Komemoracija stradalima u NATO bombardovanju zgrade RTS pre 21 godinu održana je sinoć u 2:06 časa kod spomenika "Zašto" u Tašmajdanskom parku u Beogradu.
U noći između 22. i 23. aprila 1999. NATO je bombardovao zgradu RTS i ubio 16 zaposlenih.
Naziv ovogodišnje komemoracije je "Sećanje na nedužne", a u ime porodica stradalih radnika, govorio je Miroslav Medić. On je rekao da je 16 radnika RTS "na svirep način mučki ubijeno na svojim radnim mestima bez prava da se zaštite i da se sklone na sigurno bar u vreme vazdušne opasnosti".
U napadu su poginuli: Jelica Munitlak, šminker, Ksenija Banković, video-mikser, Darko Stoimenovski, tehničar u razmeni, Nebojša Stojanović, tehničar u masteru, Dragorad Dragojević, radnik obezbeđenja, Dragan Tasić, električar, Aleksandar Deletić, kamerman, Slaviša Stevanović, tehničar, Siniša Medić, dizajner programa, Ivan Stukalo, tehničar, Dejan Marković, radnik obezbeđenja, Milan Joksimović, radnik obezbeđenja, Branislav Jovanović, tehničar u masteru, Slobodan Jontić, monter, Milovan Janković, precizni mehaničar i Tomislav Mitrović, režiser programa.
Zbog pandemije virusa korona, a u skladu sa pravilima koja su na snazi, RTS i porodice stradalih ove godine nisu u mogućnosti da organizuju komemorativne događaje kojima se svakog 23. aprila podseća na tu tragediju.
U 14:06 časova Radio-televizija Srbije neće organizovati okupljanje ovim povodom, kako je prethodnih godina bilo uobičajeno, a predstavnici porodica i građani tokom dana moći će da upale sveće ispred spomenika, poštujući pri tome sve propisane mere kada je reč o udaljenosti i zadržavanju više osoba na jednom mestu.
UNS: Odgovorni moraju biti kažnjeni
Udruženje novinara Srbije (UNS) i Strukovni sindikat Radio-televizije Srbije istakli su danas, povodom 21. godišnjice od ubistva 16 medijskih radnika u NATO bombardovanju RTS, da odgovorni za taj ratni zločin ne smeju ostati van domašaja pravde.
U saopštenju, navodi se da je bombardovanjem RTS 1999. godine NATO ustanovio praksu upotrebe vojne sile protiv medija u međunarodnim sukobima a da niko iz te vojne organizacije nije pozvan na odgovornost zbog zločina.
Kako se ističe, sve značajne međunarodne organizacije za zaštitu ljudskih prava osudile su ubijanje civila u RTS, a da Amnesti internešenel nameran napad na zgradu RTS kao civilni objekat i ubijanje 16 medijskih radnika smatra ratnim zločinom.
U saopštenju se podseća da je bivši generalni direktor RTS Dragoljub Milanović odslužio zatvorsku kaznu zbog toga što zaposlene nije izmestio iz zgrade u Aberdarevoj, ali da do sada državni organi nisu pokazali spremnost da utvrde odgovornost NATO za ubistvo zaposlenih.
Izraženo je i očekivanje da će Komisija za istraživanje ubistava novinara imati ključnu ulogu u rasvetljavanju svih okolnosti ubistva 16 medijskih radnika.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u autorskom tekstu objavljenom u Vašington egzamineru, pohvalno je govorio o potpredsedniku SAD Džej Di Vensu, analizirajući njegove knjige i poredeći ih sa knjigom Baraka Obame.
Tridesetčetvorogodišnji K.B. iz Niša uhapšen je u Beogradu zbog sumnje da je od 12. maja do 17. juna izvršio više krađa na području gradske opštine Savski venac.
Sudija za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu je naredio izdavanje međunarodne poternice za N. K. i D. Dž, okrivljenima da su učestvovali u ubistvu Darka Veskovića u ugostiteljskom objektu na Voždovcu 22. juna.
Izabrani članovi Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), koji su u decembru podneli ostavke na te funkcije, u ponedeljak bi trebalo da donesu konačnu odluku o tome da li će se vratiti u to telo.
Srbija centar (SRCE) pitao je danas nadležne da li privatni miting predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji će biti održan sutra, plaćaju građani Srbije iz svog džepa.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je danas da vlastima, na predstojećim izborima ne bi bilo lako da pobede, ali da bi njenim oponentima bilo još teže.
Irena Mojsić iz Resornog odbora Stranke slobode i pravde za zdravstvo (SSP) ocenila je da bi odgovorna vlast upozorila građane na opasnost koju nose visoke temperature i dala uputstva kako da izbegnu dehidrataciju.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je zabrana ulaska u Crnu Goru uredniku Informera Draganu Vučićeviću "velika greška" zbog koje će Srbija susednoj državi možda morati da uvede recipročnu meru.
Deonica Moravskog koridora od Adrana kod Kraljeva do Preljine kod Čačka, u dužini od 28,7 kilometara, otvorena je danas, a u saobraćaj će biti puštena sutra u 9 časova.
Beogradsko Više javno tužilaštvo (VJT) saopštilo je danas da je podiglo optužnicu protiv muškarca (20) zbog sumnje da je u decembru prošle godine na Vračaru pokušao da ubije jednu osobu.
Udruženje novinara Srbije (UNS) je saopštilo danas da je ruski RT Balkan prekinuo saradnju sa 20 do 30 medijskih radnika, i zbog uvođenje alata veštačke inteligencije.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu saopštilo je danas da je pred Posebnim odeljenjem za borbu protiv visokotehnološkog kriminala saslušan V.J. jer je pretio predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
Komentari 1
VladaN
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar