kojih je prva predlog rebalansa budžeta za ovu godinu.
Meteorolog Todorović: Do kraja avgusta temperatura do 35 stepeni, septembar natprosečno topao
25.08.2026.•
1
Meteorolog Nedeljko Todorović izjavio je da će se visoke temperature nastaviti i do kraja avgusta kada će se temperatura kretati od 30 do 35 stepeni Celzijusa i naveo da se i u septembru očekuju natprosečne temperature.
Udruženje "Da se zna" o zahtevu da otkažu Prajd karavan u Šapcu i Loznici: Srbija je sekularna država
25.08.2026.•
5
Udruženje "Da se zna!" osudilo je zahtev Eparhije šabačke da se zabrani današnje održavanje Prajd karavana u Šapcu i Loznici, jer prema njihovim rečima, crkva ne bi trebalo da odlučuje o tome.
Država će ponovo morati da otkupljuje zemljište jer se Beograd na vodi širi
25.08.2026.•
4
Država će, zbog širenja naselja "Beograd na vodi" na novobeogradsku obalu Save, morati da otkupljuje mnoge parcele od privatnih kompanija i građana.
Vučić: U prosveti će biti bolnih reformi, jer nas državni paraziti jedu
25.08.2026.•
8
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je izjavio da će o obrazovanju buduće Vlade, ukoliko Srpska napredna stranka pobedi na izborima, više govoriti kada bude podneo ostavku na mesto predsednika Srbije.
Bajatović: Država treba još više da se zadužuje
25.08.2026.•
3
Poslanik Socijalističke partije Srbije u Skupštini Srbije Dušan Bajatović rekao je da je predloženi rebalans ovogodišnjeg budžeta prihvatljiv i da bi država trebalo još više da se zadužuje, u cilju reindustrijalizacije.
Krivična prijava protiv Nišlije jer je ofarbao ulične stubove u boje sportskog kluba
24.08.2026.•
8
Policija će podneti krivičnu prijavu protiv mladića (18) iz Niša zbog sumnje da je stubove autobuskog stajališta, ulične rasvete i saobraćajne signalizacije ofarbao u boje jednog sportskog kluba.
Kraljevo: Automobil udario ženu i dvoje dece na trotoaru
24.08.2026.•
0
U centru Kraljeva večeras je jedan automobil izleteo sa kolovoza i na trotoaru udario ženu sa dvoje dece, bebom u kolicima i starijim detetom, javio je RTS.
Intenziviranje kampanje: "Borba predsednika i studenata za svako selo"
24.08.2026.•
6
Studenti moraju da "ubace u petu" i obiđu celu Srbiju, što su pokazali da umeju, jer će na predstojećim izborima, bojim se, biti "tesno", ocenjuje sociolog i univerzitetski profesor u penziji Đokica Jovanović.
Skupština završila rad za danas, nastavak sutra u 10 sati
24.08.2026.•
0
Poslanici Skupštine Srbije za danas su završili rad, a sednicu, na kojoj je rebalans budžeta i još 58 tačaka dnevnog reda nastaviće sutra.
Najduže čekanje na Batrovcima, tri sata
24.08.2026.•
0
Automobili na graničnom prelazu Batrovci na izlazu iz Srbije ka Hrvatskoj čekaju tri sata, a na graničnom prelazu Kelebija sa Mađarskom dva sata, saopšteno je iz Auto-moto saveza Srbije (AMSS).
Komentari 7
Mile
Džoni
Naravučenije oni se svi lepo presvuku promene dres, i kažu e pa sad sam to novi ja,ja više nisam onaj stari ja, a nova garnitura ih prima u svoje tabore i po tom pitanju ne rade ništa, jer su svi isti ali svi.Zato i jesmo tu gde smo.
Saša
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar